E-recepta 2020. Jak działa, jak zrealizować e-receptę i ile jest ważna? Profil zaufany do konta pacjenta

Iwona Kłopocka
Iwona Kłopocka

Wideo

Zobacz galerię (3 zdjęcia)
Od 8 stycznia 2020 lekarze będą wystawiać wyłącznie e-recepty. Elektroniczna recepta to dla pacjenta ogromna wygoda, oszczędność czasu i bezpieczeństwo. Już nigdy nie zniszczysz recepty przez przypadek, ani jej nie zgubisz. Jak działa e-recepta, jak wygląda realizacja e-recepty, ile jest ważna e-recepta? Sprawdź, co zrobić, żeby mieć dostęp do e-recepty i do czego może być przydatny profil zaufany.

E-recepta to elektroniczny odpowiednik tradycyjnej recepty papierowej. Po wystawieniu przez lekarza trafia ona do systemu na Internetowe Konto Pacjenta. Tam nigdy się nie zniszczy, ani nie zgubi, a pacjent zawsze ma ją pod ręką.

Korzyści jest więcej.

Dzięki e-recepcie każdy przepisany lek można kupić w dowolnej aptece w całej Polsce. Jeśli któregoś z wielu przepisanych leków zabraknie w jednej aptece, nie trzeba prosić o odpis, ani obawiać się utraty refundacji.

Wystarczy pójść do innej apteki, gdzie dostaniemy lek na tę samą receptę.

E-recepta jest zawsze czytelna, więc nie ma ryzyka, że pacjent otrzyma niewłaściwy lek.

Wszystkie e-recepty zapisują się na Internetowym Koncie Pacjenta i tam można sprawdzić ich dawkowanie. Rodzice mogą też w ten sposób sprawdzać dawkowanie leków przepisanych swoim dzieciom do 18. roku życia.

E-recepta 2020. Jak działa

Kiedy lekarz wystawi e-receptę pacjent może ją otrzymać na trzy sposoby.

 1. Na telefon komórkowy przychodzi SMS z 4-cyfrowym kodem. Aby zrealizować e-receptę podajesz ten kod w aptece wraz ze swoim numerem PESEL (albo numerem PESEL osoby, dla której lek kupujesz).
 2. Na swój adres e-mail otrzymujesz PDF z informacją o e-recepcie (możesz go odczytać np. w telefonie komórkowym). Zawiera on kod kreskowy, który farmaceuta zeskanuje z informacji o e-recepcie, którą masz w e-mailu.
 3. Lekarz na zakończenie wizyty wręcza pacjentowi wydrukowaną informację o e-recepcie. Wystarczy ją pokazać w aptece. Oprócz danych, które do tej pory znajdowały się na recepcie papierowej, zawiera ona specjalny kod, który umożliwi zidentyfikowanie e-recepty w systemie i wydanie leku. Sama informacja dla pacjenta nie jest receptą i dlatego nie wymaga żadnych pieczątek lub podpisu osoby, która wystawia recepty.

Brak dostępu do internetu czy telefonu komórkowego - co może dotyczyć wielu osób starszych - nie oznacza więc, że taki pacjent nie otrzyma e-recepty.

E-recepta 2020. Ile jest ważna?
E-recepta 2020. Ile jest ważna?

E-recepta 2020 bez wychodzenia z domu

Do tej pory osoby cierpiące na choroby przewlekłe i regularnie zażywające od lat te same leki, musiały w celu kontynuacji leczenia ponownie odwiedzić lekarza, aby wystawił kolejną receptę papierową.

To już przeszłość.

Teraz kolejną e-receptę na choroby przewlekłe można będzie dostać - po ustaleniu z lekarzem - bez wizyty w przychodni czy gabinecie. Powiadomienie o e-recepcie przyjdzie SMS-em na telefon pacjenta, albo pocztą elektroniczną na jego adres e-mail. Następnie wystarczy pójść prosto do apteki, aby wykupić leki.

E-recepta 2020 a Internetowe Konto Pacjenta

Aby odbierać recepty e-mailem lub SMS-em trzeba zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta na stronie www.pacjent.gov.pl i w zakładce „Moje konto” wybrać rodzaj powiadomienia (e-mail lub SMS, albo oba łącznie).

Do korzystania z IKP trzeba jednak mieć Profil Zaufany.

E-recepta 2020. Co znajduje się w Internetowym Koncie Pacjenta?
E-recepta 2020. Co znajduje się w Internetowym Koncie Pacjenta?

E-recepta 2020 a Profil Zaufany

Dzięki Profilowi Zaufanemu możemy załatwić wiele spraw urzędowych w internecie, bez wychodzenia z domu.

Profil Zaufany można założyć na dwa sposoby.

Za pośrednictwem bankowości elektronicznej

W tej opcji założysz go i potwierdzisz w pełni online, 24h/7 dni w tygodniu, jeśli masz internetowe konto bankowe w bankach:

 • PKO Bank Polski SA,
 • Santander,
 • Bank Pekao,
 • mBank,
 • ING Bank Śląski,
 • Millennium Bank,
 • konta na platformie Envelo.

Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego decydując się na ten sposób założenia Profilu Zaufanego, nie trzeba już potwierdzać swoich danych w urzędzie.

Jak to zrobić?

 1. w systemie bankowości elektronicznej swojego banku wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego.
 2. operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.

Druga opcja założenia Profilu Zaufanego – przez Internet potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym

 1. wejdź na stronę www.pz.gov.pl.
 2. wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym.
 3. odwiedź punkt potwierdzający. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy. W całej Polsce funkcjonuje niemal 1500 takich punktów. To m.in. urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy miejskie, czy wojewódzkie, a także poczty.

Ważne: pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego.

E-recepta 2020 - jak długo jest ważna

Dotychczas recepta w tradycyjnej, papierowej formie były ważna przez 30 dni od daty wystawienia. Zgodnie z nowymi przepisami, jej elektroniczna forma - e-recepta jest ważna nawet przez 365 dni, ale są wyjątki.

Pacjenci najszybciej powinni wykupić w aptece antybiotyki. W tym przypadku e-recepta traci ważność już po upływie 7 dni od daty wystawienia.

Innym wyjątkiem są leki z grupy środków odurzających, psychotropowych lub prekursorów, czyli preparatów zawierających substancje umożliwiające produkcję narkotyków. Na te leki e-recepta jest ważna przez 30 dni.

E-recepta na preparaty immunologiczne jest ważna przez 120 dni. Dotyczy to w głównej mierze preparatów wytwarzanych indywidualnie dla pacjenta.

W przypadku pozostałych leków elektroniczne recepty mogą być ważne nawet przez 365 od daty wystawienia lub podanej daty realizacji.

Recepta papierowa w wyjątkowych przypadkach

Tradycyjna papierowa wersja wydawana będzie przez lekarza tylko w określonych przypadkach: w ramach tak zwanego importu docelowego, recept dla osób o nieustalonej tożsamości, recept transgranicznych (do końca 2020 r.), recept pro auctore i pro familiae (decyzja o wyborze postaci recepty - papierowej lub elektronicznej - należeć będzie do osoby wystawiającej), braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek między innymi z awarią systemu lub systemu gabinetowego czy z brakiem dostępu do internetu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 13

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

p
prazykwantel sprzedam

Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan metronidazol

Oferuje leki przeciw pasozytom:

Vermox Mebendazol 100mg 1zł, ważny 06.2021, odliczany z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych po 25 tabletek - glistnica, włośnica, włosogłówczyca, tęgoryjec, owsiki. Podaje się 2x dziennie przez 3 dni lub dłużej.

Yomesan Niklozamid 500mg 3zł, ważny 01.2022, listki po 4 tabletki w opakowaniu kartonowym - tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaje się jednorazowo w dawce 2 g.

Prazykwantel 600mg 4zł, ważny 03.2022, opakowania szpitalne po 50 i po 100 tabletek, mniejsze ilości odliczam do torebek strunowych po 10 tabletek - przywry, tasiemce. Podaje się od jednorazowej tabletki na tasiemce, do 2 dziennie przez 3 dni na przywry.

Iwermectyna 6mg 30zł, ważna 04.2021, listki po 6 tabletek, opakowanie 12 tabletek, ale mogę łatwo oddzielić z listków - glisty (ogólnie robaki obłe), nużeniec, świerzb, węgorczyca, filarioza, glista ludzka, węgorek jelitowy, włosogłówka ludzka, owsiki, wszy. Dawkowanie: 0,2mg/kg masy ciała. Nie należy przyjmować jedzenia na 2 h przed podaniem leku i przez 2 h po jego podaniu.

Zentel Albendazol 400mg 7.5zł - obleńce, niektóre płazińce. W przypadku zarażenia owsikiem, włosogłówką, glistą, tęgoryjcem dwunastnicy stosuje się jednorazową dawkę leku 400 mg. W zarażeniach węgorkiem jelitowym lub w tasiemczycach stosuje się tę dawkę trzykrotnie przez 3 kolejne dni. W przypadku braku efektu po 3 tygodniach można leczenie powtórzyć. W giardiozie typowo podaje się w jednorazowej dawce 400 mg/dobę przez 5 dni.

Zen Plus - lek kombinowany składajaący się z Iwermektyny 6mg i Zentel Albendazol 400mg, ważny 12.2020, listki po 1 tabletce w pudełku kartonowym. Ten lek jest znacznie silniejszy dzięki synergicznemu działaniu obu leków składowych dobranych w tych proporcjach, od tych leków podanych osobno.

Metronidazol 400mg 1.5zl - pierwotniaki pasożyty bakterie beztlenowe giardia rzęsistek odleżyny owrzodzenia ameboza giardiaza lamblioza

Jan Krongboon

massagewarsaw gmail com

0066994403698

P
PRAZYKWANTEL SPRZEDAM

Klarytromycyna antybiotyk sprzedam leki Klabion Klabiotic Klacid Klarmin Lekoklar Apiclar Fromilid Taclar

Sprzedaje lek pod nazwą Fascar 500 po 7zł tabletka. Listki po 10 tabletek.

Przy wysyłce bezpośrednio z Tajlandii po 6zł.

Poczta 10z i przelew PKO lub Paypal daje prawa konsumenckie, jak karta kredytowa. 

Ważny 06.2022Producent Unison Laboratories, Tajlandia.

 Jan Krongboon

massagewarsaw gmail com

0066994403698  

 Stosowany jest:

 zakażenia górnych dróg oddechowych (np. zapalenie gardła wywołane przez paciorkowce, zapalenie zatok)

• zakażenia dolnych dróg oddechowych (np. zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc)

• ostre zapalenie ucha środkowego

• zakażenia skóry i tkanek miękkich (np. liszajec zakaźny, zapalenie mieszków włosowych, zapalenie tkanki łącznej, ropnie)

• zakażenia zębów i jamy ustnej (np. ropień okołowierzchołkowy, zapalenie ozębnej)

• rozsiane lub zlokalizowane zakażenia wywołane przez mykobakterie

• zapobieganie rozsianym zakażeniom wywołanym przez mykobakterie (przez kompleks MAC) u chorych zakażonych HIV (liczba limfocytów CD4 ≤100/mm3)

• zakażenie Helicobacter pylori w przebiegu choroby wrzodowej dwunastnicy (w skojarzeniu z innymi lekami).

Mam też antybiotyki:

Doxycycline 100mg 2zl

Streptomycin 5g 40zl

Ceftriakson Biotrakson 1g 25zl

Rifampicin 600mg 2zl

Amoxycyline 1000mg 4zl

Cyprofloksacin 500mg 2zl

Azithromycin 250mg 5zl 

Trimesan Sulfametoksazol 400mg 1.5zl

Moksyfloksacyna 400mg 12zl

Oraz inne leki

Ivermectin 6mg 25zl

Praziquantel 600mg 2.5zl

Albendazole Zentel 400mg 6zl

Metronidazole 400mg 1zl

Tinidazole 500mg 1zl

Mebendazole Vermox 100mg 1zl

Niclosamid Yomesan 500mg 2zl

Disulfiram 500mg 2zl

Vitamin C injection 500mg 3zl

Itraconazole 100mg 3.5zl

Ketokonazole 200mg 2zl

Fluconazole 200mg 3zl

Gryzeofulvin 500mg 3zl

Nystatin 100k and 500k 2zl

Amphotericin B 10g 80zl

j
jukumuku

E-recepta to najlepsze co mogło się mi przytrafić, mniej papierkologii i wszystko w jednym miejscu. Recepte elektroniczną kupuję zawsze w doz.

L
Lena

Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

G
Gość
8 stycznia, 01:03, Gość:

A co z osobami starszymi,moi rodzice maja po 85/90 lat jak sobie z tym poradzą?

a z czym mają sobie nie poradzić? Dostają od lekarza kartkę, idą do apteki, dają kartkę farmaceucie, płacą za leki - tak jak kiedyś. Z tą różnicą, że jak chcą kupić tylko część leków z recepty to nie trzeba się bawić w odpisy i inne biurokracje, tylko idą do innej apteki i z tą samą kartką kupują resztę leków. Jeśli twoi rodzice potrafili realizować stare recepty to z tymi pójdzie im jeszcze prościej.

G
Gość
9 stycznia, 7:41, Gość:

kupiłem jeden z przepisanych leków w jednej aptece, drugiego nie dostałem w innej poniewaz farmaceutka powiedziała że tam gdzie zacząłem realizować receptę tam muszę kontynuować. Apteka POD LWEM w Opolu przy ul. Ozimskiej/Reymonta

15 stycznia, 07:28, Gość:

I w czym problem zasada realizacji jest taka sama jak papierowych recept. Gdzie się zaczęło realizację, tam trzeba dokończyć. Pani z apteki gdzie wydała cześć powinna zamówić resztę leku.

dlaczego okłamujesz ludzi ? W artykule wyraźnie napisano:

"Dzięki e-recepcie każdy przepisany lek można kupić w dowolnej aptece w całej Polsce. Jeśli któregoś z wielu przepisanych leków zabraknie w jednej aptece, nie trzeba prosić o odpis, ani obawiać się utraty refundacji.

Wystarczy pójść do innej apteki, gdzie dostaniemy lek na tę samą receptę. "

i mogę to potwierdzić, bo dziś zrealizowałem jedną receptę w dwóch różnych aptekach. Po prostu apteka w której był tamten typ ma niekompetentny personel, który powinien zostać dyscyplinarnie zwolniony za uprzykrzanie życia pacjentowi

G
Gość
9 stycznia, 7:41, Gość:

kupiłem jeden z przepisanych leków w jednej aptece, drugiego nie dostałem w innej poniewaz farmaceutka powiedziała że tam gdzie zacząłem realizować receptę tam muszę kontynuować. Apteka POD LWEM w Opolu przy ul. Ozimskiej/Reymonta

I w czym problem zasada realizacji jest taka sama jak papierowych recept. Gdzie się zaczęło realizację, tam trzeba dokończyć. Pani z apteki gdzie wydała cześć powinna zamówić resztę leku.

G
Gość

kupiłem jeden z przepisanych leków w jednej aptece, drugiego nie dostałem w innej poniewaz farmaceutka powiedziała że tam gdzie zacząłem realizować receptę tam muszę kontynuować. Apteka POD LWEM w Opolu przy ul. Ozimskiej/Reymonta

G
Gość

A co z osobami starszymi,moi rodzice maja po 85/90 lat jak sobie z tym poradzą?

A
Anegdota a nie potrzeba

Jakby polska służba zdrowia nie miała innych problemów..

Zajmowanie się jakimś goownem (za przeproszeniem) za miliony monet i uszczęśliwianiem na siłę pacjentów receptą na SMS.. żenujące.

Przecież te miliony - skonsumowane przez zaprzyjaźnione firmy informatyczne - można było przeznaczyć na poprawę standardów opieki zdrowotnej - czytaj: skrócenie kolejek do specjalistów..

G
Gość

Jak wanie ktoś w satelitę to będzie o- rety!!!!!!

G
Gość

chory kraj od dawna nie ma lekarzy to po co ma pacjent przychodzić do niego wyśle kolejna partie leków na rok i ma gościa z głowy po co ma mu czas zabierać nie żdziwię się jak wprowadzą e - badanie!!!!!

R
Rozczarowana

E-recepta mogła być bardzo dobrym rozwiązaniem problemów pacjentów przewlekle chorych, z naciskiem na "mogła". Niestety służba zdrowia nie nadąża za "nowinkami" serwowanymi odgórnie. I tak w jednostkach podległych dolnośląskiemu NFZowi na kontakt z lekarzem POZ oczekuje się ok. 30 dni, na wypisanie/wydanie e-recepty aż 7 dni. Widać jeden lekarz i trzy pielęgniarki to za mało do ułatwienia życia pacjentowi.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3