Emile 2014 za troskę o innych

Redakcja
Podczas gali lekcję języka migowego poprowadziła Iwona Błaszczyk (z prawej). Pomagała jej Ania Półtorak, podopieczna Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym.
Podczas gali lekcję języka migowego poprowadziła Iwona Błaszczyk (z prawej). Pomagała jej Ania Półtorak, podopieczna Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym. Krzysztof Świderski
Po raz ósmy wyróżniono osoby i instytucje wspierające ludzi w potrzebie. W tym roku gala odbyła się pod hasłem "Świat oczami niewidomego, uszami głuchego i mową laryngektomowanego".

Nigdy nie przypuszczałam, że nagrodę można dostać za to, że się przyjemnie żyje - żartowała odbierając Emila niewidoma od 14 roku życia Alina Koralewska z Opola. Pani Alina, masażystka w jednym z opolskich szpitali, zrobiła też kurs z psychoterapii, skończyła studia podyplomowe z edukacji seksualnej i tyflopedagogiki (pracy z niewidomymi).

Współpracuje z Polskim Centrum Zdrowia Seksualnego w Londynie. Dyżurując przy telefonie zaufania udziela porad Polakom, mieszkającym i pracującym w Wielkiej Brytanii.

Statuetki Emila otrzymali także: Monika Witkowska- Kubas z Centrum Interwencji Kryzysowej przy PCPR w Prudniku i wiceprezeska Stowarzyszenia Aktywnej Pomocy Rodzinie Alternatywa; Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych; Henryk Papuga, były wieloletni prezes Polskiego Związku Niewidomych w Opolu oraz dr n. med. Jerzy Jakubiszyn - ordynator oddziału laryngologicznego WCM.

Kapituła przyznała także Emila Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Opolu za wsparcie przy organizacji imprez dla niepełnosprawnych.

Podczas uroczystej gali, jaka w ub. wtorek odbyła się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, wręczono również 26 tytułów "Przyjaciel laryngektomowanego" i 13 "Instytucja Przyjazna Latyngektomowanemu" (człowiekowi bez krtani). Wśród wyróżnionych są m.in. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu i Samorząd Województwa Opolskiego.

- Od ośmiu lat nagradzamy Emilami tych wszystkich, bez których życie niepełnosprawnych i chorych byłoby o wiele trudniejsze, a nasza działalność niemożliwa - mówi Sybilla Fusiarz, prezes Stowarzyszenia Ambasada Sukcesu. - Figurka inwalidy, który uśmiecha się mimo kalectwa, mówi nam, że nie wolno się poddawać, bo wszystko jest jeszcze możliwe.

Na bazie 12-letnich już doświadczeń Stowarzyszenia "Bariery", które od marca ubiegłego roku nosi nazwę Ambasada Sukcesu, powstała m.in. Pierwsza Opolska Szkoła Trenerów Mowy Zastępczej.

To jedyny taki program w Polsce. Kurs, na który składa się 60 godzin teorii i 130 godzin zajęć praktycznych ukończyły trzy panie. Trenerki, we współpracy z oddziałem laryngologicznym WCM, opiekują się pacjentami od chwili postawienia diagnozy do zakończenia rehabilitacji.

Pomagają przygotować ich psychicznie do usunięcia krtani, a po zabiegu uczą mowy zastępczej, i zasad higieny. Chorych po operacji wspierają również swym przykładem podopieczni Stowarzyszenia Ambasada Sukcesu, którzy nauczyli się już życia bez krtani.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska