eSport brany jest coraz bardziej na poważnie

Materiał powstał we współpracy z Better Collective
Jeszcze niedawno osoby grające w gry komputerowe bywały postrzegane przez niektórych w jednoznacznie negatywny sposób. Teraz najlepsi zawodnicy mają szansę na sławę i ogromne nagrody pieniężne, a gra w gry na profesjonalnym poziomie, czyli eSport, zyskuje szacunek na miarę klasycznych dyscyplin sportowych.

Co to znaczy eSport?

eSport to inaczej sport elektroniczny. Najczęściej spotykana jest jednak ta krótsza forma nazwy. Może się ona kojarzyć z e-mailami oraz e-bookami, więc jest dla Polaków doskonale zrozumiała mimo obcego pochodzenia. eSportowcy nie konkurują ze sobą na tężyznę fizyczną albo szybkość – wygrywa ten gracz albo ta drużyna, która lepiej radzi sobie w określonej grze komputerowej lub wideo.

Profesjonalni zawodnicy korzystają z najbardziej nowoczesnych sprzętów, jak superszybkie komputery lub najnowsze konsole i dzięki połączeniu z internetem mają możliwość rywalizacji na wspólnej wirtualnej arenie. Rozgrywka w wykonaniu zawodowych graczy jest dużo bardziej efektowna, niż zabawa w wykonaniu amatora, tak samo jak Real Madryt ogląda się przyjemniej, niż zmagania dzieciaków na podwórkowym boisku. Właśnie dlatego eSportowe mecze przyciągają przed ekrany miliony widzów z całego świata!

Krótka historia sportów elektronicznych

W Stanach Zjednoczonych eSport miał swoje skromne początki już w 1972 roku, kiedy to na Uniwersytecie Stanfordzkim zorganizowano turniej gry Spacewar, w którym można było wygrać roczną prenumeratę popularnego czasopisma. W Polsce pierwszy udokumentowany turniej miał miejsce w 1997 roku i został rozegrany w popularną w tamtych czasach strzelankę Quake. Od tamtego czasu eSport niezwykle się rozwinął – kiedyś odbywały się tylko lokalne konkursy, ale obecnie najlepsi gracze z całego świata mogą rywalizować w oficjalnych turniejach i ligach sponsorowanych przez potężne firmy i oglądanych na wszystkich kontynentach.

W Polsce eSport brany coraz bardziej na poważnie

Polska nie jest może jeszcze potęgą na tle krajów takich jak Korea Południowa, Stany Zjednoczone i Chiny, ale nasz kraj to ważny punkt na arenie światowego eSportu. Od 2013 roku w katowickim Spodku odbywają się finały niezwykle popularnego turnieju Intel Extreme Masters. W 2016 roku bilety na imprezę zostały wyprzedane w ciągu 15 minut. O rosnącym znaczeniu eSportu w naszym kraju świadczy także fakt, że został on dostrzeżony także przez polityków. W 2019 roku Prezydent Andrzej Duda powołał Narodową Drużynę eSportu, natomiast po kilku miesiącach Polski Związek Piłki Nożnej otwarł Reprezentację Polski w eFutbolu.

Najpopularniejsze dyscypliny

Czy temat Cię zaciekawił i chciałbyś teraz zainteresować się jakąś konkretną dyscypliną eSportu, a może nawet obejrzeć kilka meczów? W takim razie warto wiedzieć, jakie gry są do wyboru – w sportach elektronicznych zdarzają się między dyscyplinami nawet większe różnice niż między piłką nożną a ping pongiem albo między tenisem a żużlem. Rzuć okiem na krótkie opisy kilku popularnych gier, ale pamiętaj, że to nie wszystko – istnieje ich sporo więcej!
Counter-Strike: Global Offensive – ta popularna strzelanka ma naprawdę długą historię jak na eSport, bo pierwsze turnieje (starszej wersji gry) odbyły się już w 2000 roku. Mierzą się w niej dwie drużyny po pięć osób: terroryści i antyterroryści. Ci pierwsi robią wszystko, żeby podłożyć bombę na niewielkiej mapie, na której toczy się rozgrywka, natomiast Ci drudzy starają się temu zapobiec.
League of Legends – w tej osadzonej w fantastycznym świecie grze typu MOBA dwie drużyny walczą ze sobą na symetrycznej mapie i starają się przedostać na stronę przeciwnika, żeby tam zniszczyć jego bazę – tak zwany Nexus. Gracze mają do wyboru ponad sto postaci, które charakteryzują się różnorodnymi umiejętnościami i cechami. Pozwala to na rozwój interesujących strategii i sprawa, że każda ekipa może wypracować swój własny, niepowtarzalny styl gry.
FIFA – jedna z najbardziej znanych gier sportowych na świecie. FIFA ma na celu odwzorowane piłki nożnej, tyle że w wirtualnej formie. Co roku studio EA wydaje nową edycję gry, w której pojawiają się kolejne ulepszenia rozgrywki, a także zaktualizowane składy i informacje na temat zawodników i drużyn z prawdziwego świata. Gracze FIFA kontrolują drużynę piłkarską i zgodnie z zasadami prawdziwego futbolu starają się wygrać mecz z przeciwnikiem, kontrolując wirtualnych piłkarzy.

Polscy eSportowcy znani na całym świecie

Możemy być dumni nie tylko z Roberta Lewandowskiego, Agnieszki Radwańskiej czy Roberta Kubicy! W świecie eSportu również mamy naprawdę godnych reprezentantów. Oto kilku wybranych spośród najpopularniejszych polskich zawodników i drużyn:
Marcin “Jankos” Jankowski jest obecnie uważany za najlepszego polskiego gracza League of Legends. Gra na pozycji junglera w G2 Esports. Jest znany z agresywnego i widowiskowego stylu gry. Ma za sobą między innymi trzy złote medale w LEC (europejskiej lidze League of Legends), a także złoto na 2019 Mid-Season Invitational i na edycjach 2018 i 2019 turnieju Rift Rivals NA-EU.
Honoris to co prawda nowa, bo założona w 2020 roku drużyna, ale należą do niej bardzo znane nazwiska: śmietanka polskich graczy Counter-Strike. TaZ, NEO, STOMP, Prism i reiko nie zdążyli jeszcze odnotować wspólnych osiągnięć, ale można się ich spodziewać. Większość z nich ma już za sobą bowiem mnóstwo zdobytych z innymi drużynami medali i pucharów. Grali między innymi w przez długi czas złożonej tylko z Polaków ekipie Virtus.pro.
Michał “Nisha” Jankowski jest znany w świecie eSportu od niedawno, ale wspiął się już w zasadzie na szczyt w dyscyplinie Dota 2, czyli podobnej do League of Legends grze z kategorii MOBA. Już w wieku 18 lat zaczął odnosić znaczące sukcesy, zdobywając złoto na PVP Esports Championship i ESL One Hamburg 2018. Od tego czasu zdążył też wygrać z drużyną Team Secret, z którą gra jako carry, jeszcze bardziej prestiżowe turnieje jak The Chongqing Major i DreamLeague Season 13. Można się spodziewać, że jego kariera dalej będzie rozwijać się w zawrotnym tempie!

Zakłady bukmacherskie na eSport

Wielu Polaków zainteresowanych sportem kusi zabawa w zakłady bukmacherskie. W temacie eSportu wygląda to podobnie – sporo ludzi uważa, że obstawienie kuponu na mecz pozwoli oglądać go z jeszcze większą dawką emocji. Szczególnie popularne są zakłady na rozgrywki naszych polskich drużyn (zupełnie jak w przypadku zakładów na piłkę nożną) i zawodników! Jeżeli zdecydujesz się spróbować takiej zabawy, to przed postawieniem pierwszego kuponu sprawdź, jakie bonusy bukmacherskie są obecnie dostępne na rynku. Dzięki promocjom na start można zacząć obstawianie z dodatkowymi środkami albo nawet postawić darmowy zakład bez ryzyka.

Gdzie oglądać eSportowe zmagania?

Zastanawiasz się, gdzie możesz zacząć oglądać mecze sportów elektronicznych? Mamy kilka propozycji.
●Twitch: ta darmowa platforma jest znana głównie właśnie z transmisji dotyczących gier. Można na niej oglądać również eSport.
●YouTube: niektóre ligi i turnieje mają oficjalne kanały w serwisie YouTube. Można za darmo śledzić tam udostępniane mecze.
●Polsat Games: ten poświęcony grom i anime kanał telewizyjny transmituje wiele lig i turniejów eSportowych, a do tego zawiera również materiały publicystyczne.
●Bukmacher: niektórzy polscy bukmacherzy oferują swoim klientom dostęp do usług live streaming, dzięki której można oglądać na żywo mecze, w tym eSport.
●TVP Online: również polska telewizja publiczna regularnie udostępnia transmisje z ważnych wydarzeń eSportowych, szczególnie z rodzimych lig i z turniejów, w których biorą udział Polacy.

Dodaj ogłoszenie