Euroregion Silesia działa od 15 lat

kk
W spotkaniu w Szymocicach uczestniczyli przedstawiciele powiatu głubczyckiego, raciborskiego oraz strony czeskiej.
W spotkaniu w Szymocicach uczestniczyli przedstawiciele powiatu głubczyckiego, raciborskiego oraz strony czeskiej. kk
Przedstawiciele powiatu głubczyckiego i włodarze należących do niego gmin, m. in. Kietrza i Baborowa uczestniczyli w środę (18.09) w spotkaniu podsumowującym 15-lecie istnienia Euroregionu SILESIA.

Impreza odbywała się w Szymocicach w powiecie raciborskim. W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele gmin partnerskich z Raciborszczyzny i z Czech, wśród nich primator Opawy, prof. Zdenek Jirasek.

Spotkanie w Szymocicach jest jednym z działań projektu "Weekend w Euroregionie". W jego trakcie uczestnicy zobaczyli jako pierwsi film mówiący o działaniach Euroregionu pt. "Kierunek: Euroregion Silesia".

Daria Kardaczyńska, dyrektor strony polskiej Euroregionu Silesia Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry, przypomniała o najważniejszych wydarzeniach i przedsięwzięciach, które miały miejsce w ciągu minionych 15 lat. Podczas swojej prezentacji podsumowała też jak bardzo środki unijne przeznaczane na rozwój mikroprojektów wpłynęły na rozwój polsko-czeskiego pogranicza.

- Kiedyś była mowa o tym, że będziemy współpracować z naszymi czeskimi sąsiadami bez pieniędzy. Niewątpliwie działalność w ramach Euroregionu i możliwość pozyskiwania pieniędzy na działania zdecydowanie tę współpracę poprawia - mówił prezydent Raciborza Mirosław Lenk, prezes Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry.

Jak zaznaczał, w perspektywie 15 lat zrealizowane ponad 500 tzw. "miękkich" projektów kulturalnych, edukacyjnych czy sportowych. - Szkoły, muzea, biblioteki, kluby sportowe, straże pożarne - to są miliony euro - wymieniał.

Jedną z pierwszych gmin która włączyła się w działania Euroregionu, był Kietrz. - Praktycznie od samego początku korzystaliśmy z Funduszy, którymi Euroregion dysponował - mówił burmistrz Józef Matela. - Zanim były fundusze europejskie, w budżecie były już pieniądze, które staraliśmy się pozyskiwać na projekty polsko-czeskie. Gdybym chciał wyliczyć te projekty to byłoby ich chyba z 50 - dodaje burmistrz.

Niedawno gmina realizowała projekt pod nazwą "Wymiana doświadczeń samorządowych gminy Kietrz i partnerskiej gminy Bilovec". Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe "Gryf" z pomocą Euroregionu zrealizowało polsko-czeską ligę siatkarską oraz imprezę sportową pod hasłem "Bieg dla Europy". W ostatnim tegorocznym naborze, którego termin upłynął 16 września, gmina Kietrz wspólnie z czeskim Rohovem złożyła projekt "Skating - wspólna sprawa", dotyczący budowy skateparków w obu miejscowościach. Także strażacy ochotnicy skorzystali z dofinansowań, jakie płyną na mikroprojekty z Euroregionu. Dzięki tym pieniądzom odbyła się również polsko-czeska liga strażaków.

- Dziś spotykamy się na tej sali i nie ma tu ludzi obcych - mówił burmistrz Kietrza. - Przez wiele lat współpracy nawiązaliśmy mnóstwo ciekawych kontaktów i z każdym człowiekiem, którego tu dziś spotykam, mamy wspomnienia z realizacji wspólnych projektów. Euroregion Silesia to świetna instytucja - dodawał Józef Matela.

Kolejny punkt projektu "Weekend w Euroregionie" to stworzenie przewodnika po Euroregionie. Prace ruszają w przyszłym miesiącu, a skończą się najprawdopodobniej w połowie przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska