E-zwolnienia dotyczą nie tylko lekarzy i pacjentów, ale też 2,5 mln pracodawców w Polsce i prawie 55 tysięcy w województwie opolskim

Edyta Hanszke
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Obowiązek posiadania profilu na platformie ZUS ma niemal 8 tys. opolskich pracodawców. Dotyczy to tych, którzy zatrudniają i ubezpieczają więcej niż 5 pracowników. Do nich informacje o zwolnieniu chorobowym pracownika docierają online, po tym, jak wystawi je lekarz.

Taki płatnik musi też mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, dzięki czemu niemal natychmiast będzie miał wiedzę o chorobowym swojego pracownika, które wystawił lekarz przez internet. Na swoim profilu sam może sobie ustawić formę powiadomienia – sms-em, e-mailem, bądź jednym i drugim - wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

- W województwie opolskim, na przełomie listopada i grudnia tylko 285 płatników nie miało profilu PUE ZUS pomimo takiego obowiązku. Na 7951 pracodawców, którzy byli do tego zobligowani w przeddzień wejścia w życie e-zwolnień to dobry wynik. Jednak zapominalskim ciągle o tej powinności przypominamy – dodaje rzecznik.

W naszym regionie jest obecnie 54 800 płatników składek, czyli aktywnych przedsiębiorców, którzy odprowadzają składki do opolskiego ZUS.

Większość z nich, bo aż 32 600 to osoby samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą. Ci, którzy opłacają składki sami za siebie oraz mikrofirmy (ubezpieczające w ZUS do 5 osób) nie muszą mieć konta na PUE ZUS.

Jednak wiele małych podmiotów zdecydowało, że założy zusowski profil, żeby mieć dostęp do chorobowych zwolnień elektronicznych.

Jesienią deklaracje rozliczeniowe w ZUS za więcej niż 5 pracowników składało co miesiąc ponad 331 tys. firm w kraju, z tego aż 19 300 to przedsiębiorstwa ubezpieczające powyżej 100 pracowników.

Aż 99,2 proc. tych ostatnich wyposażonych było w profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych. Firmy zatrudniające od 6 do 100 osób zrobiły to w 88,6 proc.

Na 331 tys. dużych i makro przedsiębiorców, aż około 296 tys. od razu po wizycie u lekarza swojego pracownika dowie się, że ten będzie na zwolnieniu u lekarskim albo został w domu, by opiekować się chorym członkiem rodziny.

Widać więc, aż 89,2 proc. takich przedsiębiorstw było przygotowanych na nowy sposób komunikowania o absencji w pracy zatrudnionych. Jeszcze co dziesiąty duży pracodawca musi zadbać o założenie konta na PUE ZUS, by jeszcze tego samego dnia wiedzieć co się dzieje z zatrudnionym.

E-ZWOLNIENIE LEKARSKIE. Co się zmienia 1 grudnia?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska