Damian Kordas, Damian Marchlewicz, Zosia Zaborowska, Adrian Feliks - znani z telewizyjnych programów kulinarnych będą gotować w Opolu. W piątek rusza Festiwal Opolskich Smaków. Zobaczcie, co w programie.

W piątek o godz. 12.00 rozpocznie się jubileuszowa X edycja Festiwalu Opolskich Smaków pod hasłem „Smaki Pokoleń”. W domkach wystawienniczych będzie można skosztować pyszności z Polski i świata. Nie zabraknie również food trucków z oryginalnymi daniami.

Uczestnikami w kolejne dni będą kucharze znani z telewizyjnych programów kulinarnych, którzy na rynku będą pichcić na żywo, rozmawiać z uczestnikami i prowadzić warsztaty.

W sobotę od godz. 14 dla opolan i gości gotować będą zwycięzca IV edycji MasterChef Damian Kordas z babcią Felą. O tej samej godzinie rozpoczną się warsztaty kulinarne z robienia lodów molekularnych i pierogów z Adrianem Feliksem, uczestnikiem programu Top Chef Polska.

W niedzielę od 14.00 coś pysznego przygotuje finalistka II edycji MasterChef Junior Zosia Zaborowska, a od 13.00 rozpocznie się pokaz Damiana Marchlewicza, zwycięzcy IV edycji Hell’s Kitchen z lokalnymi rybami w roli głównej.

W niedzielę o godz. 15.00 nto na rynku nagrodzi zwycięzców plebiscytu Mistrzowie Smaku. W trakcie festiwalu miasto ogłosi też wyniki konkursu kulinarnego.

X Festiwal Opolskich Smaków. Smaki Pokoleń - PROGRAM