Farmy wiatrowe na lądzie zostaną odblokowane? Rząd planuje zrezygnować z zasady 10H

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Prace nad liberalizacją zasady 10H mają ruszyć jeszcze w tym roku
Prace nad liberalizacją zasady 10H mają ruszyć jeszcze w tym roku Przemysław Świderski / Polska Press
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział zintensyfikowanie prac nad odejściem od zasady 10H, czyli tzw. ustawy antywiatrakowej. Prace nad projektem mogą rozpocząć się już na bieżącym lub kolejnym posiedzeniu Sejmu. Zapowiadane zmiany mają przybliżyć nas do sfinalizowania procesu płatności w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Spis treści

Krytykowana przez polityków i ekspertów OZE ustawa 10H wkrótce może zostać zlikwidowana. Szef resortu rozwoju Waldemar Buda poinformował, że Sejm zamierza rozpocząć prace nad projektem, który przyspieszy rozwój lądowych farm wiatrowych w Polsce.

- Słyszałem albo o najbliższym, albo o kolejnym (posiedzeniu Sejmu – przyp. red.) i o tym, że prace mają być procedowane intensywnie w parlamencie, czyli projekt ma trafić do komisji - przekazał Waldemar Buda.

Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia, natomiast następne 13-15 grudnia. Warto jednak zaznaczyć, że punktu dotyczącego liberalizacji 10H nie ma w porządku obrad na nadchodzące posiedzenie.

Zdaniem Waldemara Budy projekt do tej pory znajdował się w sejmowej zamrażarce, gdyż parlamentarzyści zajmowali się innymi, ważnymi projektami dotyczącymi obniżenia cen energii, a także wsparcia dla odbiorców. Jak dodał, obowiązująca zasada musi zniknąć, gdyż wymaga tego realizacja KPO.

Czym jest zasada 10H?

Zasada 10H została wprowadzona w 2016 roku wraz z ustawą o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów w Europie były odpowiedzią na niezadowolenie osób, mieszkających w pobliżu elektrowni.

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, turbiny wiatrowe nie mogą być stawiane w odległości mniejszej niż 10-krotność wysokości wiatraka (punkt osiągany przez łopaty) od zabudowań oraz niektórych form ochrony przyrody (np. rezerwatów, parków krajobrazowych) Przepisy działają w obie strony, zatem wznoszenie budynków mieszkalnych w tej samej odległości jest zabronione.

Zdaniem branży OZE, zmiany spowolniły rozwój lądowej energetyki wiatrowej ze względu na duże utrudnienia lokalizacyjne. Elektrownie wiatrowe liczą nawet do 200 metrów wysokości, zatem przy uwzględnieniu 10H mogą one powstawać w odległości co najmniej 2 km od zabudowań mieszkalnych.

Jak oszacowało Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, regulacje wyłączyły spod inwestycji około 99 proc. obszarów państwa, co skutecznie zatrzymało rozwój wspomnianego sektora energetyki. Inwestorzy zdołali jedynie zrealizować projekty wiatrowe rozpoczęte przed 2016 rokiem.

Koniec z 10H - nowe rozwiązania

Rząd rozważa zmodyfikowanie ustawy 10H w taki sposób, by bezwzględna odległość minimalna od zabudowań mieszkalnych wynosiła 500 metrów. Taki sam dystans będzie obowiązywał inwestorów, planujących budowę nowych mieszkań w pobliżu elektrowni.

Inną propozycję przedstawili natomiast posłowie Polski 2050, który chcą, by zasady lokalizowania farm wiatrowych oparte były o normy ISO dla poziomu hałasu. Wiązałoby się to z tym, że im cichsza byłaby elektrownia, tym bliżej zabudowań mogłaby powstać.

Posłanka Paulina Henning-Kloska podkreśla, że projekt pozwoli napędzić budowę farm wiatrowych, utrzymując przy tym komfort życia osób mieszkających w pobliżu elektrowni.

- 8 kolejnych miesięcy wojny czekamy, aż rząd wypracuje w tej sprawie wspólne stanowisko. Ten projekt ustawy przez ostatnie miesiące leżał w szufladzie. Nie składaliśmy go w Sejmie tylko i wyłącznie, dlatego, by nie mącić w i tak już mętnej wodzie. Dobrze wiemy, że rząd ma problem z porozumieniem w tej sprawie. Dłużej nie zamierzamy czekać - stwierdziła Henning-Kloska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Farmy wiatrowe na lądzie zostaną odblokowane? Rząd planuje zrezygnować z zasady 10H - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska