Festiwal Placu Teatralnego w Opolu - wykłady, warsztaty, wystawy...

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Trwa Festiwal Placu Teatralnego organizowany przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu. Projekt zakłada realizację wydarzeń edukacyjno-animacyjnych kierowanych do mieszkańców bloków i kamienic zlokalizowanych przy placu.

Tematem działań jest plac Teatralny w Opolu i jego historia, a celem wzmacnianie lokalnej tożsamości, aktywizacja społeczna oraz budowanie więzi w sytuacji pandemii. Projekt potrwa prawie do połowy września.

W ramach projektu odbędą się wykłady, warsztaty, spacery, performanse (inauguracja i finisaż), wystawa. Opracowany zostanie zbiór "historii mówionej", akcja artystyczna bazująca na prywatnych archiwach mieszkańców oraz rezydencja fotograficzna, dokumentująca bieżącą historię miejsca. Wydarzenia zaplanowano w otwartej, specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. Zgromadzony materiał zostanie opublikowany na blogu projektu.

Pierwszy etap działań to gromadzenie prywatnych wspomnień, które wiążą się z placem Teatralnym w Opolu. Kuratorki - Natalia Krawczyk i Agnieszka Dela-Kropiowska - zaprosiły opolan do dzielenia się osobistymi historiami dotyczącymi życia w tym miejscu, zdjęciami lub opisami zdarzeń.

Teatralny w Opolu to kulturalne serce miasta. Znajdują się tutaj: Galeria Sztuki Współczesnej, Teatr im. Jana Kochanowskiego, Biblioteka Obcojęzyczna WBP Opole, a także legendarne Centrum Handlowe Opolanin. Przy placu znajduje się również jedno z największych osiedli mieszkaniowych w Opolu (ok. 2000 mieszkańców), powstałe w latach 60. XX wieku. W bezpośrednim sąsiedztwie są także budynki uniwersyteckie oraz miasteczko akademickie. Plac położony jest na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych dla pieszych.

Historia tego miejsca, tak jak historia regionu, opiera się na skomplikowanych relacjach międzynarodowych. Już za czasów niemieckich postanowiono przekształcić tę pustą przestrzeń w kulturalne centrum Opola. Koncept był kontynuowany przez kolejnych włodarzy miasta. Warto podkreślić, że poza kulturalno-propagandową funkcją placu toczyła się tu również działalność handlowa. Plac nazywany był Placem Centralnym, Targowym, Placem Lenina, Defilad, a nawet Opolskim Manhattanem. Układ urbanistyczny w obecnym kształcie został sformowany w latach 60. XX wieku. Miejsce to miało spełniać wielkomiejskie ambicje Opola i stać się jego reprezentacyjnym centrum. GSW pragnie przypomnieć złożoną historię miejsca i jego historyczne funkcje. Projekt ukaże jak “wielka historia” przeplata się w sposób naturalny z mikro narracjami.

Najbliższe wydarzenie w ramach projektu to "Prywatne archiwum placu Teatralnego" - rezydencja artystyczna
Pauliny Piórkowskiej, która potrwa od 6 do 11 lipca.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura - Interwencje 2021".

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska