Epidemia XXI wieku

Redakcja
Z inicjatywy Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie została powołana Akademia Dobrego Snu.

NIE ŚPISZ - ŹLE PRACUJESZ
Bezsenność pociąga za sobą poważne skutki społeczne i ekonomiczne. Wśród nich wymienia się: częstsze korzystanie z usług medycznych, zmniejszenie wydajności oraz nieobecności w pracy, wypadki na drogach i przy pracy. Według niektórych specjalistów, awaria w Czarnobylu, wyciek ropy z tankowca "Exxon Valdez", czy tragiczna eksplozja promu kosmicznego Challenger spowodowane były pogorszeniem refleksu u niewyspanych pracowników.

Wraz z Polskim Towarzystwem Badań nad Snem opracuje ona raport na temat bezsenności w naszym kraju oraz - standardy związane z leczeniem bezsenności. Wkrótce też pod patronatem akademii rozpocznie się ogólnopolska akcja informacyjna oraz powstanie internetowa strona dobrego snu. Akademia nawiązuje do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, która zachęca do rozwijania różnych inicjatyw, mających na celu zwiększenie świadomości problemu na temat zaburzeń snu i poprawę edukacji w tym zakresie.

- Mimo coraz większej liczby informacji na temat destrukcyjnego wpływu zaburzeń snu na aktywność dzienną - stwierdza dr n. med. Michał Skalski z Katedry i Kliniki Psychiatrii Akademii Medycznej w Warszawie - oraz dostępu do skutecznych leków nasennych nowej generacji, których stosowanie wiąże się z minimalnym ryzykiem uzależnienia, pacjenci rzadko zgłaszają ten problem lekarzom. Większość z nich nie uznaje bowiem bezsenności za zaburzenie wymagające terapii, a duża grupa leczy się sama, między innymi alkoholem lub specyfikami o niepotwierdzonej skuteczności.
Dlatego, zdaniem dr. Skalskiego, bardzo ważne jest informowanie społeczeństwa, że bezsenność to poważna choroba, którą należy leczyć w gabinecie lekarskim. Osoby, które na nią cierpią, muszą stale konsultować się ze specjalistą i leczyć według jego zaleceń. Jednocześnie edukacji powinni zostać poddani lekarze, zwłaszcza pierwszego kontaktu, aby w rozmowie z pacjentami zwracali uwagę na kłopoty ze snem i zalecali im odpowiednią terapię.

Na przestrzeni ostatnich stu lat średni całkowity czas snu nocnego uległ skróceniu o ponad 20 procent. Bezsenność stała się obecnie jednym z najpoważniejszych problemów zdrowia publicznego, a wielu specjalistów nazywa ją nawet epidemią XXI wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska