Eurowybory 2019. Gdzie głosować? Komisje wyborcze w wyborach do europarlamentu 2019. Godziny głosowania, karty do głosowania

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Wybory do europarlamentu 2019 odbędą się 26 maja. Opolanie wybierają europosłów wspólnie z mieszkańcami Dolnego Śląska. Gdzie głosować i jakie są adresy komisji wyborczych?
Wybory do europarlamentu 2019 odbędą się 26 maja. Opolanie wybierają europosłów wspólnie z mieszkańcami Dolnego Śląska. Gdzie głosować i jakie są adresy komisji wyborczych? Dim
Eurowybory 2019. Komisje wyborcze w wyborach do europarlamentu 2019. W całym kraju można głosować w 27 286 komisjach wyborczych. Gdzie głosować i w jakim lokalu jest komisja wyborcza. Jakie są zasady głosowania do europarlamentu 26 maja? Sprawdź, gdzie oddać głos w wyborach europejskich 2019. W wyborach do Parlamentu Europejskiego uprawnionych do głosowania jest blisko 30 milionów wyborców. Prezentujemy listę komisji wyborczych na Opolszczyźnie.

Wybory do europarlamentu 2019. Kandydaci - OPOLSKIE i DOLNOŚLĄSKIE

W okręgu nr 12, który obejmuje województwa dolnośląskie i opolskie, o miejsce w Brukseli stara się 60 kandydatów – po 10 z sześciu komitetów.

Kto jest na listach w wyborach do Brukseli i na kogo możesz oddać swój głos?

Wybory do europarlamentu 2019. Gdzie głosować - komisje wyborcze

Kiedy są wybory do Parlamentu Europejskiego 2019?

Data eurowyborów 2019 została ustalona między 23 a 26 maja - ostatecznie ustalają ją kraje członkowskie.

Wybory do europarlamentu w Polsce odbędą się w niedzielę, 26 maja 2019 roku. Polacy wybiorą posłów do Parlamentu Europejskiego na kadencję 2019-2024, ich kadencja będzie trwała pięć lat.

Parlament Europejski jest instytucją, która reprezentuje interesy obywateli Unii Europejskiej.

Do głosowania w wyborach jest uprawnionych ponad 360 milionów obywateli Unii Europejskiej, w tym ponad 30 milionów dorosłych Polaków.

Sprawdź, jakie są zasady wyborów w Polsce?

Wybory do europarlamentu 2019. Godziny głosowania

Lokale wyborcze w wyborach do europarlamentu zostaną otwarte w niedzielę, 26 maja o godzinie 7.00.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce zakończą się o godzinie 21.00.

Co to jest cisza wyborcza i kiedy obowiązuje

Cisza wyborcza to czas, w którym pod groźbą kary zabroniony jest jakikolwiek sposób agitacji. Z założenia cisza wyborcza ma być czasem, w którym obywatele, po kampanii, mogą zastanowić się, jakiego chcą dokonać wyboru.

Zakazem objęte są wszelkie wystąpienia polityczne, manifestacje, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat, czy naklejanie plakatów. Zabronione jest także publikowanie sondaży wyborczych.

Cisza wyborcza przed wyborami do europarlamentu 2019 rozpoczyna się o godzinie 0:00 w nocy z piątku na w sobotę (24/25 maja) i będzie obowiązywała do zakończenia głosowania w niedzielę, 26 maja, o godzinie 21.00.

Wybory do europarlamentu 2019. Jak oddać głos?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego wyborca głosuje na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce obok nazwiska jednego kandydata z tej listy.

Wskazuje wówczas jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska