Energetyki nie dla dzieci, tylko dla dorosłych. W Sejmie złożono projekt nowelizacji ustawy. Jak picie energetyków szkodzi zdrowiu?

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Napoje energetyczne szkodzą naszemu zdrowiu. Aby dowiedzieć się, co dzieje się z organizmem, kiedy pijesz ich za dużo, przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Napoje energetyczne szkodzą naszemu zdrowiu. Aby dowiedzieć się, co dzieje się z organizmem, kiedy pijesz ich za dużo, przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. monkeybusinessimages/Getty Images
Zły wpływ energetyków na zdrowie oraz ich szkodliwość przestają być tematami tabu. Najbardziej niebezpieczne skutki ich spożywania mogą odczuć dzieci i młodzież. Na szczęście jest szansa, że wkrótce napoje energetyczne będą – podobnie jak alkohol i wyroby tytoniowe – niedostępne dla osób poniżej 18 r.ż. Zobacz, jakie skutki może dać częste picie energetyków i dlaczego najmłodsi nie powinni w ogóle po nie sięgać.

Spis treści

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18. roku życia? Jest duża szansa na zmianę w przepisach

W Polsce od lat rozważane jest wprowadzenie obostrzeń, które miałyby na celu uniemożliwienie dzieciom i młodzieży kupna napojów energetycznych. W ostatnich dniach temat znów pojawił się w ogólnopolskiej dyskusji, kiedy prezes partii republikańskiej Adam Bielan oraz minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk zapowiedzieli projekt nowelizacji ustawy zakazującej sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży oraz wprowadzającej restrykcje związane z reklamowaniem tych produktów.

– Projekt dotyczący zakazu promocji i sprzedaży napojów energetycznych młodzieży do 18. roku życia znajduje poparcie wszystkich sił politycznych w polskim parlamencie – powiedział minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk podczas konferencji i dodał, że spodziewa się, że zostanie on uchwalony jeszcze w tej kadencji.

W komentarzu dla PAP skomentował zawartość kofeiny w energetykach i ich niskie ceny w dyskontach:

– Litrowa butelka kosztująca w dyskoncie parę złotych, dostarcza tyle kofeiny co 6-8 filiżanek czarnej kawy. O ile nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, żeby dziecko wypiło litr kawy w trakcie przerwy, o tyle energetyk to jest troszkę taki narkotyk zapakowany w cukierek – powiedział Bortniczuk.

Czym są energetyki i na czym polega ich działanie?

Energetyki to bezalkoholowe napoje – zazwyczaj gazowane i słodkie – zawierające duże dawki kofeiny, a także witaminy (głównie z grupy B) oraz pochodne aminokwasów i ekstrakty ziołowe. Ich zadaniem jest pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego, a tym samym redukcja zmęczenia, skrócenie czasu reakcji oraz zwiększenie koncentracji i wytrzymałości.

W napojach energetycznych zazwyczaj znajdziemy także duże ilości cukru, który ma poprawiać ich smak, dodawać energii i potęgować działanie kofeiny. Wpływa on jednocześnie na kaloryczność napoju, który może mieć nawet 57 kcal na 100 ml.

Pierwszy napój energetyczny pojawił się w USA w 1949 roku i był sprzedawany jako Dr. Enuf. W Europie zostały one wprowadzone po raz pierwszy w 1987 r.; następnie rynek rozszerzył się na cały świat, stając się bardzo popularny po uruchomieniu Red Bulla w 1997 roku.

Od tamtej pory rynek energetyków rozrasta się w bardzo szybkim tempie, co zwróciło uwagę naukowców i lekarzy na skutki uboczne, jakie może nieść dla zdrowia nadmierne spożywanie tych napojów. W niektórych krajach m.in. w USA sprzedaż energetyków jest zakazana osobom poniżej 21 r.ż.

Co się dzieje z organizmem, kiedy sięgamy po energetyki? Są niebezpieczne dla naszego zdrowia

Głównym zadaniem energetyków jest zapewnienie nam szybkiego „zastrzyku energii” poprzez połączenie stymulantów i wzmacniaczy energii. Badania potwierdzają, że zawarta w nich kofeina wpływa na poprawę pamięci i nastroju, a także zwiększa czujność.

Choć producenci zapewniają, że spożywanie napojów jest bezpieczne, naukowcy od dziesięcioleci badają ich wpływ na ludzki organizm. O ile sporadyczne skorzystanie z właściwości energetyków nie powinno zaszkodzić zdrowej, dorosłej osobie, o tyle dzieci i młodzież, która niestety stanowi znaczne grono nabywców, a także kobiety w ciąży, nie powinny pić energetyków w ogóle.

Nadmierne spożycie napojów energetycznych może prowadzić do wystąpienia drgawek, arytmii serca, śpiączki i uszkodzenia wątroby. Opisywane są także przypadki zgonów związanych z przyjęciem dużej ilości energetyków.

Na przestrzeni lat badacze zaobserwowali szereg skutków ubocznych⁣, jakie niesie zbyt częste picie napojów bogatych w kofeinę. Aby je poznać, zajrzyj do naszej galerii.

Tak nadmierne spożywanie energetyków wpływa na nasz organizm

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz

Materiał oryginalny: Energetyki nie dla dzieci, tylko dla dorosłych. W Sejmie złożono projekt nowelizacji ustawy. Jak picie energetyków szkodzi zdrowiu? - Strona Zdrowia

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Kolejna porażka gosPOdarczych liberałów
A
Arkadiusz
Od zawsze widziałem, że nie są one dobre, dlategostaram się ich nie pić. Wolę kupić sobie butelkę cisowianki czy zrobić herbatę niż faszerować się niezdrowymi energetykami.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie