Eurowybory 2019. Głosowanie poza miejscem zamieszkania 2019, za granicą, głosowanie korespondencyjne albo przez pełnomocnika [22.05.2019]

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
26 maja wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Kto może głosować w eurowyborach w Polsce? Czy Polacy mogą głosować za granicą? Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Czy w eurowyborach 2019 będzie można głosować korespondencyjnie albo przez pełnomocnika? Zasady głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku.

26 maja 2019 roku wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Polsce będą otwarte od godziny 7.00 do 21.00.

Czytaj także

Kto może głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019

W wyborach do Europarlamentu w Polsce mogą głosować:

 • obywatele polscy
 • obywatele Unii Europejskiej bez obywatelstwa polskiego

Wyborca musi:

 • być pełnoletni
 • mieć czynne prawo wyborcze
 • mieszkać na stałe w Polsce

Prawo do głosowania w Polsce ma też obywatel polski na stałe mieszkający za granicą.

W wyborach nie mogą głosować osoby prawomocnie ubezwłasnowolnione, osoby pozbawione praw publicznych lub praw wyborczych.

Jeśli w Polsce chcą zagłosować obywatele Unii Europejskiej, ale bez polskiego paszportu, wtedy powinni złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców w gminie, w której mieszkają. Dotyczy to również obywateli Unii Europejskiej bez polskiego paszportu, ale zameldowanych na pobyt stały.

To ważne, bo na podstawie rejestru wyborców wójt, burmistrz albo prezydent miasta sporządza spis wyborców dla każdego obwodu głosowania, czyli lokalu wyborczego.

 • Wniosek o dopisanie do spisu wyborców można składać do 21 maja w wybranym przez siebie obwodzie głosowania w gminie, w której wyborca mieszka na stałe albo przebywa czasowo.
 • Głosować można także na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Wybory do Europarlamentu 2019. Jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania?

Jeśli wyborca nie będzie mógł głosować w miejscu zamieszkania, powinien uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Aby je otrzymać:

 • Złóż wniosek w urzędzie gminy, w której jesteś w spisie wyborców.
 • Możesz to zrobić najpóźniej na dwa dni przed wyborami.
 • O zaświadczenie można starać się osobiście, wysyłając wniosek faksem albo e-mailem.
 • Zaświadczenie wyborca odbiera w urzędzie gminy osobiście albo upoważniając inną osobę.

Z zaświadczeniem o prawie do głosowania można głosować w dowolnej komisji w kraju, za granicą albo na polskim statku morskim.

Zaświadczenie jest wydawane w jednym egzemplarzu. Jeśli wyborca je zgubi, wówczas nie będzie mógł zagłosować nawet tam, gdzie mieszka.

Co zrobić, aby zagłosować w miejscu zamieszkania

Każdy wyborca powinien upewnić się, że jego nazwisko znajduje się w spisie wyborców. Jeśli nie znajduje się na liście, wtedy powinien zameldować się na pobyt stały, albo złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.

Wniosek ten powinien też złożyć wyborca, który jest obywatelem Unii Europejskiej bez polskiego obywatelstwa.

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma 5 dni na rozpatrzenie takiego wniosku.

Wpis do rejestru jest jednorazowy, umożliwi takiemu wyborcy głosowanie w kolejnych wyborach.

Aby zagłosować, wyborca może także złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Wówczas głosowanie będzie możliwe we wskazanym we wniosku miejscu tylko w wyborach do Parlamentu Europejskiego, 26 maja 2019 roku.

Czy jesteś w spisie wyborców? Każdy może to sprawdzić w urzędzie gminy pomiędzy 6 a 20 maja 2019 roku.

Czytaj także

Wybory do Europarlamentu 2019. Głosowanie niepełnosprawnych - korespondencyjne i przez pełnomocnika

W każdej gminie są lokale przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych (informacje są w obwieszczeniach o lokalach wyborczych w danej gminie). Każdy niepełnosprawny może głosować w lokalu wyborczym, gdzie możliwe jest skorzystanie z pomocy innej osoby, nawet niepełnoletniej. Pomocnik nie może sugerować, jak ktoś ma głosować albo głosować w zastępstwie wyborcy. Pomoc może być tylko techniczna.

Głosowanie korespondencyjne

Wyborca ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może w Polsce zagłosować korespondencyjnie.

Wcześniej należy to zgłosić komisarzowi wyborczemu: ustnie, pisemnie, faksem albo e-mailem. Do zgłoszenia należy dołączyć orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Wyborca może też zażądać nakładki w alfabecie Breille'a. Jest na to czas do 13 maja.

Najpóźniej 7 dni przed wyborami taki wyborca otrzyma pakiet wyborczy. Po oddaniu głosu należy zwrotną kopertę przekazać listonoszowi albo nadać na poczcie.

Nie można głosować korespodencyjnie, jeśli wyborca złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa.

Głosowanie przez pełnomocnika

Wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, a także wyborcy z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, mogą głosować przez pełnomocnika.

Pełnomocnikiem może być wyborca wpisany do rejestru wyborców w tej samej gminie lub posiada zaświadczenie o prawie do głosowania.

Aby zagłosować przez pełnomocnika, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy, w której wyborca jest w rejestrze. Jest na to czas do 17 maja.

Po złożeniu wniosku gmina sporządzi akt pełnomocnictwa do głosowania. Uprawnia on do głosowania za pośrednictwem pełnomocnika.

Pełnomocnictwo można wycofać najpóźniej na dwa dni przed wyborami (do 24 maja) albo składając oświadczenie w komisji obwodowej w dniu głosowania (26 maja), zanim zrobi to pełnomocnik.

Nie można głosować przez pełnomocnika, jeśli wyborca złożył wniosek o głosowanie korespondencyjne.

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-05-10T18:20:53 02:00, Gość:

Głosować tak żeby nie wygrała PISowska szczujnia

Totalny idiota!!!

G
Gość

wniosek można złożyć na 2 dni przed wyborami, ale na rozpatrzenie jest 5 dni ;] dobre

G
Gość
2019-05-10T18:20:53 02:00, Gość:

Głosować tak żeby nie wygrała PISowska szczujnia

widocznie sam jestes szuja

M
Mahin

Dla mnie PiS jest póki co jedyną odpowiednią opcją która powinna sprawować realną władze. Ma osiągnięcie w gospodarce nie zamiata afer pod dywan o czym świadczy afera z misiewiczem czyli potrafią rozliczać swoich. Walczy o reparacje dla naszego kraju za zniszczenia w czasie II wojny światowej. W przeciewieństwie do PO,PSL,SLD. Teraz przecież wychodzi na jaw jak za PO przyzwalano na wyłudzanie VAT. Tak wyglądały ich rządy że mieliśmy najdroższe stadiony i autostrady w europie. Na dodatek ta "opozycja" chce sparaliżować państwo wzniecając niepokoje np strajki nauczycieli lub wykorzystując do tego osoby niepełnosprawne. Pamietacie jak za rządów SLD i PO było dwu cyfrowe bezrobocie? Chcecie aby to wróciło? Mało tego członkowie koalicji europejskiej popierają ACTA 2. Na ludzi od Korwina też radzę uważać bo są prorosyjscy. Tu mówią że są za wolnym rynkiem, a z kolei popierają Putina, który z kolei popiera Maduro skrajnego komuniste z Wenezueli. Dziwna mieszanka

G
Gość

Głosować tak żeby nie wygrała PISowska szczujnia

Dodaj ogłoszenie