18 stycznia 2018 roku w Teatrze Nowym w Warszawie odbył się III finał polskiej edycji konkursu dla start-up’ów Chivas Venture. Blisko 400 osób uczestniczyło w wydarzeniu dla młodych przedsiębiorców odpowiedzialnych społecznie. Gościem specjalnym gali był Globalny Ambasador marki, aktor Javier Bardem.

Sukces i hojność mogą iść ze sobą w parze- właśnie dlatego powstał program Chivas Venture. Jego twórcy mają nadzieję, że dzięki niemu uda się osiągnąć jeszcze więcej. Organizator co roku inwestuje 1 milion dolarów w środowiska start-up’owe, które chcą zmieniać świat na lepszy i tworzyć nową biznesową rzeczywistość.

Program skierowany jest zarówno dla przedsiębiorców, którzy dopiero tworzą swój pomysł na biznes, jak i dla tych, którzy już rozpoczęli swoją działalność, ale na rynku obecne są nie dłużej niż 3 lata.

Najważniejszym kryterium, według którego oceniane będą zgłaszane projekty, będzie szeroko rozumiana użyteczność społeczna.

Dotyczy to zarówno wspierania pracowników, ochronę środowiska, jak i oferowanie usług i produktów, które odpowiadają na realne problemy i potrzeby społeczności. Organizatorzy Programu szukają firm oraz pomysłów na biznes, których działania będą siłą napędową pozytywnych zmian na świecie oraz które będą inspiracją dla innych: firm oraz społeczeństwa.

- Urządzenie wpisuje się w najnowszy trend terapii, która nazywa się neuromodulacja. Jest to działanie impulsami elektrycznymi przezczaskowo na odpowiednie rejony mózgu. Ta stymulacja aktywuje rejony mózgu, które są odpowiedzialne na przykład w tym urządzeniu za mowę i dzięki temu utrwala prawidłowe reakcje, procesy w głowie mówiąc kolokwialnie- tłumaczy Paweł Soluch, prezes Neuro Device, zwycięzca polskiej edycji Chivas The Venture 2018. - W tym wypadku mówimy o stymulatorze, który będzie działał w grupie pacjentów z afazją, czyli zaburzeniami mowy. On nie ma zastąpić terapeuty, tylko ma mu pomóc w tym, żeby ta terapia trwała krócej- dodaje.

Zdaniem naszego rozmówcy, tego typu terapie trwają od 6 do nawet kilkudziesięciu miesięcy. Jednak są badania, które potwierdzają, ze takie przyśpieszenie stymulacją przezczaskową znacząco przyśpiesza wyniki rehabilitacji.

Jeżeli pacjenta dotyka afazja, to w zasadzie jest on wyeliminowany ze społeczeństwa, nawet jak ma zdrowe ręce, może wykonywać swoją pracę, to i tak nie mogą się skomunikować ze swoimi współpracownikami. To są najczęściej pacjenci, których dotyka też depresja przez to, że nie mogą się komunikować- to jest największy problem.

Osoby dotknięte tą chorobą nie mogą mówić o podstawowych potrzebach. Zanim powstanie jakakolwiek komunikacja z otoczeniem, najczęściej mija wiele tygodni.

Oczywiście, jak zaznacza ekspert, nie można powiedzieć, że terapia nie działa- sprawdza się ona w dużej grupie pacjentów. Natomiast są pacjenci u których ta terapia po prostu się nie działa z niewiadomych przyczyn.

- Nasze urządzenie przede wszystkim pomaga rozpocząć terapię, ono toruje prawidłowe komunikacje pomiędzy ośrodkami, a później je akceleruje, przyśpiesza. Nie możemy zapomnieć o tym, że jest niewielu rehabilitantów, którzy zajmują się tą dolegliwością. Jeżeli pacjent ma być rehabilitowany co najmniej 8 razy w tygodniu, to nie mamy tylu terapeutów. Przy użyciu naszego urządzenia ze standardową terapią, możemy jej część przenieść do domu pacjenta- podsumowuje zwycięzca polskiej edycji konkursu.

Zwycięski startup będzie miał niepowtarzalną szansę zaprezentowania swoich wyjątkowych pomysłów w globalnym finale konkursu, gdzie będzie rywalizować z kilkudziesięcioma konkurentami z całego świata.W finale polskiej edycji Chivas Venture w Warszawie uczestniczył Javier Bardem, globalny ambasador marki Chivas. Aktor odwiedzi nasz kraj, aby wspólnie świętować sukces młodych polskich przedsiębiorców.