Co to znaczy eSport?
eSport to inaczej sport elektroniczny. Najczęściej spotykana jest jednak ta krótsza forma nazwy. Może się ona kojarzyć z e-mailami oraz e-bookami, więc jest dla Polaków doskonale zrozumiała mimo obcego pochodzenia. eSportowcy nie konkurują ze sobą na tężyznę fizyczną albo szybkość – wygrywa ten gracz albo ta drużyna, która lepiej radzi sobie w określonej grze komputerowej lub wideo.
Profesjonalni zawodnicy korzystają z najbardziej nowoczesnych sprzętów, jak superszybkie komputery lub najnowsze konsole i dzięki połączeniu z internetem mają możliwość rywalizacji na wspólnej wirtualnej arenie. Rozgrywka w wykonaniu zawodowych graczy jest dużo bardziej efektowna, niż zabawa w wykonaniu amatora, tak samo jak Real Madryt ogląda się przyjemniej, niż zmagania dzieciaków na podwórkowym boisku. Właśnie dlatego eSportowe mecze przyciągają przed ekrany miliony widzów z całego świata!
Krótka historia sportów elektronicznych
W Stanach Zjednoczonych eSport miał swoje skromne początki już w 1972 roku, kiedy to na Uniwersytecie Stanfordzkim zorganizowano turniej gry Spacewar, w którym można było wygrać roczną prenumeratę popularnego czasopisma. W Polsce pierwszy udokumentowany turniej miał miejsce w 1997 roku i został rozegrany w popularną w tamtych czasach strzelankę Quake. Od tamtego czasu eSport niezwykle się rozwinął – kiedyś odbywały się tylko lokalne konkursy, ale obecnie najlepsi gracze z całego świata mogą rywalizować w oficjalnych turniejach i ligach sponsorowanych przez potężne firmy i oglądanych na wszystkich kontynentach.
W Polsce eSport brany coraz bardziej na poważnie
Polska nie jest może jeszcze potęgą na tle krajów takich jak Korea Południowa, Stany Zjednoczone i Chiny, ale nasz kraj to ważny punkt na arenie światowego eSportu. Od 2013 roku w katowickim Spodku odbywają się finały niezwykle popularnego turnieju Intel Extreme Masters. W 2016 roku bilety na imprezę zostały wyprzedane w ciągu 15 minut. O rosnącym znaczeniu eSportu w naszym kraju świadczy także fakt, że został on dostrzeżony także przez polityków. W 2019 roku Prezydent Andrzej Duda powołał Narodową Drużynę eSportu, natomiast po kilku miesiącach Polski Związek Piłki Nożnej otwarł Reprezentację Polski w eFutbolu.
Najpopularniejsze dyscypliny
Czy temat Cię zaciekawił i chciałbyś teraz zainteresować się jakąś konkretną dyscypliną eSportu, a może nawet obejrzeć kilka meczów? W takim razie warto wiedzieć, jakie gry są do wyboru – w sportach elektronicznych zdarzają się między dyscyplinami nawet większe różnice niż między piłką nożną a ping pongiem albo między tenisem a żużlem. Rzuć okiem na krótkie opisy kilku popularnych gier, ale pamiętaj, że to nie wszystko – istnieje ich sporo więcej!
●Counter-Strike: Global Offensive – ta popularna strzelanka ma naprawdę długą historię jak na eSport, bo pierwsze turnieje (starszej wersji gry) odbyły się już w 2000 roku. Mierzą się w niej dwie drużyny po pięć osób: terroryści i antyterroryści. Ci pierwsi robią wszystko, żeby podłożyć bombę na niewielkiej mapie, na której toczy się rozgrywka, natomiast Ci drudzy starają się temu zapobiec.
●League of Legends – w tej osadzonej w fantastycznym świecie grze typu MOBA dwie drużyny walczą ze sobą na symetrycznej mapie i starają się przedostać na stronę przeciwnika, żeby tam zniszczyć jego bazę – tak zwany Nexus. Gracze mają do wyboru ponad sto postaci, które charakteryzują się różnorodnymi umiejętnościami i cechami. Pozwala to na rozwój interesujących strategii i sprawa, że każda ekipa może wypracować swój własny, niepowtarzalny styl gry.
●FIFA – jedna z najbardziej znanych gier sportowych na świecie. FIFA ma na celu odwzorowane piłki nożnej, tyle że w wirtualnej formie. Co roku studio EA wydaje nową edycję gry, w której pojawiają się kolejne ulepszenia rozgrywki, a także zaktualizowane składy i informacje na temat zawodników i drużyn z prawdziwego świata. Gracze FIFA kontrolują drużynę piłkarską i zgodnie z zasadami prawdziwego futbolu starają się wygrać mecz z przeciwnikiem, kontrolując wirtualnych piłkarzy.
Polscy eSportowcy znani na całym świecie
Możemy być dumni nie tylko z Roberta Lewandowskiego, Agnieszki Radwańskiej czy Roberta Kubicy! W świecie eSportu również mamy naprawdę godnych reprezentantów. Oto kilku wybranych spośród najpopularniejszych polskich zawodników i drużyn:
●Marcin “Jankos” Jankowski jest obecnie uważany za najlepszego polskiego gracza League of Legends. Gra na pozycji junglera w G2 Esports. Jest znany z agresywnego i widowiskowego stylu gry. Ma za sobą między innymi trzy złote medale w LEC (europejskiej lidze League of Legends), a także złoto na 2019 Mid-Season Invitational i na edycjach 2018 i 2019 turnieju Rift Rivals NA-EU.
●Honoris to co prawda nowa, bo założona w 2020 roku drużyna, ale należą do niej bardzo znane nazwiska: śmietanka polskich graczy Counter-Strike. TaZ, NEO, STOMP, Prism i reiko nie zdążyli jeszcze odnotować wspólnych osiągnięć, ale można się ich spodziewać. Większość z nich ma już za sobą bowiem mnóstwo zdobytych z innymi drużynami medali i pucharów. Grali między innymi w przez długi czas złożonej tylko z Polaków ekipie Virtus.pro.
●Michał “Nisha” Jankowski jest znany w świecie eSportu od niedawno, ale wspiął się już w zasadzie na szczyt w dyscyplinie Dota 2, czyli podobnej do League of Legends grze z kategorii MOBA. Już w wieku 18 lat zaczął odnosić znaczące sukcesy, zdobywając złoto na PVP Esports Championship i ESL One Hamburg 2018. Od tego czasu zdążył też wygrać z drużyną Team Secret, z którą gra jako carry, jeszcze bardziej prestiżowe turnieje jak The Chongqing Major i DreamLeague Season 13. Można się spodziewać, że jego kariera dalej będzie rozwijać się w zawrotnym tempie!
Zakłady bukmacherskie na eSport
Wielu Polaków zainteresowanych sportem kusi zabawa w zakłady bukmacherskie. W temacie eSportu wygląda to podobnie – sporo ludzi uważa, że obstawienie kuponu na mecz pozwoli oglądać go z jeszcze większą dawką emocji. Szczególnie popularne są zakłady na rozgrywki naszych polskich drużyn (zupełnie jak w przypadku zakładów na piłkę nożną) i zawodników! Jeżeli zdecydujesz się spróbować takiej zabawy, to przed postawieniem pierwszego kuponu sprawdź, jakie bonusy bukmacherskie są obecnie dostępne na rynku. Dzięki promocjom na start można zacząć obstawianie z dodatkowymi środkami albo nawet postawić darmowy zakład bez ryzyka.
Gdzie oglądać eSportowe zmagania?
Zastanawiasz się, gdzie możesz zacząć oglądać mecze sportów elektronicznych? Mamy kilka propozycji.
●Twitch: ta darmowa platforma jest znana głównie właśnie z transmisji dotyczących gier. Można na niej oglądać również eSport.
●YouTube: niektóre ligi i turnieje mają oficjalne kanały w serwisie YouTube. Można za darmo śledzić tam udostępniane mecze.
●Polsat Games: ten poświęcony grom i anime kanał telewizyjny transmituje wiele lig i turniejów eSportowych, a do tego zawiera również materiały publicystyczne.
●Bukmacher: niektórzy polscy bukmacherzy oferują swoim klientom dostęp do usług live streaming, dzięki której można oglądać na żywo mecze, w tym eSport.
●TVP Online: również polska telewizja publiczna regularnie udostępnia transmisje z ważnych wydarzeń eSportowych, szczególnie z rodzimych lig i z turniejów, w których biorą udział Polacy.