Fabryka płyt warstwowych powstaje w firmie Adamietz w Strzelcach Opolskich

Edyta Hanszke
Pracownicy firmy Adamietz podczas budowy hal Kronospanu w Strzelcach Opolskich.
Pracownicy firmy Adamietz podczas budowy hal Kronospanu w Strzelcach Opolskich. archiwum firmy
Działająca od 6 lat w Strzelcach Opolskich firma rozbudowuje zakład i rozwija paletę usług i produktów. Do maja ma być gotowa nowa hala produkcyjna.

 – Płyty wartwowe wykorzystywane są jako nowoczesny materiał w budowie hal przemysłowych. Obok dotychczasowych technologii budowy obiektów przemysłowych i logistycznych, polegających na stawianiu obudów hal z blachy wypełnionych wewnątrz wełną mineralną, styropianem lub innymi wypełniaczami, wprowadzane są w coraz szerszym zakresie nowoczesne rozwiązania związane właśnie z wykorzystaniem płyt warstwowych z tzw. rdzeniem poliuretanowym jak i z rdzeniem z wełny mineralnej. Oba rodzaje będzie produkowała nowa fabryka -  wyjaśnia Szczepan Kusibab, dyrektor zarządzający w firmie.

Na budowę fabryki i wcześniejsze badania wprowadzanego do produkcji materiału spółka Adamietz zdobyła unijne dofinansowanie w wysokości 19 mln zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W sumie inwestycja ma kosztować 35 mln zł. Badania dla strzeleckiej firmy wykonywał jeden z instytutów Politechniki Poznańskiej. – Jego rolą było m.in. sprawdzenie płyt parametrów statycznych i konstrukcyjnych tych płyt – opowiada dyrektor Kusibab.

Obecnie inwestor równocześnie demontuje kolejną część starej hali po dawnym Agromecie i na tym miejscu wybuduje nową fabrykę, która zajmie ok. 7 tys. m.kw. Te prace mają zakończyć się w maju.

Najistotniejszą częścią fabryki jest linia technologiczna do produkcji płyt, o wartości ok. 6 mln euro, która zostanie zainstalowana w sierpniu. Pierwsze produkty powinny się pojawić jesienią  – docelowo fabryka będzie mogła produkować 8 m bieżących standardowej szerokości płyty na minutę, co przy trzyzmianowej produkcji pozwoli wyprodukować 3 miliony mb płyt rocznie. W związku z tym firma planuje zwiększenie zatrudnienia o 20-30 osób.

Szefem projektu jest Jarosław Łoś, dyrektor do spraw produkcji i rozwoju. Obecnie firma zatrudnia 145 pracowników w Polsce w tym w oddziale w Katowicach. Ma także oddział w Niemczech, gdzie daje pracę 50 kolejnym pracownikom, najczęściej ze Śląska Opolskiego.

- Nowoczesna fabryka pozwoli nam na rozszerzenie i uzupełnienie naszej oferty produkcyjnej i usługowej – deklaruje Szczepan Kusibab. – Mając swoją fabrykę profili zimnogiętych oraz bezpośredni dostęp do konstrukcji stalowych, możemy - po uruchomieniu fabryki płyt warstwowych - jeszcze bardziej komplementarnie zapewnić wykonawstwo wszelkiego rodzaju hal.

Firma Adamietz powstała w Kadłubie, a w 2007 r. została przeniesiona do Strzelec Opolskich. Obok produkcji elementów hal spółka zajmuje się budownictwem ogólnym, przemysłowym oraz specjalistycznym. Realizuje inwestycje najczęściej w systemie generalnego wykonawstwa, ale także jako i podwykonawca oraz dostawca materiałów.

Zobacz: Budowała m.in. basen w Strzelcach Opolskich

Na koncie ma wiele inwestycji dla inwestorów krajowych i międzynarodowych. Wykonywała m.in.

Była podwykonawcą na budowie fabryki dla Toshibay we Wrocławiu, hangaru dla Airbusa w Lipsku, czy też na budowie fabryki MANa w Azerbejdżanie.

Obecnie realizuje obiekt logistyczno biurowy dla Paul Schockemöhle Holding w Krapkowicach oraz przygotowuje się do realizacji dużego obiektu produkcyjnego na dawnym „Metalchemie” w Opolu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska