Epidemia bije nas po kieszeni. 90 tysięcy Opolan traci przez koronawirusa średnio po 700 złotych z pensji

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
123RF
Opolskie firmy wystąpiły dotychczas o dofinansowania do utrzymania 125 tysięcy miejsc pracy. Z powodu koronawirusa około 90 tysięcy ludzi straciło co najmniej 20 procent zarobków.

W ramach tarczy antykryzysowej rząd dofinansowuje wynagrodzenia pracowników i opłaca część składek na ubezpieczenia społeczne maksymalnie przez 5 miesięcy.

Jak informuje wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Renata Cygan, dotychczas złożono na Opolszczyźnie 1215 takich wniosków, które dotyczą 124 910 pracowników.

Ogółem przedsiębiorcy starają się o dofinansowanie wysokości prawie 162 mln złotych.

Jak zastrzega dyrektor Renata Cygan, te dane trzeba jednak pomniejszyć o około 30 procent, bo bardzo często w składanych wnioskach są błędy i wniosek trzeba ponowić, a wtedy system komputerowy traktuje go jako zupełnie nowe zgłoszenie.

To oznacza, że firmy starają się o rządowe dofinansowanie do ok. 90 tysięcy miejsc pracy w województwie opolskim.

Według GUS w marcu mieliśmy na Opolszczyźnie 106 tysięcy miejsc pracy w sektorze przedsiębiorstw (produkcji, budownictwie, usługach, administracji). Tak więc o rządowe dofinansowanie starają się prawie wszyscy pracodawcy.

Aby uzyskać takie dofinansowanie firmy musiały zmniejszyć wymiar pracy i płacę o 20 procent albo posłać ludzi na postojowe za 50 procent pensji.

Przeciętne wynagrodzenie na Opolszczyźnie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło w województwie ostatnio blisko 5 tys. złotych. brutto. Obcięcie o 20 procent oznacza statystyczny spadek dochodów na rękę o ok. 700 złotych dla 90 tysięcy Opolan.

Trwa głosowanie...

Czy Twoja pensja została zmniejszona z powodu koronawirusa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska