W ramach pierwszej pomocy należy przyklęknąć z tyłu tej osoby i przytrzymać jej głowę między swoimi kolanami, jednocześnie opierając dłonie na jej barkach. Jeśli to możliwe, można także wsunąć rolkę bandaża między zęby (trzonowe) poszkodowanego, aby nie uszkodził on sobie języka.
Po ustaniu drgawek trzeba oczyścić jamę ustną ze śliny. Następnie zachodzi konieczność udrożnienia dróg oddechowych, poprzez odchylenie głowy poszkodowanego do tyłu (kładąc mu jedną rękę na czoło, drugą na żuchwę) i kontrolując oddech oraz tętno.
Gdy atak ustanie, podaje się poszkodowanemu coś do picia, a czasem - jakiś środek na uspokojenie.
Jeżeli czynności życiowe są zachowane, a poszkodowany jest nieprzytomny, układamy go w bezpiecznej pozycji, czyli zginamy jego jedną nogę w kolanie (tę po naszej stronie), a jego rękę wsuwamy pod pośladek stroną grzbietową ku górze (palce muszą być wyprostowane). Drugą rękę kładziemy na przeciwległym ramieniu i przewracamy tę osobę na swoją stronę, jednocześnie asekurując głowę. Głowę należy następnie odchylić do tyłu. W takiej pozycji nieprzytomny człowiek jest ułożony stabilnie i ma drożne drogi oddechowe. Czekając na pogotowie ratunkowe co minutę powinniśmy u niego kontrolować czynności życiowe np. badać tętno.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?