Europejski Dzień Dziecka

Tomasz Krawczyk
Było piętnaście państw Unii Europejskiej, była i Polska, także najoryginalniejsza "Europynka". Wszystko, co kojarzyć można ze współczesną Europą, zaprezentowali w miniony piątek uczniowie oleskiej "Jedynki".

Popularna "Jedynka", czyli szkoła podstawowa i gimnazjum nr 1, Dzień Dziecka zorganizowały nietypowo. Klasy gimnazjum przygotowały prezentacje krajów unijnej Piętnastki, uczniowie podstawówki - Polski.
Wybierano najoryginalniejszą "Europynkę". - Tak nazwaliśmy osobę przystrojoną w strój europejski, w którym miały dominować kolory Europy - żółty i niebieski. Nie mogło, oczywiście, zabraknąć w nim także unijnych gwiazdek - wyjaśniają organizatorzy Europejskiego Dnia Dziecka.
- W ten sposób podsumowujemy trwający już od roku projekt międzyprzedmiotowej ścieżki nauczania o integracji europejskiej - wyjaśnia Janusz Wojczyszyn, wicedyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 w Oleśnie. - W projekcie tym stawiamy m.in. na inicjatywy pozalekcyjne. W naszej szkole kółko geograficzne wydaje gazetkę o Unii Europejskiej, działa także Szkolny Klub Europejski, który wraz z samorządem uczniowskim zorganizował Europejski Dzień Dziecka.
Jurorom, którzy oceniali europejskie państwa zaprezentowane przez uczniów, najbardziej spodobały się Włochy klasy Ib gimnazjum (I miejsce), również Dania gimnazjalnej IIa, (II miejsce), oraz Francja Ia, także z gimnazjum (III miejsce). Ponadto wyróżniono Polskę VIb szkoły podstawowej oraz Wielką Brytanię IIf gimnazjum. Najładniejszą "Europynkę" wypatrzono wśród dziewcząt gimnazjalnej klasy IIa.
Dziś w szkole o godz. 12 odbędzie się koncert europejski. Zagra szkolny zespół "Bolero", całość zaś zakończy się odśpiewaniem przez uczniów hymnu jednoczącej się Europy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska