Elrec, ICI. Jedni z największych pracodawców w Brzegu

Jarosław Staśkiewicz
Elrec, ICI. Jedni z największych pracodawców w BrzeguW zakładzie powstają niezwykle precyzyjne i wymagające cierpliwej pracy elementy z aluminium i stali szlachetnej.
Elrec, ICI. Jedni z największych pracodawców w BrzeguW zakładzie powstają niezwykle precyzyjne i wymagające cierpliwej pracy elementy z aluminium i stali szlachetnej. Jarosław Staśkiewicz
Na peryferiach Brzegu od ponad dekady działają dwie polsko-niemieckie spółki, osiągające roczne obroty rzędu 40 mln zł.

Gdyby zapytać przeciętnego brzeżanina, gdzie znajduje się Elrec albo ICI, niemal na pewno nie potrafiłby odpowiedzieć.

Tymczasem obie spółki, utworzone przez rodzinną niemiecką  firmę we współpracy z opolskimi biznesmenami, należą do największych pracodawców w mieście. Zatrudniają 170, a sezonowo nawet 200 osób.

Również otoczenie fabryk może stwarzać mylne wrażenie, bo w niczym nie przypomina zakładów znanych choćby ze strefy ekonomicznej w Skarbimierzu. Ulica Grobli na wyspie między Odrą a kanałem to kompletnie zapuszczona dzielnica, a fabryka nie stoi nawet blisko drogi.

Ale to tylko pozory, bo w zakładzie powstają niezwykle precyzyjne i wymagające cierpliwej pracy elementy z aluminium i stali szlachetnej, których niemieccy kooperanci dysponujący nowoczesną technologią nie są w stanie wyprodukować z taką dokładnością i za odpowiednią cenę. Te produkty trafiają wyłącznie na Zachód do zakładów w branży motoryzacyjnej, budowlanej czy jako elementy solarów.

- Do wszystkiego staramy się dochodzić krok po kroku, dlatego może to otoczenie zakładu nie jest takie, jak można byłoby sobie wymarzyć, ale ważniejsza jest produkcja - tłumaczył Stanisław Adamczyk, polski udziałowiec spółek, podczas sobotniej wizyty w zakładzie prezydenta niemieckiego landu Nadrenia-Palatynat.

- Najważniejsze, że w Polsce jest bardzo duży potencjał, jeśli chodzi o pracowników - podkreślał Dierk Behrmann, współwłaściciel firmy. - Wciąż jednak szukamy wykwalifikowanych pracowników do obsługi maszyn CNC, inżynierów czy elektroników. - Widzę tu bardzo duże możliwości rozwoju, szczególnie że poziom zaufania między naszymi krajami jest coraz większy. Dlatego kupiliśmy 5 hektarów gruntu w Skarbimierzu i mamy w ten sposób zabezpieczoną możliwość rozwijania swojej działalności.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska