Filologia angielska PWSZ w Nysie zaczęła nowy rodzaj współpracy z California State University Bakersfield (CSUB)

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Studenci II roku anglistyki w Nysie szlifują swoją znajomość angielskiego, przy okazji poznają specyficzne metody resocjalizacji więziennej w różnych krajach i dyskutują na ten temat z kolegami z USA i Birmy.
Studenci II roku anglistyki w Nysie szlifują swoją znajomość angielskiego, przy okazji poznają specyficzne metody resocjalizacji więziennej w różnych krajach i dyskutują na ten temat z kolegami z USA i Birmy. Archiwum PWSZ w Nysie
Studenci drugiego roku filologii angielskiej PWSZ w Nysie po raz pierwszy w tym roku zostali członkami międzynarodowego klubu czytelniczego - International Book Club.

Zasady działania klubu wymyślił prof. Emerson Case z uczelni stanowej w Kalifornii, który oprócz swoich amerykańskich studentów zaprosił do niego także Connect University w państwie Mjanma (Birma), oraz Instytut Neofilologii PWSZ w Nysie. Praca polega na wspólnym analizowaniu wybranej książki.

W tym roku jest to pozycja pt. „Incarceration Nations: A Journey to Justice in Prisons Around the World” autorstwa Baz Dreisinger. Książka podejmuje problematykę więziennictwa w wybranych krajach, porównuje systemy izolacji skazanych w Rwandzie, Ugandzie, Jamajce, Tajlandii, Brazylii, Australii, Singapurze oraz w Norwegii z systemami więziennictwa wypracowanymi w Stanach Zjednoczonych.

- W ramach planowych zajęć z konwersacji studenci najpierw czytają wybraną pozycję, a potem wspólnie omawiamy każdy rozdział na zajęciach - mówi dr Agnieszka Kaczmarek, realizująca projekt - W ten sposób poznają naturalny język, którym posługują się Amerykanie, poszerzają swoje słownictwo, uczą się rozumienia informacji w języku obcym. Książka przedstawia także specyficzne, alternatywne metody resocjalizacji skazanych, właściwe dla danej kultury, które są czasem dość kontrowersyjne, co jest pretekstem do dyskusji w czasie konwersatorium. Potem jest prowadzona dyskusja online, można wymienić poglądy na omawianą w tym tygodniu kwestię z kolegami w Stanach Zjednoczonych i Birmie.

Pytania na zajęcia proponuje dr Agnieszka Kaczmarek z Nysy, a jedno z nich do dyskusji wybiera ze swoim zespołem prof. Emerson Case.

Dyskusja jest otwarta, każdy może się do niej włączyć na stronie internetowej, http://runneronebook.weebly.com/. Książkę można natomiast kupić w internetowej księgarni Amazon. Na amerykańskiej uczelni odbyło się też spotkanie z autorką analizowanej książki, która wygłosiła wykład dostępny dla wszystkich w internecie. Nyscy studenci też mieli możliwość zadawania pytań autorce.

- Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji, do odwiedzenia strony, gdzie znajdują się różnorodne materiały stymulujące rozwój kompetencji językowych - mówi dr Agnieszka Kaczmarek.

Owocna współpraca z Amerykanami

Współpracę Instytutu Neofilologii PWSZ w Nysie zapoczątkowała dr Alina Dittmann, dyrektor instytutu. Pani doktor uczestniczyła w kursie prof. Emersona Case’a, a potem namówiła go na przyjazd do Nysy. W ubiegłym semestrze gościł tu jako visiting professor prowadząc zajęcia ze studentami. On rozpoczął program The One -Book Project. W jego zamierzeniach Nysa ma być też w przyszłości europejską centralą tego międzyuczelnianego programu.

W ramach projektu Instytut Neofilologii przeprowadził dla studentów III roku anglistyki konkurs na esej o tematyce związanej z resocjalizacją więźniów. Zwyciężczynią konkursu została Zuzanna Widz. Prace oceniała dr Iwona Sikora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska