reklama

Energia ze słońca. Możesz dostać kredyt na kolektor słoneczny

Fot. Archiwum
Jest szansa, że dzięki wsparciu funduszu wzrośnie popyt na montaż solarów, a co za tym idzie obniży się ich cena.
Jest szansa, że dzięki wsparciu funduszu wzrośnie popyt na montaż solarów, a co za tym idzie obniży się ich cena. Fot. Archiwum
Już można się ubiegać o preferencyjny kredyt na zakup i montaż kolektorów słonecznych z 45-procentową dotacją.

Dotacji udziela Narodowy Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kredyt można uzyskać w oddziałach 6 banków, które podpisały umowę z NFŚiGW: Banku Ochrony Środowiska, Banku Polskiej Spółdzielczości oraz zrzeszonych Bankach Spółdzielczych, Gospodarczym Banku Wielkopolski SA oraz zrzeszonych Bankach Spółdzielczych, Mazowieckim Banku Regionalnym oraz zrzeszonych Bankach Spółdzielczych, Krakowskim Banku Spółdzielczym oraz Warszawskim Banku Spółdzielczym.

O kredyt wraz z dotacją mogą ubiegać się zarówno osoby fizyczne, jak również wspólnoty mieszkaniowe. Jego wysokość obejmie nawet 100 proc. kosztów przedsięwzięcia. Inwestorzy mogą więc liczyć na dofinansowanie kosztów wykonania projektu budowlano-wykonawczego instalacji solarnej, zakupu kolektora słonecznego, nowego zasobnika wody, automatyki i aparatury pomiarowej instalacji, a także ciepłomierza oraz montażu całego zestawu.

Aby otrzymać taki kredyt, należy udać się do wybranego banku (spośród sześciu wymienionych) i złożyć wniosek o dotację z NFŚi GW wraz z kredytem. Po podpisaniu umowy klient banku sam wybiera wykonawcę instalacji solarnej i zawiera z kolei umowę z wybraną firmą na zakup i montaż urządzenia. Jak zawsze wtedy, gdy bank pośredniczy w transakcji, obie strony (klient i wykonawca) mogą być spokojne o szczegóły transakcji.

Klient nie musi się obawiać, że firma nie dotrzyma terminu wykonania robót, a wykonawca, że nie otrzyma na czas zapłaty w uzgodnionej kwocie. Po zrealizowaniu przedsięwzięcia, gdy całość montażu urządzenia zostanie zakończona, przychodzi czas na odbiór i sporządzenie dokumentów kończących ten proces.

Z tymi dokumentami inwestor idzie do banku, składa protokół ostatecznego odbioru całej instalacji oraz pozostałe, określone w zawartej wcześniej umowie z bankiem. Na tej podstawie bank udziela kredytu wraz z dotacją i płaci kwotę określoną przez wykonawcę w fakturze.

- Kolektory na pewno staną się jeszcze bardziej popularne - uważa Andrzej Wystrach z opolskiej firmy "Promont". - Należy przypuszczać, że większy popyt spowoduje obniżenie ceny instalacji. Dotąd za solary montowane na średniej wielkości domu jednorodzinnym trzeba było zapłacić około 13 tys. zł.

WAŻNE

* Zachętą do skorzystania z kredytu dotowanego przez NFŚiGW jest nie tylko łatwość w jego uzyskaniu, bezgotówkowy obrót, ale także elastyczność w wyborze okresu kredytowania. Dla klientów indywidualnych może on wynosić nawet do 8 lat, a dla wspólnot mieszkaniowych 20 lat.

Klienci banków, w których go otrzymają, mogą także liczyć na karencję i rozpocząć spłatę pożyczonych pieniędzy nawet po 6 miesiącach.

* Kredyt udzielany jest w złotówkach, więc klientom banków nie grożą perturbacje związane z ryzykiem zmiany kursów walut.
* Montażu instalacji solarnej może dokonać osoba posiadająca świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń i sieci, przedstawiciel autoryzowanej firmy produkującej kolektory lub właściciel domu pod nadzorem fachowca z odpowiednimi uprawnieniami.

* Przy ubieganiu się o kredyt z dotacją klient powinien przedstawić w banku dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości (własność lub współwłasność, wieczyste użytkowanie, najem, dzierżawę z zastrzeżeniem, że umowa najmu lub dzierżawy musi obowiązywać w okresie kredytowania) albo dokumenty dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej w budynku lub wynajmu pomieszczeń, które mają być objęte działaniem instalacji solarnej.

* Nie jest możliwe otrzymanie kredytu z dotacją przez osobę tylko zameldowaną w domu rodziców, jeśli obiekt pozostaje ich własnością, nawet jeżeli rodzice wyrażą na zainstalowanie solarów w ich budynku pisemną zgodę.

* Idąc na rękę kredytobiorcom, osoby odpowiedzialne za ustalenie zasad udzielania kredytu doszły do wniosku, że żądanie od firm projektu solarów powiększa ich klientom koszty przedsięwzięcia i postanowiły jako projekt potraktować ofertę firm wykonawczych, za którą klient nie musi płacić. Pod warunkiem, że zawiera ona konkretne, określone przez ustawodawców elementy techniczne.

* Aby otrzymać kredyt preferencyjny wraz z dofinansowaniem z NFŚiGW, nie jest konieczny montaż ciepłomierza. To urządzenie jest tylko wskazane jako koszt zakwalifikowany do dotacji, ale jego zakup i montaż jest dobrowolny i zależy wyłącznie od inwestora. Jeśli dla wykonania inwestycji jest wymagane pozwolenie na budowę instalacji, do dokumentów należy dołączyć projekt budowlano-wykonawczy dotyczący montażu instalacji zatwierdzony przez uprawnionego projektanta wraz z kosztorysem i kopię pozwolenia na budowę.

Czytaj e-wydanie »

60 sekund biznesu: W Polsce sięgajmy po rzeczy polskie

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 29

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
akit123

Oczywiście, że można dostac dofinansowanie na baterie słoneczne, są nawet specjalne instytucje które w tym pomagają. Koszty w przypadku małych elektrowni słonecznych zwracaja sie po kilku latach ;)

j
joannak

Z tego co wiem, można dostać dofinansowanie z Unii Europejskiej za kolektory słoneczne, więc warto na ten temat doczytać.

O
Osoff

Wiadomo,że jeśli dom jest w miejscu,które jest tylko przez moment oświetlone to się nie opłaca i nigdy się to nie zwróci.Jeśli jednak latem nasz dach lub dane mijsce jest oświetlone min 12h to w ciągu kilku lat inwestycja się spokojnie zwróci.

N
Narnis

Nie opłaca się już chyba paneli słonecznych kupować chyba że na bardzo długą inwestycję a to i tak zależy od tego ile mamy słońca w danym regionie. Np. jeśli jest 100 dni słonecznych w roku to dopiero po 11latach zwróci się koszt takich paneli więc raczej nie polecam.

T
Tomasz30

Słyszałem,że jest program dofinansowania do kolektorów przeznaczony jest dla osób fizycznych i dla wspólnot mieszkaniowych. Z programu dofinansowania do solarów wyłączeni są beneficjenci korzystający z sieci ciepłowniczej. Z programu dotacji do kolektorów mogą skorzystać również rolnicy pod warunkiem, że kolektory słoneczne wykorzystywane będą w gospodarstwie domowym, a nie w działalności stricte rolniczej. W przypadku, gdy chcemy zainstalować kolektory słoneczne na budynku, który jest po części wykorzystywany do działalności gospodarczej koszty kwalifikowane zmniejsza się odpowiednio proporcjonalnie (np. jeżeli działalność gospodarcza prowadzona jest na 20% powierzchni całkowitej, to koszty kwalifikowane zmniejsza się o 20%.), ale nie więcej niż 50% – wtedy dotacja na kolektory nie jest możliwa.Wysokość dotacji na kolektory to 45% kosztów zakupu i montażu kolektorów słonecznych, przy czym jednostkowy koszt kwalifikowany nie może przekroczyć 2500zł brutto w przeliczeniu na 1m2 całkowitej powierzchni zainstalowanych kolektorów. Dotacja na kolektory słoneczne połączona jest z kredytem bankowym i przeznaczona jest na jego częściową spłatę. Kredyt może być udzielony na wyższą kwotę, ale dotacją objęta będzie wyłącznie część odpowiadająca kosztom kwalifikowanym.

m
mircel

Koszty takich baterii szybko się zwracają... Mój dobry znajomy ma kolektory słoneczne i jest z nich mega zadowolony... Myślę czy by u siebie nie zrobić takiej instalacji... Jak się uda to będę miał wsparcie finansowe... Z tego co mi wiadomo latem nawet mogę oddawać prąd do elektrowni jeśli wytworzy się go u mnie wystarczająco dużo.

A
Aleksander40

Takie kolektory słoneczne to całkiem dobry dodatek, może jeszcze nie jest on alternatywą, ale na pewno nie zaszkodzi mieć kilka paneli słonecznych na dachu. Zwłaszcza że można na ich instalację dostać dotację :)

m
marsaki

słyszałem, ze niektóre gminy miały dofinansowanie na kolektory słoneczne. zależy od miejsca

F
Floopyy

Oni nie myślą o dobru społeczeństwa a co dopiero przyrody... Chociaż jedno sprowadza się do drugiego...

G
Gość
W dniu 23.06.2013 o 13:33, Barman napisał:

Dziwne rzeczy w tej Polsce się dzieją. Kiedy inne europejskie kraje zapełniły się wiatrakami i nagle zaczęły z nich rezygnować, wtedy Polska postawiła sobie za punkt honoru, że będzie je stawiać. Ile ich nastawiali do dziś? Kiedy wszystkie kraje europejskie zaczynają odchodzić od paneli fotowoltaicznych z uwagi na wysoki koszt instalacji i długi okres zwrotu poniesionych nakładów (5-20 lat), tak nagle w Polsce zachęca się do ich instalacji.Czy ktoś własciwie wie, że taka instalacja solarna nigdy nie pokryje w całości zapotrzebowania na ciepło i może tylko wspomagać tradycyjny system ogrzewania? Pewnie nie. I dlatego w Polsce chcą to instalować, a wszędzie z tego rezygnują. 

Tak było też przy zakupie super technologii Berlieta (autobus)  czy Fergussona (traktor). Ratujemy tyłki innym (ostatnie Boeningi Draimlinery) czy też czołgi Leopard. A problem z lustrami jest inny: kąt padania światła na Polskę jest zły- lepszy jest w Egipcie, ale tam solarów nie potrzeba.

Dzisiejsze solary (z USA) to jak ,,taśmy samoprzylepne" do muru, do szkła czy drewna. Kupuje się je w metrach bieżących, lepiej grzeją, ale i tak w Polsce są do niczego (patrz: kąt padania światła słonecznego).

1stary2

Posluchacie na TVG, ostatnie wiadomsci, co pan Stanislaw mowi w temacie z okazji jubileuszu firmy, od min.: 3:17

Gratuluje, zycze kolejnych sukcesow!! Brawo, brawo. Zycze szefowi firmy zdrowia i dlugich lat zycia. Dalszego powodzenia i dalszego rozwoju firmy.

 

.........................tu byl link

 

To forum nto!! "Twój post zawiera treści uznane za spam." - tez Wam sie to tak podoba??

 

Jesli przypadkiem kogos zainteresuje o czym pisze: pogooglowac tvg glubczyce, wejsc na strone i wlaczyc "Wiadomosci 25.06.2013"

j
jaskółka

GRAJDOŁKOWI POTRZEBNY JEST NOWY INWESTOPR - NORMALNA PRODUKCJA - PRACA CHOĆBY DLA 50 OSÓB - BO W TYCH BANIAKACH WOJCCIO I STASSIO TO NA ZIMĘ MASOWO ZWALNIAJĄ BO W LECIE NADPRODUKCJA I WYZYSK ! 

 

"-GDZIE PRACUJESZ ?

 

-TAM GDZIE KAŻDY"  

 

---FRAGMENT ROZMOWY ZASŁYSZANY NA MIEŚCIE OPISUJĄCY PRAWDĘ.

 

TERENY POD INWESTYCJE - PUSTE I NIEUZBROJONE TAK JAK PUSTA JEST KOŁALICJA GRAJDOŁKA.

 

ŻADNA PRACA NIE HAŃBI, ALE CO TO ZA PRACA BEZ PRZYSZŁOŚCI - GDZIE UMOWA NA CZAS NIEOKREŚLONY JEST NIEMOŻLIWA DO OSIĄGNIĘCIA. 

P
PUMA

Pan Stanisław na burmistrza to super pomysł pogoniłby tych pseudo-politykierów którzy nic sensownego nie robią.

Każdy normalny lokalny polityk współpracowałby z firmą która powinna być wizytówką naszego miasta.

t
talib
W dniu 23.06.2013 o 09:40, Vogel napisał:

Zagotuj wodę w czajniku polej durny łeb a potem coś napisz (ze szpitala)

Jeśli żle napisałem , to wykaż się elokwencją i wskaż w którym miejscu , a jeśli nie zrozumiałeś , lub Jesteś zaślepiony swoją osobą ,to Ci wyjaśnię , takim jak Ty najtrudniej zrozumieć rzeczy oczywiste , i  jak proste bywają nowoczesne rozwiązania , to takim Voglom trzeba tłumaczyć elementarne zasady fizyki rodem z podręcznika szkoły przetrwania , kup człowieku chociaż telewizor i popatrz na jakieś programy edukacyjne , może  błyśniesz w towarzystwie teorią grzania czajnika , przechładzania itp. zagadnień termodynamicznych .

g
gość99
W dniu 23.06.2013 o 16:37, Gandharwa napisał:

To prawda, że solary mają taką głupią właściwość, że dają ciepło nie wtedy kiedy trzeba - latem trzeba wręcz wrzątek spuszczać, gdyż jest nadwyżka mocy wobec zapotrzebowania na c.w.u, w zimie kąt padania słońca nie wystarcza na c.o i c.w.u. Tak na dzień dzisiejszy solary są dobre dla branży turystycznej (tania woda dla kąpieli dla letników) oraz dla bogaczy z basenem w ogródku. Jednak technologia idzie dalej i są już pierwsze realizacje tzw. "długookresowych akumulatorów ciepła" co polega na tym, że budując dom pod jego płytą robi się duży zbiornik podziemny o kubaturze piwnicy, dobrze zaizolowany z zewnątrz i od wewnątrz, który zasypuje się żwirem bazaltowym czy steatytowym a resztę zalewa się wodą lub glikolem. Solary na dachu działają przez całe lato na pełnej mocy, tylko cząstkę z niej zużywa się na ciepłą wodę użytkową a reszta jest przez system wymienników glikolowych czy wodnych "pompowana" pod płytę podłogową, nagrzewając zbiornik że żwirem. Od jesieni, gdy solar nie jest w stanie już dogrzewać bardziej zbiornika, system automatycznie przechodzi na system ogrzewania, biorąc ciepło z solarów a braki uzupełnia ze zbiornika pod podłogą. Cały system polega na wyliczeniu, że w naszej strefie klimatycznej słońce daje nam więcej energii niż zużywamy podczas całego roku, tyle że daje nam nierównomiernie i ten zbiornik to wyrównuje. Wersja droższa przewiduje współdziałanie takiego zbiornika z pompą ciepła - duża różnica temperatur między zbiornikiem a powietrzem na jesień czy w zimie powoduje lepszą pracę pompy bez wspomagania elektrycznego. jednak sam zbiornik i system wymienników u nas wystarcza.


Fajnie,fajnie ale to co piszesz to głównie teoretyczne rozwiązania,ciekawe ale jednak teoretyczne i BARDZO kosztowne.Myśle,że takiego domu w Polsce jeszcze nikt nie zbudował.Nawet domy pasywne są dla nas mało opłacalne a takie rozwiązania z akumulatorami ciepła to koszty jeszcze większe.Z grubsza licząc myślę,że120- 150 tyś może wystarczyć na taką instalację,podczas gdy na tradycyjną tzn.piec co+instalacja wydamy25-30 tyś.Różnica jaką jesteśmy w stanie zaoszczędzić dzięki "nowoczesnej" instalacji to ok.3tyś. rocznie. Tak więc zwrot z inwestycji to jakieś 30 lat-teoretycznie,bo tak naprawdę to NIGDY się nie zwróci-żadna instalacja tyle nie "pożyje"
Sam zbiornik i system wymienników u nas niestety też nie wystarczy,musi być dodatkowa grzałka. :(
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3