Telewizja Polska przedstawiła szczegóły festiwalu. Festiwal potrwa trzy dni.
W piątek (13 czerwca) widzowie zobaczą 40-minutowy "Maryla Show". Będzie to 40-minutowy set muzycznych przebojów Maryli Rodowicz, śpiewany razem z publicznością, a przygotowany z okazji obecności artystki podczas trzydziestu edycji opolskiego festiwalu.
Po nim Premiery. W konkursie o nagrodę główną im. Karola Musioła powalczy w tym roku dziesięciu wykonawców. Będą to: Ania Szarmach, Biff, De Press, Dorota Miśkiewicz, Formacja Nieżywych Schabuff, Kasia Cerekwicka, Kasia Klich, Leszcze, Tatiana Okupnik, Wilki i Zakopower.
Koncert poprowadzą Andrzej Sikorowski ("Pod Budą") i Grzegorz Turnau.
- Nie będzie typowo, czyli krawatkowo - zapowiadał Andrzej Sikorowski. - Wystąpimy w naturalnych dla nas warunkach: ja z gitarą a Grzegorz przy fortepianie. A ze to rola dla nas nietypowa, to liczymy na pomoc artystów, no i opolskiej publiczności.
Na zakończenie pierwszego dnia opolskiego festiwalu koncert Debiuty. Zaprezentują się w nim młodzi, zdolni debiutanci, którzy nie wydali dotychczas żadnej długogrającej płyty. Będą śpiewali piosenki Wojciecha Młynarskiego.
W sobotę (14 czerwca), z okazji 30 lat pracy twórczej Beaty Kozidrak i zespołu Bajm, usłyszymy i zobaczymy grupę w półgodzinnym recitalu. Będą największe przeboje ikony opolskiego festiwalu.
Superjedynki to największy plebiscyt muzyczny w Polsce a zarazem podsumowanie wydarzeń naszej sceny muzycznej. Tego dnia poznamy zwycięzców, którzy odbiorą statuetki. Mimo że nagrody przyznawane są w 5 kategoriach, w tegorocznym koncercie Superjedynek zostanie zaprezentowanych aż piętnaście piosenek. Szósta Superjedynka będzie specjalna. Widzowie przyznają go głosując w trakcie koncertu.
- Oprawa koncertu będzie niezwykła - opowiadał na konferencji Jarosław Minkowicz, reżyser Superjedynek. - Efekty specjalne w postaci obrazów i dźwięków z tego i nie tylko z tego świata przygotujemy przy pomocy najnowocześniejszych technologii.
A na koniec tego dnia Kabareton. W tym roku to "Opolowanie" w reżyserii Beaty Harasimowicz, podczas którego wszyscy wykonawcy zaprezentują wyłącznie swoje najlepsze repertuarowe numery.
- Szczególne miejsce zarezerwowaliśmy w nim dla dobrego ducha polskiego kabaretu, który niedawno nas opuścił, Jasia Kaczmarka - zapowiedziała Beata Harasimowicz, reżyser Kabaretonu.
Zobaczymy Ani Mru Mru, Neo-Nówkę, Konia Polskiego, Kabaret pod Wydrwigroszem, Paranienormalnych, Elitę. W roli zespołu akompaniującego usłyszymy odpowiedzialnych za powrót "Jozina z Bazin" Ivana Mladka i zespół Banjo Band, a imprezę poprowadzą artyści z Kabaretu Moralnego Niepokoju.
Gwiazdą trzeciego dnia (15 czerwca) festiwalu Opole 2008 będzie Edyta Górniak. Opolanka zaśpiewa swoje największe przeboje.
Koncert "Dobre, bo (O)Polskie" zamknie wielkie, trwające trzy dni święto (o)polskiej piosenki z okazji 45 lat opolskiego festiwalu.
- Jakie piosenki się na nim pojawią, jeszcze nie zdradzę - zastrzega reżyser Beata Szymańska. - Na pewno zaśpiewają w nim młode gwiazdy, takie jak Kasia Cerekwicka czy Natalia Kukulska, które też nieco odpytamy ze znajomości Opola. Staną oko w oko z takimi artystami, jak Urszula Dudziak, Wojtek Gąsowski, Skaldowie czy grupa De Mono.
Koncert będzie miał charakter wspomnieniowy. A wspominać będziemy nie tylko to, co działo się na scenie ale też to, czego publiczność widzieć nie mogła. Będzie masa anegdotek, festiwalowych powiedzonek i opowieści o zakulisowych imprezach i wydarzeniach. Gwarancję tego, że będą to opowieści z pierwszej ręki są współprowadzący ten koncert: Marysia Szabłowska i Krzysztof Szewczyk, znani z "Wideoteki dorosłego człowieka". A o dobry humor publiczności zatroszczą się Janusz Rewiński i Krzysztof Piasecki, którzy w Opolu podczas jednego z festiwali się poznali.