Europejskie Dni Miast Partnerskich w Głogówku

UMG Głogówek
Przez miasto przeszedł orszak Jana Kazimierza. Tam król ogłosił, że oto Głogówek jest teraz stolicą Polski, z racji tego, że przebywa w nim król.
Przez miasto przeszedł orszak Jana Kazimierza. Tam król ogłosił, że oto Głogówek jest teraz stolicą Polski, z racji tego, że przebywa w nim król. UMG Głogówek
W ostatni weekend września odbyły się w Głogówku Europejskie Dni Miast Partnerskich. Honorowy patronat nad imprezą objęła posłanka do Parlamentu Europejskiego Danuta Jazłowiecka i burmistrz Głogówka Andrzej Kałamarz.

W obchodach brali udział przedstawiciele wszystkich miast partnerskich Głogówka: Vrbna w Czechach, Rietberga w Niemczech i Riberac we Francji.

Swoją obecnością zaszczycili także organizatorów: Europosłanka Danuta Jazło-wiecka, Posłanka Janina Okrągły, Burmistrz Riberac Rene Terriene, Starosta Vrbna Helena Kudelova, Z-ca Burmistrza Riberac Rene Corsina, Z-ca Burmistrza Rietberg Robert Dirkwinkel, Poseł do Bundes-ratu Andre Kuper.

Sobotnie uroczystości rozpoczęto od przemarszu bractw strzeleckich do kościoła oo. Franciszkanów, gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową. Następnie członkowie Bractwa Strzeleckiego w Głogówku i ich goście z 15 bractw udali się na strzelnicę, gdzie odbył się turniej strzelecki.

Po południu goście mieli okazję zwiedzić obserwatorium astronomiczne przy klasztorze oo. Franciszkanów, obejrzeć wystawę fotografii "Mieszkańcy Europy - cztery perspektywy" oraz zwiedzić najcenniejsze zabytki sakralne i świeckie.

Wieczorem delegacje z miast partnerskich i rodziny ich goszczące uczestniczyły w balu, który zorganizowano w hali sportowej. Do tańca grał zespół Piotra Furtasa NHBprojekt, wystąpiła także Andrea Rzyszka. Na scenie zaprezentowali się także młodzi tancerze z zespołu tańca nowoczesnego Stars Aleksandy Hindery. W tym czasie koło ośrodka kultury odbyła się dyskoteka na świeżym powietrzu.

Niedzielne uroczystości rozpoczęto uroczystą Mszą św. dożynkową w Kościele p.w. św. Bartłomieja. Po Mszy św. wszyscy zebrani udali się na ul. Zamkową, gdzie ks. proboszcz Ryszard Kinder dokonał poświęcenia zrewitalizowanej ulicy.

O godz. 13.30 rozpoczęto przemarsz orszaku Jana Kazimierza połączony z paradą orkiestr dętych. Orszak udał się z rynku na plac przed dom kultury. Tam król Jan Kazimierz ogłosił, że oto Głogówek jest teraz stolicą Polski, z racji tego, że przebywa w nim król. W inscenizacji wystąpili aktorzy z Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu. W dalszej części programu na placu rekreacyjnym wystąpiły orkiestry: Feuerwehr - Spielmannszug Neuenkirchen, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Głogówka, Kameralny Skład Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Glogówka, Orkiestra Dęta z Racławic Śląskich. Zaprezentowały się także grupy artystyczne działające w domu kultury: Salio, Stars, Sierściuchy, mażoretki z Racławic Śląskich z oraz zespól Mały Śląsk z Mionowa.

Atrakcją dnia był również konkurs kulinarny "Uczta Głogówecka". Do konkursu zgłoszono 10 potraw. Jury wybrało najlepsze. I miejsce zdobyła Grupa "Odnowy wsi" Leśnik, kóra przygotowała wiejską kaczkę w dworskim przybraniu.
II miejsce - Związek Kobiet Śląskich Mionów - comber sarni z warzywami i kaszą
III miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich Kazimierz - gęś po staropolsku

"Ucztę Głogówecką" dofinansowano z PROW za pośrednictwem Euro Country.
O godz. 17.30 podsumowano projekt "Zjednoczona Europa - Wspólne Drogi Kultury" przez burmistrzów miast partnerskich.

Współorganizatorami imprezy byli: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Głogówku, Towarzystwo Miłośników Głogówka, Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Głogówku, Klasztor oo. Franciszkanów, Bractwo Strzeleckie w Głogówku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska