Fizyka pomaga w walce ze stresem

Archiwum PWSZ w Nysie
W konferencji wzięło udział ponad 100 osób. Głównie: lekarzy pediatrów, pedagogów i pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych.
W konferencji wzięło udział ponad 100 osób. Głównie: lekarzy pediatrów, pedagogów i pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych. Archiwum PWSZ w Nysie
W Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej rozmawiano o wpływie stresu na przewlekłe choroby u dzieci.

Ponad 100 osób: lekarzy pediatrów, pedagogów i pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych wzięło udział w I Opolskich Warsztatach Promocji Zdrowia i Zdrowego Stylu Życia pn. "Stres - choroba czy codzienność w życiu dziecka? Metody radzenia sobie ze stresem".

Zorganizowano je w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Rozmawiano o stresie w kontekście chorób przewlekłych u dzieci.

- Choroby te mają na dzieci i ich otoczenie ogromny wpływ, zarówno powodują stres, ale też go potęgują. Dzieci, także i te chore przewlekle, muszą spełniać czyjeś oczekiwania, realizować najlepiej jak potrafią różne role: ucznia, syna, córki, pacjenta, dlatego one także nie są wolne od stresu - mówi dr n. med. Lucyna Sochocka, prorektor ds. studenckich w PMWSZ w Opolu.

Konferencja przebiegała w dwóch etapach: teoretycznym i praktycznym. W pierwszym prelegenci, wśród których znaleźli się: fizyk, psycholog, pedagog i lekarze medycyny, wygłosili wykłady na temat wpływu choroby przewlekłej na funkcjonowanie dziecka chorego w rodzinie, w szkole oraz na temat zasad postępowania z dzieckiem i jego najbliższymi.

Na część praktyczną złożyły się zaś trzy warsztaty. Pierwszy to Biofeedbeck - nowoczesna metoda radzenia sobie ze stresem. Wzięło w nim udział prawie 30 osób.

- Biofeedbeck polega na tym, że pacjent uczy się świadomie kontrolować mózg i wytwarzane przez niego fale: alfa, beta, delta czy teta. Za relaksację odpowiadają fale alfa. Jeśli poprzez odpowiedni trening nauczymy się je wzmacniać, łatwiej poradzimy sobie ze stresem.

Metoda ta jest wykorzystywana nie tylko w walce ze stresem. Pracując z innymi falami można np. trenować skupienie - mówi prowadząca warsztaty dr n. fiz. Anna Sochocka z Zakładu Technologii Gier Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podczas drugiego warsztatu poruszono tematykę radzenia sobie ze stresem poprzez takie techniki jak relaksacja czy wizualizacja.

Trzeci warsztat poświecono tematowi śmierci i żałoby. Prowadzący zajęcia dr n. med. Dominik Krzyżanowski tłumaczył uczestnikom, jak przeprowadzić dzieci i rodziców przez trudny dla nich czas żałoby.

- Wiele osób jest zdania, że dzieci należy od tematu śmierci izolować, chronić. Tymczasem im potrzebna jest bardziej rozmowa. Rodzice, lekarze, pedagodzy muszą się tylko nauczyć, jak takie rozmowy prowadzić, i jak w takich chwilach towarzyszyć dziecku - mówi dr. Krzyżanowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska