Festiwal skoków w Opolu. Kulminacja w niedzielę

Marcin Sagan
Marcin Sagan
Katarczyk Mutaz Essa Barshim wygrywał już w Opolu dwa razy. Teraz znów jest faworytem.
Katarczyk Mutaz Essa Barshim wygrywał już w Opolu dwa razy. Teraz znów jest faworytem. Sławomir Jakubowski
W 12. edycji tej imprezy na stadionie im. Opolskich Olimpijczyków przy ul. Sosnkowskiego wystąpią dwie wielkie gwiazdy światowej lekkiej atletyki: Maria Kuczina-Lasitskiene i Mutaz Essa Barshim. Mają oni najlepsze w tym roku wyniki na świecie w skoku wzwyż. Mogą je poprawić w niedzielę w Opolu.

Cieszymy się, że udało się nam w tym roku sprowadzić takich zawodników - nie kryje Stanisław Olczyk, dyrektor imprezy. - Ta dwójka gwarantuje najwyższy, światowy poziom zmagań. Przecież dla nich normą są starty w najpoważniejszych imprezach, a teraz przyjadą i pokażą się w Opolu.

Dla tej dwójki start w stolicy naszego regionu nie jest żadną nowością. Reprezentant Kataru startował u nas już dwukrotnie. W 2013 roku wygrał z wynikiem 233 cm, a rok temu ustanowił niebotyczny rekord stadionu im. Opolskich Olimpijczyków. Skoczył 240 cm i był to najlepszy w poprzednim sezonie wynik na świecie. Gdyby potem Barshim miał taki na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro zdobyłby złoty medal. Skoczył 236 cm i wywalczył srebro. Właśnie 236 cm to najlepszy w tym roku wynik na światowych listach i należy do Katarczyka.

Kilkanaście dni temu swój rekord życiowy 203 cm pobiła Kuczina-Lasitskiene i to jest najlepszy wynik w tym roku wśród kobiet. Rosjanka jest w fantastycznej formie i będzie to chciała potwierdzić w Opolu. Nasz obiekt dobrze zna, bo startowała na nim dwa lata temu i wygrała wówczas z rezultatem 191 cm.

- Nasz obiekt sprzyja wysokiemu skakaniu - mówi pomysłodawca Opolskiego Festiwalu Skoków Janusz Trzepizur. - To jeden z powodów dla których przyjeżdżają do nas gwiazdy. Nie możemy się równać z wielkimi światowymi mityngami, ale tam często skok wzwyż jest na uboczu. U nas jest tylko ta konkurencja, a zawodnicy lubią taką sytuację. Poza tym planując każdą z dwunastu kolejnych naszych imprez zawsze chcemy się tak „wstrzelić”, żeby w tym terminie nie było innych ważnych zawodów. To pozwala nam ściągać bardzo dobrych zawodników, którzy start u nas traktują jako przerywnik w najpoważniejszych zawodach, trochę też jako formę treningu. Jako, że w Opolu nie ma wielkiej presji, a uczestnicy skaczą na luzie, to w takich warunkach łatwiej o dobre wyniki.

Rosjanka i Katarczyk są głównymi faworytami imprezy, ale przecież nie tylko na nich warto zwrócić uwagę. Wśród kobiet jak zwykle możemy liczyć w Opolu na Urszulę Gardzie­lew­ską. Niezwykle urodziwa zawodniczka z Wrocławia to zwyciężczyni sprzed roku i uczestniczka każdej edycji zawodów. Na podium stawała zresztą sześć razy. Trzy razy była druga i dwa razy trzecia. Groźna dla najlepszych będzie też Czeszka Mi­chaela Hruba.

W rywalizacji mężczyzn warto natomiast zwrócić uwagę na młodego 20-letniego Pawła Seliwestrowa. Białorusin na tegorocznych halowych mistrzostwach Europy zdobył brązowy medal. Utytułowanym zawodnikiem jest z kolei Czech Jaroslav Baba, który od ponad dekady jest uczestnikiem największych imprez. Za następcę Barshima uznawany jest z kolei jego 20-letni rodak - Alamine Hamdi, który jest mistrzem Azji juniorów.

ZOBACZ Sport na weekend [3-4.06.2017]

- Gorąco zapraszamy na stadion wszystkich kibiców - zaznacza trener Olczyk. - Wstęp na stadion jest bezpłatny. Nie zabraknie dobrej zabawy i emocji sportowych.

- Nie ukrywamy, że liczymy na bardzo dobre wyniki - dodaje Janusz Trzepizur. - Nasze gwiazdy mają najlepsze rezultaty w tym roku, więc są w dobrej formie, a cały czas naszym marzeniem jest rekord świata na opolskim stadionie.

Lista startowa Opolskiego Festiwalu Skoków
Kobiety: Monika Przybył, Patrycja Skoczylas, Paulina Wal, Aleksandra Nowakowska, Urszula Gardzielewska (wszystkie Polska), Ekaterina Kra­sowsky (Austria), Laura Groell (Niemcy), Katarina Moegen­burg (Norwegia), Lada Pej­chalova i Michaela Hruba (obie Czechy), Maria Kuczina-Lasitskiene (Rosja).
Mężczyźni: Maciej Gry­nienko, Igor Kopala, Norbert Kobielski, Maciej Lepiato i Wojciech Thei­ner wszyscy Polska), Paweł Seliwestrow (Białoruś), Jaroslav Baba i Martin Heindl (obaj Czechy), Alamine Hamdi i Mutaz Essa Barshim (obaj Katar).

Program Opolskiego Festiwalu Skoków
Sobota
godz. 17.15 - Konkurs młodzieżowy do lat 18, 20 i 23.
Niedziela
godz. 10.00 (kobiety) i godz. 12.00 (mężczyźni) - Drużynowy konkurs Regionów Partnerskich o Puchar Województwa Opolskiego wraz z konkursami indywidualnymi.
godz. 14.00 - oficjalne otwarcie 12. Opolskiego Festiwalu Skoków.
godz. 14.15 - „Mały Olimpijczyk”; zawody przedszkolaków.
godz. 15.00 - konkurs główny mężczyzn.
godz. 17.00 - konkurs główny kobiet.
godz. 19.15 - losowanie nagród dla publiczności oraz zakończenie 12. Opolskiego Festiwalu Skoków.

Plejada zwycięzców Opolskiego Festiwalu Skoków
2006 rok: Anna Ksok (190 cm) i Michał Bieniek (232 cm)
2007 rok: Kamila Stepaniuk (190 cm) i Sylwester Bednarek (222 cm)
2008 rok: Kamila Stepaniuk (184 cm) i Sylwester Bednarek (212 cm)
2009 rok: Kamila Stepaniuk (188 cm) i Robert Wolski (220 cm)
2010 rok: Iva Strakova (Czechy, 188cm) i Iwan Uchow (Rosja, 236 cm)
2011 rok: Karolina Błażej (191 cm) i Aleksiej Dmitrik (Rosja, 226 cm)
2012 rok: Izabela Mikołajczyk (192 cm) i Iwan Uchow (Rosja, 237 cm)
2013 rok: Kamila Lićwinko (Stepaniuk) (199 cm) i Mutaz Essa Barshim (Katar 233 cm)
2014 rok: Swietłana Radziwił (Uzbekistan, 196 cm) i Wojciech Theiner (231 cm)
2015 rok: Maria Kuczina (Rosja 191 cm) i Wojciech Theiner (226 cm)
2016 rok: Urszula Gardzielew­ska (186 cm) i Mutaz Essa Barshim (Katar 240 cm).

Opolskie akcenty na Festiwalu Skoków
Podczas niedzielnych zawodów wystąpi dwójka zawodników AZS-u Politechniki Opole: Paulina Wal i utytułowany Wojciech Theiner.
Nasza 26-letnia zawodniczka przez wiele lat specjalizowała się w wieloboju lekkoatletycznym, a teraz skacze wzwyż.
Znacznie więcej sportowych osiągnięć ma Theiner, który barwy AZS-u Politechniki reprezentuje drugi sezon. W przeszłości dwa razy wygrywał konkurs mężczyzn na Opolskim Festiwalu Skoków. Było to dwa i trzy lata temu, a w 2011 roku zajął 3. miejsce. Mający 31 lat zawodnik rekord życiowy ma na poziomie 232 cm, a ustanowił go trzy lata temu. To 7. wynik w historii polskiego skoku wzwyż. Rok temu reprezentował on nasz kraj i opolski klub na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Z pewnością w niedzielnych zawodach powalczy o miejsce na podium.

Na naszych zawodach padały świetne wyniki
Opolski Festiwal Skoków swoją dobrą markę zawdzięcza w dużej mierze temu, że uczestnicy notowali na nim światowej klasy rezultaty.
Pomysłodawca imprezy Janusz Trzepizur przed pierwszą edycją w 2006 roku marzył, że na opolskim stadionie padać będą bardzo dobre wyniki. Już pierwsza edycja, która toczyła się na obiekcie mającym wówczas tartanową bieżnię, ale jeszcze nie zmodernizowane trybuny przyniosła bardzo dobre skoki zwycięzców. Anna Ksok uzyskała wszak 190 cm, a Michał Bieniek - 232 cm.
Rekord stadionu wśród mężczyzn został pobity w 2010 roku, a dokonał tego znakomity rosyjski lekkoatleta Iwan Uchow, skacząc 236 cm. To już było osiągnięcie na bardzo wysokim światowym poziomie (na zeszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro tyle wystarczało do srebrnego medalu). Dla Uchowa był to wówczas rekord życiowy i jednocześnie najlepszy - siedem lat temu - wynik na świecie.
Uchow skoczył zresztą w Opolu wyżej. W 2012 roku zaliczył 237 cm, a kilkanaście tygodni później w Londynie zdobył złoty medal olimpijski. Niesamowitym wyczynem popisał się natomiast rok temu Katar­czyk Mutaz Essa Barshim. Wynik 240 cm wśród mężczyzn to już prawdziwe światowe wyżyny. Stać go jednak na pewno, żeby go jeszcze poprawić.
W rywalizacji kobiet rekord stadionu należący do Ksok pobiła zwyciężczyni z 2011 roku - Karolina Błażej, skacząc o centymetr wyżej. Rok później o centymetr poprawiła go Izabela Mikołajczyk. Znakomity był natomiast rezultat Kamili Ste­paniuk (obecnie po mężu Lićwinko). W 2013 roku ustanowiła bowiem u nas rekord Polski - 199 cm. Bardzo wysoki poziom miały też zawody trzy lata temu. Wygrała mająca polskie korzenie Swietłana Radziwiłł z Uzbekistanu (196 cm), a tyle samo skoczyła Ukrainka Oksa­na Okuniewa.
Na obiekcie im. Opolskich Olimpijczyków bariera 240 cm u mężczyzn już „pękła”. Teraz czekamy na magiczną barierę w rywalizacji kobiet. Czekamy na skok dwumetrowy, a może nawet jeszcze lepszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska