Explomet z Opola robi popielnik na Słońce

Krzysztof Świderski
Explomet z Opola robi popielnik na SłońceMateriały wielowarstwowe otwierają nowe horyzonty w projektowaniu - przekonuje Zygmunt Szulc. - Już dziś bez ich zastosowania niektórych urządzeń nie dałoby się zbudować.
Explomet z Opola robi popielnik na SłońceMateriały wielowarstwowe otwierają nowe horyzonty w projektowaniu - przekonuje Zygmunt Szulc. - Już dziś bez ich zastosowania niektórych urządzeń nie dałoby się zbudować. Krzysztof Świderski
Opolska firma uczestniczy w realizacji międzynarodowego przedsięwzięcia o przełomowym znaczeniu dla ludzkości.

Specjalizujący się w łączeniu metali unikalną wybuchową  metodą Explomet z Opola zaangażowany jest  w wielki międzynarodowy program ITER, w którym uczestniczą kraje Unii Europejskiej, a także USA, Japonia, Rosja, Chiny, Korea Południowa i Indie.

Celem programu jest wykorzystanie kontrolowanej syntezy termojądrowej do wytwarzania energii elektrycznej. Istotą przedsięwzięcia jest uwięzienie plazmy w przestrzeni zamkniętej polem magnetycznym i zbudowanie układu będącego w stanie wykorzystać jej energię do napędzania turbiny.

- Reakcji termojądrowej, która może być źródłem nieograniczonej ilości energii, towarzyszą temperatury rzędu milionów kelwinów, spotykane  na Słońcu - wyjaśnia  Zygmunt Szulc, współwłaściciel Explometu.

- Naszym zadaniem jest opracowanie wystarczająco odpornego materiału, który przyjmie ewentualne cząstki zanieczyszczeń towarzyszących procesom ujarzmiania plazmy. Mówiąc najprościej,  mamy zrobić drobny, ale bardzo istotny element - coś w rodzaju popielnika na słońce.  Nasza koncepcja oparta jest na połączeniu wolframu ze stalą, z zastosowaniem warstwy pośredniej - dodaje.

Zdaniem Zygmunta Szulca materiały wielowarstwowe otwierają nowe horyzonty w wielu dziedzinach. - Mają one specyficzne właściwości, a w związku z tym i specyficzne zastosowania - przekonuje. - Są tak samo bezpieczne jak monolityczne, a nawet często je pod tym względem przewyższają. Pozwalają np. taniej  zbudować i eksploatować reaktor chemiczny. Nad ich szerszym zastosowaniem pracujemy wspólnie z kolegami z Politechniki Opolskiej oraz wielu uczelni, krajowych i zagranicznych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska