Film dla lekarzy. Pacjenci w rolach głównych

fot. Krzysztof Świderski
Dr Suchoń na filmie prezentuje, jak  bada się pacjentów z objawami reumatoidalnego zapalenia stawów.
Dr Suchoń na filmie prezentuje, jak bada się pacjentów z objawami reumatoidalnego zapalenia stawów. fot. Krzysztof Świderski
Z myślą o kolegach lekarzach scenariusz do filmu opowiadającego o reumatoidalnym zapaleniu stawów napisała Katarzyna Suchoń, reumatolog z Opola.

Film ma niecodzienną tematykę - jest poświęcony... reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Przekazuje najważniejszą wiedzę na temat tej choroby. Jest skierowany głównie do lekarzy pierwszego kontaktu, bo to do nich - w razie zachorowania - każdy z nas trafia w pierwszej kolejności. Od nich też zależy w dużej mierze nasz dalszy los.

Na reumatoidalne zapalenie stawów cierpi w Polsce blisko 400 tys. osób. To bardzo poważne schorzenie, doprowadzające do inwalidztwa. Rozwój RZS (tego skrótu używa się powszechnie) można jednak zahamować lub przynajmniej złagodzić objawy choroby. Trzeba ją jednak w porę zdiagnozować. I tu tkwi problem. - Głównie chodzi o to, by pacjent trafił do reumatologa już w pierwszym, najważniejszym okresie choroby - podkreśla Katarzyna Suchoń, kierownik Poradni Reumatologicznej w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu.

- Tymczasem w Polsce pacjent z RZS ma pierwszy kontakt z reumatologiem dopiero w trzecim roku od wystąpienia pierwszych objawów. Gdy np. w Niemczech chory jest diagnozowany przez specjalistę już w trzecim...miesiącu. Dzięki temu można natychmiast podjąć skuteczne leczenie. Film, który trafi wkrótce do lekarzy pierwszego kontaktu na płytach dvd, ma im pomóc w rozpoznawaniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

Pokazuje, jak badać pacjenta, na co należy zwrócić szczególną uwagę, jak odczytywać wyniki. - Chodzi o to, by lekarze rodzinni nie zwlekali, tylko jak najszybciej kierowali chorych do specjalistów - mówi dr Suchoń. Film trwa 20 minut. Powstał na zlecenie i za pieniądze Instytutu Reumatologii w Warszawie. Instytut wybrał też autorkę scenariusza. Na filmie dr Suchoń demonstruje, jak powinien wyglądać wywiad z pacjentem i całe badanie.

Jest też 7 prawdziwych historii. Ze swoich przeżyć zwierzają się 4 pacjentki, a w 3 przypadkach chorzy nie chcieli wystąpić przed kamerą, więc w ich rolę wcielili się....siostra i siostrzeniec dr Suchoń oraz student szkoły medycznej.
Film nakręciła - w opolskich gabinetach lekarskich - profesjonalna ekipa z Warszawy. Trafi do lekarzy w całej Polsce.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska