Etnografowie zbadają tradycję układania kwietnych dywanów. Powstanie też muzeum

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Tak prezentują się każdego roku kwietne dywany w Kluczu.
Tak prezentują się każdego roku kwietne dywany w Kluczu. Radosław Dimitrow
Postarają się odpowiedzieć na pytanie skąd wzięła się tradycja na wsiach pod Strzelcami Opolskimi. Gmina Ujazd utworzy natomiast muzeum poświęcone kwietnym dziełom sztuki.

Układanie kwietnych dywanów to tradycja, która obecna jest w powiecie strzeleckim od ponad 100 lat. Kultywowana jest z okazji Bożego Ciała m.in. w Kluczu, Olszowej, Zimnej Wódce i Zalesiu Śląskim.

Z relacji starszych mieszkańców wynika, że wszystko zaczęło się od przyozdabiania ołtarzy w Boże Ciało. Z czasem tradycja się rozwinęła, a ludzie starali się by dywany były coraz dłuższe i bardziej okazałe.

Obecnie każda z rodzin ma przydzielony swój fragment dywanu do ułożenia, a poszczególne kawałki łączą się ze sobą. Co ciekawe, w układanie dywanów zaangażowane są różne pokolenia, a w Boże Ciało do wsi pod Strzelcami Opolskimi zjeżdżają się także rodziny miejscowych, by pomagać w tworzeniu kwietnych dzieł sztuki.

Kilka miesięcy temu UNESCO wpisało lokalną tradycję na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To nie tylko nobilitacja dla mieszkańców, ale też szansa na promocję okolicy. Ponadto obecność na liście umożliwia staranie się o granty i fundusze na kultywowanie tradycji.

W ramach planowanych działań gmina zleciła etnografom zbadanie genezy i znaczenia tradycji dla lokalnej społeczności. Zaplanowała także szereg działań promocyjnych.

- Powstanie strona internetowa poświęcona tradycji wraz z bogatą dokumentacją fotograficzną i wideo, planujemy wystawę poświęconą tej tradycji, a także konkurs dla cukierników na najpiękniejszy wypiek w kształcie kwiatów - wylicza Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu.

Jednym z elementów działań będzie konkurs dla cukierników na kwietny wypiek. Teresa Sobota z Olszowej przygotowała kwietną galaretkę, żeby zainspirować
Jednym z elementów działań będzie konkurs dla cukierników na kwietny wypiek. Teresa Sobota z Olszowej przygotowała kwietną galaretkę, żeby zainspirować innych. Radosław Dimitrow

W ramach działań w Olszowej powstanie także Centrum Dziedzictwa Niematerialnego Ziemi Strzeleckiej. Będzie one ulokowane w jednym z opustoszałych domów, który przejdzie generalny remont.

Gmina Ujazd planuje także podpisać umowę partnerską z miastem Uniejów (w województwie łódzkim), gdzie także przetrwała tradycja układania kwietnych dywanów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska