Emerytura w wieku 50 lat, wystarczy 1 tys. złotych. To oszustwo – ostrzega ZUS. W sieci pojawiły się fałszywe profile oferujące złote góry

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Pojawił się fałszywy profil ZUS-u na Facebooku - obiecuje szybką emeryturę po zainwestowaniu 1 tys. złotych.
Pojawił się fałszywy profil ZUS-u na Facebooku - obiecuje szybką emeryturę po zainwestowaniu 1 tys. złotych. Pixabay
Zainwestuj, by przejść na emeryturę w wieku 50 lat! Wystarczy zaledwie 1 tys. złotych! To brzmi, jak marzenie każdego Polaka. Zbyt różowe, by było prawdziwe? Otóż to. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi profilami na Facebooku oferującymi złote góry. - Prawdopodobnie w ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków – ostrzega Paweł Żebrowski rzecznik ZUS.

Emerytura w wieku 50 lat. To oszustwo – ostrzega ZUS

Przed kilkoma dniami Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w mediach społecznościowych pojawił się fałszywy profil ZUS-u. Kusi intratnymi inwestycjami, dzięki którym możliwe będzie przejście na emeryturę w wieku 50 lat. By było to możliwe wystarczy 1 tys. złotych.

- Otrzymaliśmy sygnały od naszych klientów, że na Facebooku pojawiło się fałszywe konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Prawdopodobnie w ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków – ostrzega rzecznik ZUS-u Paweł Żebrowski dodając, że rozważane jest podjęcie kroków prawnych w sprawie.

Odróżnienie fałszywej strony od prawdziwego profilu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie jest łatwe. By uwiarygodnić oszustwo posłużono się wizerunkiem byłej prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej oraz technologią deepfake. To zaawansowana technika wykorzystująca sztuczną inteligencję, dzięki której możliwa jest np. zamiana twarzy aktorów występujących w filmie.

Fałszywy profil ZUS na Facebooku – uważajmy w co klikamy!

Fałszywy profil w mediach społecznościowych podszywający się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych to nie jedyne oszustwo, przed jakim przestrzega ZUS.

- Ostrzegamy również przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Nie należy klikać w podejrzane linki - zarówno w mailach, jak i w wiadomościach SMS. Nie należy też pobierać załączników niewiadomego pochodzenia. Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, zwłaszcza informacji zawierających linki – apeluje ZUS.

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy śląskiego oddziału ZUS-u, przypomina, że strona internetowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest bardzo charakterystyczna, a na fałszywym profilu w mediach społecznościowych wykorzystano logo jedynie podobne do grafiki używanej przez ZUS.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ma swojego profilu na Facebooku. Informacja o tym, by inwestować na pewno nie pojawi się na naszej stronie. Ponadto zasady uzyskania emerytury regulują zapisy ustawy emerytalnej – przypomina Beata Kopczyńska.

Rzeczniczka podkreśla, że właśnie z tego powodu informacja o przejściu na emeryturę w wieku 50 lat powinna od razu wzbudzić naszą nieufność.

- Mówimy o tym, że na emeryturę przechodzimy po osiągnięciu określonego wieku, 60 lub 65 lat życia, wcześniejsze emerytury również są precyzyjnie opisane. Nigdy nie wiąże się to z jakąkolwiek inwestycją. Więc takie nieprawdopodobne historie powinny wzbudzić naszą podejrzliwość – przypomina Beata Kopczyńska.

Podstawową regułą, którą powinniśmy kierować się surfując po internecie, jest zasada ograniczonego zaufania. Oszuści często bazują na naszej niewiedzy, żerują na naszych emocjach kusząc korzystnymi ofertami. Jeżeli coś jest zbyt piękne, by było prawdziwe, niemal na pewno jest to próba oszustwa.

- Nie klikać, nie wchodzić w te informacje, nie dać się skusić na podejrzanie korzystne oferty – radzi Beata Kopczyńska dodając, że ZUS nigdy nie wysyła klientom korespondencji zawierając linki, w które należy kliknąć. - Informujemy, że wszystkie wnioski, np. dotyczące programu 800+, znajdują się w Platformie Usług Elektronicznych. Nie ma tam linków, nie ma tam odnośników – wyjaśnia.

W przypadku, gdy otrzymamy korespondencję, w której będziemy zachęcani do kliknięcia w nadesłany link, powinniśmy zachować szczególną ostrożność i pod żadnym pozorem w ten link nie klikać.

Podejrzane profile ZUS-u lub innej instytucji warto zgłosić odpowiednim organom. W razie wątpliwości możemy skontaktować się z policją lub instytucją, pod którą ktoś próbuje się podszyć. Co zrobić w sytuacji, w której jednak ulegliśmy pokusie i przesłaliśmy pieniądze oszustom?

- Najlepiej zgłosić to do najbliższej jednostki policji. Oczywiście należy zabezpieczyć wszelkie możliwe dowody, np. maile, smsy, można porobić zrzuty ekranów fałszywej strony lub profilu. Wszystko, co uda się zabezpieczyć, jest dla nas bardzo cenne – przekazuje zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Prawdziwych informacji na temat działalności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy szukać wyłącznie na stronie internetowej zus.pl.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska