Europa Master. Cztery semestry, trzy uczelnie, wiele opcji

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Wybrałam te studia ze względu na podróże i naukę języków obcych, a także po to, by poznać nowych ludzi  i nowe kultury - mówi Anna Tomczak.
Wybrałam te studia ze względu na podróże i naukę języków obcych, a także po to, by poznać nowych ludzi i nowe kultury - mówi Anna Tomczak. Anna Grudzka
Kilkunastu absolwentów elitarnego kierunku Europa Master odebrało w sobotę dyplomy. Birety w górę rzucili żacy trzech krajów.

Wybrałam te studia ze względu na podróże i naukę języków obcych, a także po to, by poznawać nowych ludzi i nowe kultury. Było warto, bo zdobyłam ogromne doświadczenie, nie tylko jeśli chodzi tematykę Unii Europejskiej, ale też prawo. Mam już też kilka opcji na podjęcie pracy, jeszcze nie wiem, na którą się zdecydować - mówi Anna Tomczak, absolwentka specjalności Europa Master, która w sobotę odbierała dyplom.

- Mieszkałam w czterech państwach. Dużo podróżowałam. Podszkoliłam języki obce. W międzyczasie rozwijałam swoją pasję dziennikarską. Spotkałam prawdziwych przyjaciół... Czy można chcieć czegoś więcej? Jestem wielką szczęściarą! - podsumowuje swoje studia.

Europa Master to unikatowe, nie tylko w skali Polski, ale też Europy, studia w Instytucie Politologii UO, umożliwiające uzyskanie jednocześnie dyplomów magisterskich trzech uczelni: Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji (Niemcy) i Uniwersytetu Burgundzkiego w Dijon (Francja). Pierwszych studentów przyjęto w 2013 roku. I mimo młodego stażu, kierunek już został doceniony w konkursie „Studia z Przyszłością”, gdzie Uniwersytet rywalizował z największymi i najstarszymi uczelniami w Polsce. Studia EM trwają 4 semestry. Trzy z nich studenci spędzają za granicą ( po jednym w Opolu, Dijon i w Moguncji). Ostatni, zarezerwowany na pisanie w pracy magisterskiej na wybranej przez siebie uczelni.

- Dla nas również ważne jest to, że większość zagranicznych studentów specjalności Europa Master wybiera nasz uniwersytet jako ten, na którym bronią dyplomu, a tu wcale nie jest im łatwej niż na rodzimych uniwersytetach - mówi dr Barbara Curyło, wicedyrektor Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego.

Studia są bezpłatne, a stypendia funduje studentom UFA (Universite Franco-Allemande/Deutsch-Franzosische Hochschule), organizacja, która w Polsce współpracuje tylko z jedną uczelnią - Uniwersytetem Opolskim.

W momencie aplikowania kandydaci muszą posługiwać się językiem angielskim na poziomie B2 i językiem francuskim na poziomie B1. Zajęcia prowadzone są dla międzynarodowej grupy studentów z Polski, Francji i Niemiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska