Enduro. Zaczyna się walka o mistrzowskie szarfy

Mariusz Matkowski
Motocykliści z całej Polski, a wśród nich Opolanie w sobotę i niedzielę w Nowym Sączu rozegrają dwie pierwsze rundy tegorocznych mistrzostw kraju i Pucharu Polski w enduro.

Walka rozpoczyna się dopiero na wymagających trasach nad Dunajcem, gdyż pierwotne rundy inaugurujące zmagania zostały przełożone na połowę czerwca. Na starcie zobaczymy całą krajową czołówkę, a do tej pory zgłosiło się ponad 70 zawodników. Najlepsi endurowcy, trudna trasa oraz utrudniająca jazdę pogoda sprawiają, że zapowiadają się wielkie sportowe emocje.

W związku z zapowiedziami deszczu motocykliści będą mieli trudną przeprawę na 40-kilometrowej pętli, zwłaszcza że na każdym okrążeniu czekają na nich trzy próby: 4,5-kilometrowy odcinek enduro, 5-kilometrowy cross country oraz 2,5-kilometrowa próba extreme.

Zawody Mistrzostw Polski i Pucharu Polski zostaną przeprowadzone w następujących klasach: Junior 50, E1, E2/E3, Junior, Master oraz ATV Open. Dodatkowo o Puchar Polski będą walczyć zawodniczki w klasie Kobiet i zawodnicy w klasie Amator.

Na zawody wyruszyli już dziś reprezentanci Hawi Racing Team Opole oraz Panda Racing Strzelce Opolskie i z pewnością należy w nich upatrywać kandydatów i to poważnych do medali w całym cyklu.

Wszak Jakub Kucharski to mistrz Polski w klasie Junior, Andrzej Gruntowski to drugi wicemistrz Polski w klasie E1, a Marcin Małek za brązowy medalista klasy E2/E3. Ponadto ekipa Hawi Racing Team wywalczyła w tamtym roku srebrny krążek w klasyfikacji zespołów sponsorskich. W tym roku obok wymienionych rywalizować będą także Damian Magierowski (Junior), Błażej Gazda (E2/E3), Bartłomiej Bembenik (Masters) i Andrzej Hawryluk (Quad).

Strzelczanie z Panda Racing świętowali z kolei przed rokiem sukcesy w Pucharze Polski. W klasie kobiet niezwyciężona była Patrycja Komko, która w całym sezonie zgarnęła komplet punktów i została bezapelacyjnie mistrzynią kraju. W klasie E1 Maciej Brawata ukończył sezon na 3 miejscu, a w klasie E2/E3 Michał Bednarz zdobył srebrny medal. Wreszcie wśród mastersów złoto przypadło Jackowi Wąsowi. Nasz klub otrzymał też paterę za zdobycie Klubowego Pucharu Polski w Rajdach Enduro 2014.