Finał projektu teatralnego "Jugendbox" 2020 dobiegł końca

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Spektakl DFK Racibórz
Spektakl DFK Racibórz "Jugendbox" 2000
Dziewięć grup młodzieży mniejszości niemieckiej (w tym cztery po raz pierwszy) przygotowało przedstawienia teatralne w języku niemieckim na tegoroczną edycji projektu "Jugendbox".

Ze względu na pandemię zdecydowaliśmy się w tym roku poprowadzić projekt "Jugendbox" w sposób hybrydowy mówi - Romana Janik, koordynatorka i współautorka (razem z Sebastianem Gerstenbergiem) projektu. Młodzi przygotowywali przedstawienia online lub - kiedy to było możliwe - spotykając się bezpośrednio. Niestety, musieliśmy zrezygnować z festiwalu, czyli spotkania wszystkich grup.

Spektakle w języku niemieckim zaprezentowała zarówno młodzież z DFK, które brały już udział projekcie (DFK Toszek, Prószków, Biała, Kłodzko, Głogówek), jak i debiutanci (DFK Racibórz, Wałbrzych, Kolanowice oraz Lidzbark Warmiński).

- Bardzo się cieszymy, że udało się nasz projekt rozszerzyć na niemal całą Polskę - przyznaje Romana Janik. - I tym bardziej szkoda, że nie doszło do wspólnego spotkania uczestników. Wszystkie grupy, także te, które debiutowały i nie mogły tak do końca ducha "Jugendboxu" poczuć, wykonały bardzo dobrą robotę.

Pani koordynator, podkreśla, że tegoroczne przedstawienia były bardzo różnorodne. - Niektóre grupy (np. Racibórz z przedstawieniem współczesnej wersji "Króla Olch") świadomie szukały formy pośredniej między teatrem a filmem - opowiada. - Uczniowie z Kłodzka, którzy mieli ognisko koronawirusa w szkole, całą pracę nad spektaklem wykonali online i nagrywali swój film za pomocą skype'a. Powstało przedstawienie, po którym widać, że jest od początku do końca ich, mówi o tym, co ich naprawdę porusza. Grupa z Kolanowic odwołała się do mitologii greckiej, korzystając m.in. z techniki teatru cieni. Uczniowie z Wałbrzycha w klasycznym teatralnym stylu opowiedzieli o domu lalek, tworząc bardzo plastyczne przedstawienie. Młodzi aktorzy z Prószkowa podjęli problem popkultury, świetnie się przy tym bawiąc. Grupa z Białej opowiedziała o współczesnych realiach "szkoły przed komputerem". Spektakl komediowy o poszukiwaniu miłości zaprezentowała grupa z Toszka.

Za najlepsze przedstawienie jurorzy uznali sztukę "Wa(h)re Liebe" przygotowaną przez DFK Toszek pod kierunkiem pani Aleksandry Kupczyk; drugie miejsce zajęło DFK Prószków, które pokazało spektakl "Die super Nanny" powstały pod kierunkiem Heleny i Marcina Piechaczków. Zespołowe wyróżnienia otrzymały DFK Racibórz ("Der neue Erlkönig", Zuzanna Kolaska i Amadeusz Kruty) oraz DFK Wałbrzych ("Im Puppenhaus", Iwona Rudnicka i Sylwia Matczak).

Indywidualne wyróżnienia aktorskie otrzymali: Anastazja Miklich z DFK Prószków, Kacper Czapla z DFK Toszek, Wiktor Baranowski z DFK Lidzbark Warmiński oraz Hubert Wasilewicz z DFK Wałbrzych.

Wszystkie spektakle można oglądać na kanale Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCzMjGO-KPFmqBW6FFeJeqqQ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska