Formowanie żywopłotu. Zobacz, co można wyczarować z bukszpanu

KOSZ
Zielony bukszpanowy miś? Tak, jeśli w domu są dzieci, dla których będzie on atrakcją.
Zielony bukszpanowy miś? Tak, jeśli w domu są dzieci, dla których będzie on atrakcją. KOSZ
W ogrodach można spotkać różne formy utworzone z bukszpanu. Ogrodnicy-artyści tworzą między innymi misie, zajączki i kurczaki. Moda na kształtowane rośliny pochodzi z pałacowych ogrodów.

Często zdarza nam się podziwiać starannie wystrzyżone żywopłoty z ligustru lub bukszpanu. Niezależnie od stylu domu - wyglądają bardzo efektownie.

Coraz częściej jednak również za ogrodzeniem mamy okazję oglądać dzieła ogrodników-artystów, którzy pracowicie wystrzygli na rabacie zająca lub niedźwiadka naturalnej wielkości. Albo kurczaka olbrzyma.

Bardziej skromni lub mniej pracowici "stawiają" w widocznym miejscu bukszpanowe kule, stożki i kwadraty. - Inspiracją do tej specyficznej twórczości ogrodowej są podróże - uważa Marek Morciniec, architekt krajobrazu.

- Ludzie podpatrzyli w innych krajach, że w parkach i na skwerach stoją takie zielone postacie, i przenoszą te wzorce do swego otoczenia.

Wygląda to trochę jak kwiatek przy kożuchu, ale na pewno zwraca uwagę przechodniów. Trzeba tę twórczość traktować jak żart, dobry właściwie tylko tam, gdzie sa małe dzieci, które ucieszą się tymi bajkowymi postaciami obok piaskownicy.

Zielony bukszpanowy miś? Tak, jeśli w domu są dzieci, dla których będzie on atrakcją.
(fot. KOSZ)

- Nie mam jednak nic przeciwko zdobieniu ogrodów znacznie skromniejszymi, choć efektownymi formami geometrycznymi - dodaje.

Bukszpan jest rośliną wiecznie zieloną, toteż i zimą prawie nic nie traci ze swego uroku. Cięcie nie uszkadza krzewu, ale stymuluje go do dalszego rozwoju.

Ma ta roślina tylko jedną wadę: bardzo wolno rośnie, więc formować można ją dopiero, gdy ma 5, 6 lat. Chyba że poprzestaniemy na strzyżeniu jej w formie kuli.

Taki kształt można nadać roślinie już w drugim roku po posadzeniu. Kule i stożki na rabacie znakomicie wyglądają w towarzystwie roślin o bardzo jasnej zieleni (tawuły, cyprysiki), odcieniu niebieskawym lub srebrzystym (wierzby) albo też przebarwiających się na purpurowo (berberysy).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska