Emerytura od listonosza czy na konto? Są jeszcze emeryci i renciści, którzy otrzymują świadczenia w gotówce

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Jak wypłaca emerytury i renty ZUS w Opolu?
Jak wypłaca emerytury i renty ZUS w Opolu? Sławomir Mielnik
21 procent świadczeniobiorców opolskich placówek ZUS dostaje pieniądze od listonosza. 79 na 100 seniorów dostaje pieniądze na konta. To więcej niż średnio w kraju.

ZUS wypłaca pieniądze na dwa sposoby, w zależności od tego jaką opcję wybierzesz, gdy składasz wniosek o emeryturę, emeryturę pomostową czy rentę z tytułu niezdolności do pracy. Może to być przelew na konto w banku lub wizyta listonosza, czyli gotówka do rąk własnych - wyjaśnia Sebastian Szurek, rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim.

Ze statystyk ZUS-u wynika, że w regionie, jak w kraju, rośnie liczba korzystających z elektronicznych form płatności świadczeń.

W 2008 roku poczta przekazywała świadczeniobiorcom ZUS w Opolskiem 84 tysiące przekazów pieniężnych, w 2018 roku było ich niespełna 48 tysięcy, a obecnie - prawie 44 tysiące.

- Tylko w porównaniu z poprzednim rokiem liczba osób, którym pieniądze dostarcza listonosz zmalała wyraźnie, bo o prawie 1700 osób. Natomiast aż 166,8 tysięcy klientów dostaje co miesiąc swoje pieniądze na konta bankowe. To z kolei, aż o 4,5 tysiąca więcej klientów niż jesienią 2019 roku i aż o 28,5 tysięcy więcej niż w 2016 roku - podaje Sebastian Szczurek.

Jeszcze dziesięć lat temu w skali kraju liczba korzystających z usług poczty i usług banków była równa. - Teraz preferencje klientów ZUS mogą jeszcze bardziej kierować się w stronę ubankowienia - zauważa opolski rzecznik.

Sprzyjać temu będą coraz powszechniejsze obostrzenia związane z minimalizowaniem kontaktu fizycznego w czasie stanu epidemicznego. - Ponadto klienci ZUS są coraz młodsi i chętniej sięgają po nowoczesne rozwiązania. Nie bez znaczenia są też przepisy kodeksu pracy, które zakładają, że pracodawca przekazuje wynagrodzenie za pracę przelewem na wskazany przez zatrudnionego rachunek bankowy. Stąd przelewy na konta bankowe są obecnie formą domyślną. Najczęściej więc po zakończeniu aktywności zawodowej przyszły świadczeniobiorca ZUS podaje we wniosku numer rachunku bankowego - komentuje Sebastian Szczurek.

Nadal z przekazów pocztowych częściej korzystają klienci ZUS na wsiach niż w miastach. Z danych ZUS w kraju wynika, że przelewy bankowe najczęściej wybierają mieszkańcy północnej, północno-zachodniej Polski oraz większych miast. Ludzie starsi, samotni i mieszkający na wsi wypatrują listonosza. Swój wybór uzasadniają obawą przed Internetem lub brakiem umiejętności obsługi komputera. Taka forma jest ciągle popularna w południowo-wschodniej Polsce.

- Pod względem korzystania z możliwości przelewania emerytury na konto, opolscy seniorzy są w ścisłej krajowej czołówce. Obecnie w Polsce na stu emerytów i rencistów aż 73 podało w ZUS swój rachunek bankowy. W naszym regionie na stu seniorów, ubankowionych jest 79. Emeryci słusznie zauważają, że pieniądze odbierane w formie gotówki to większa pokusa dla oszustów i naciągaczy - wskazuje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Jak podaje ZUS formę sposobu płatności świadczenia klient podaje (razem z polskim adresem zameldowania na pobyt stały, zamieszkania bądź do korespondencji) na etapie skłania wniosku. W trakcie pobierania emerytury bądź renty można zmienić zdanie i na przykład wskazać konto bankowe zamiast operatora pocztowego. Możliwa jest też zmiana numeru rachunku bankowego.

W obydwu przypadkach należy wypełnić Wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce (formularz ZUS EZP). Wniosek o przelewanie świadczenia na nowy numer konta można też złożyć w formie pisma z prośbą.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie