Forum Lokalnego Biznesu. Kluczbork to bardzo dobre miejsce do inwestowania

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Ostatnie ze spotkań w ramach Forum Lokalnego Biznesu odbyło się w Kluczborku.
Ostatnie ze spotkań w ramach Forum Lokalnego Biznesu odbyło się w Kluczborku. Milena Zatylna
Kluczbork był miejscem kolejnego, ostatniego już spotkania w ramach cyklu Forum Lokalnego Biznesu, przygotowanego przez redakcję Nowej Trybuny Opolskiej.

Forum Lokalnego Biznesu to cykl spotkań, który nasza redakcja przygotowała z myślą o właścicielach i szefach małych, dużych i średnich przedsiębiorstw oraz prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Zarówno tych, którzy mają już renomę na rynku, jak również dla osób zaczynających swoją przygodę z biznesem. Dzięki naszym partnerom chcieliśmy pokazać, jaką mają ofertę i szanse rozwoju

Partnerem strategicznym Forum Lokalnego Biznesu jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Partnerzy główni to Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Polska Strefa Inwestycyjna, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Agencja Rozwoju Przemysłu Spółka Akcyjna

- W Kluczborku prężnie działa Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która jest zapełniona – mówił starosta Mirosław Birecki. - Myślę, że Kluczbork jest dobrym przykładem współpracy samorządu z przedsiębiorcami.

Witold Rygorowicz, przedstawiciel Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, podpowiadał jak postawić pierwszy krok na zagranicznych rynkach.

- Jesteśmy członkiem grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Jako Agencja jesteśmy liderem w doradztwie na temat eksportu, jak też inwestycji. Mamy 400 pracowników w Polsce i w świecie – informował Witold Rygorowicz. - To jest 70 rynków, które obsługujemy, ponad 150 ekspertów rynkowych, pracujących w naszej agencji i 126 projektów o charakterze inwestycyjnym, zamkniętych w roku 2022. Projekty, które polegają na wsparciu inwestorów na terenie Polski, realizujemy zarówno we współpracy ze strefami ekonomicznymi, jak i z Agencją Rozwoju Przemysłu.

Co oferuje PAIH?

- Oferujemy rzecz, która zawsze będzie najbardziej cenna, zwłaszcza na początku każdej działalności. Oferujemy wiedzę, dostęp do wiedzy, bezpośredni dostęp do kontaktów – tłumaczył Witold Rygorowicz.

Agencja ma 56 biur handlowych na terenie całego świata. Odległość między dwoma najbardziej skrajnymi biurami wynosi około 16 tysięcy kilometrów.

W tych zagranicznych biurach handlowych działają przedstawiciele agencji, którzy znają języki obce, znają realia rynku i w ten sposób mogą wspierać polskich eksporterów.

- W ofercie eksportowej jest na przykład PAIH Forum, czyli miejsce corocznych spotkań. W tym roku ponad 5,5 tysiąca firm przybyło na to forum – mówił Witold Rygorowicz. - Jesteśmy też w stanie zapewnić dotarcie do konkretnych rynków na terenie całego świata, które będą dla przedsiębiorców potencjalnym – i finalnym – rynkiem eksportu własnych towarów. Pomagamy przygotować się do takiego eksportu, zwłaszcza tym, którzy dopiero zaczynają. Proszę pamiętać, że nasza oferta skierowana jest nie tylko potentatów, ale przede wszystkim do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Tych, które mają potencjał i są gotowe popracować nad tym potencjałem razem z nami.

Natomiast Katarzyna Prociak, dyrektor Departamentu Sprzedaży i Rozwoju Biznesu WSSE „Invest-Park”, mówiła o korzyściach płynących z Polskiej Strefy Inwestycji.

- WSSE istnieje od 1997 roku. W Kluczborku jesteśmy od początku lat 2000. Wszyscy, którzy są z Kluczborka, na pewno znają nasze inwestycje: Cedrob, Cosma, Aspöck, to tylko niektóre firmy, znajdujące się w tak zwanej „starej” strefie ekonomicznej, czyli były włączane w granice strefy kilkanaście lat temu – informowała Katarzyna Prociak. - My, jako strefa, jesteśmy już operatorem programu „Polska Strefa Inwestycji”.

To jest program, który pozwala inwestować na całym obszarze Polski, czyli w każdym dowolnym miejscu, również w Kluczborku, w powiecie kluczborskim, na terenie, który nadaje się pod produkcję czy pod usługi.

- Mówimy: nie musicie państwo przychodzić do strefy, ponieważ to strefa niepostrzeżenie przyszła do państwa w 2018 roku – tłumaczyła prelegentka.

WSSE nie tylko jest operatorem wspomnianego programu pomocowego, ale także zarządza nieruchomościami. Ponadto prowadzi szeroką działalność związaną z pośrednictwem pomiędzy sektorem publicznym a prywatnym, a dodatkowo również działa w sektorze edukacyjnym.

- Mamy ponad 26 lat doświadczenia. W tym czasie ściągnęliśmy i współpracujemy w tej chwili z ponad 270 firmami – tyle zainwestowało w WSSE i działa aktywnie – informowała Katarzyna Prociak. -Przeprowadziliśmy z tymi firmami ponad 600 projektów inwestycyjnych. Zatrudniają one ponad 90 tys. pracowników.

Najważniejszym sektorem, który obsługuje WSSE, czyli sektorem, z którego pochodzi większość przedsiębiorców w tej strefie, to sektor motoryzacyjny.

- Mówimy dowcipnie, że korzystając z elementów produkowanych przez firmy z branży motoryzacyjnej, które są zlokalizowane tylko w WSSE, można skonstruować własny samochód, i to samochód elektryczny – mówiła Katarzyna Prociak. - Mamy też już firmy, które produkują i pojazdy, i samochody elektryczne. Na przykład firma Polaris w Opolu produkuje pojazdy specjalne, czyli quady i motocykle.

To, co stanowi o atrakcyjności strefy Invest Park, to przede wszystkim tereny inwestycyjne oraz lokalizacje, które oferuje.

- A oferujemy je w 174 gminach. Jesteśmy obecni w 6 powiatach województwa opolskiego. W każdej lokalizacji możemy znaleźć tereny inwestycyjne, które są jeszcze niezagospodarowane – tłumaczyła prelegentka. - Mamy także w swojej bazie tereny inwestycyjne, które chciałyby promować gminy czy właściciele prywatni. Promujemy wszystkie tereny, które zostały zgłoszone do nas. W tej chwili, jeśli chodzi o powiat kluczborski, mamy na przykład zgłoszone tereny inwestycyjne w Byczynie i w Kluczborku. Mamy ku temu narzędzia, aby je promować. To między innymi specjalna mapa interaktywna, która jest używana przez inwestorów z całego świata.

Strategiczne i najbardziej znane inwestycje WSSE, to fabryka silników Toyoty w Wałbrzychu, fabryka silników Mercedesa, obok której już za trzy lata ma powstać fabryka elektrycznych vanów.

- Program „Polska Strefa Inwestycji” powstał po to, abyśmy zachęcili małe, mikro i średnie firmy do tego, aby dołączyły do strefy. Nie trzeba nigdzie się przenosić. Można zostać we własnej hali i uzyskać potencjalne wsparcie – tłumaczyła Katarzyna Prociak.

Jest to program stymulacji wzrostu inwestycji prywatnych. Powstał po to, aby zmobilizować polskie firmy do innowacji, poprawić ich konkurencyjność i wspierać rozwój społeczny.

- W tym programie bardzo duży nacisk kładziony jest na pracowników. Warto się nim zainteresować, tym bardziej, że w województwie opolskim można uzyskać najwięcej wsparcia – zachęcała prelegentka. - Jako strefa możemy wspierać inwestorów tylko poprzez przyznanie decyzji o korzystaniu ze zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub PIT. Oprócz tego w tym programie są też inne zachęty rządowe. Oprócz tego w grę wchodzą też podatki lokalne, czyli zwolnienie z podatku od nieruchomości. Jest też wsparcie finansowe i szkoleniowe przez lokalne urzędy pracy i środki unijne.

W województwie opolskim poprzez zainwestowanie 1 mln zł, aż 600 tys. firma mikro i mała może uzyskać w formie zwolnienia z podatku, czyli tyle go nie zapłaci.

- Oprócz tego mamy klaster edukacyjny, który wspiera szkoły i młodzież w decyzjach o dalszym kształceniu. Znajduje się w nim część szkoleniową z zakresu wirtualnej rzeczywistości. Mamy kilka stanowisk pokazowych, na których można przetestować, czy nadajemy się na spawacza, operatora maszyn i urządzeń – mówiła Katarzyna Prociak. – Dlatego zachęcamy młodzież, aby przyjechała do nas, do Wałbrzycha, gdzie klaster się znajduje.

Adam Aniszewski, dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorców w Opolu, wygłosił prelekcję pt. „Kompleksowa strategia wsparcia przedsiębiorstw; Nowe narzędzie ARP S.A. – BiznesPortal.pl”.

- Agencja Rozwoju Przemysłu to nowa instytucja na terenie województwa opolskiego, ale tak naprawdę działamy już od 30 lat. Jesteśmy grupą Polskiego Funduszu Rozwoju – wyjaśniał Adam Aniszewski. - Jeśli chodzi o kierunki, w jakich nasza agencja chce inwestować, to są te tradycyjne, ale też nowoczesne. Przykładowo nasza agencja jest inwestorem w tzw. dolinach wodorowych, których jest już 8 na terenie naszego kraju – najbliższa dolnośląska. Udziałowcami w niej są nasze kędzierzyńskie Azoty, największy producent wodoru w kraju.

Agencja Rozwoju Przemysłu ściśle współpracuje z PAIH-em i ze strefami ekonomicznymi.

- Jeśli jakikolwiek przedsiębiorca planuje rozwój swojego eksportu, czy też chce wejść ze swoim produktem na rynki zagraniczne, swoje pierwsze kroki powinien skierować do PAIH-u, który pomoże od strony organizacyjnej i prawnej znaleźć się na rynku zagranicznym. Natomiast w kolejnym kroku powinien skontaktować się ze strefą ekonomiczną, w której może uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego poprzez swoje inwestycje. Znaleźć spółkę, która udzieli gwarancji na realizację kontraktu eksportowego czy też na spłatę pożyczki, której my możemy udzielić na realizację takiego przedsięwzięcia – informował prelegent. - Działamy też kompleksowo od strony finansowej, ponieważ nasze produkty finansowe są różnego typu. Mamy klasyczne pożyczki, leasing, a także fundusz, który pomaga firmom, które są w trudnej sytuacji, składać wnioski o wsparcie finansowe.

Ale też agencja bezpośrednio inwestuje własny kapitał w wybrane działy gospodarki.

- Swoją ofertę kierujemy do wszystkich rodzajów firm. Mogą to być firmy jednoosobowe, spółki wszelkiego typu – z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawne, komandytowe, spółdzielnie, szkoły – wyliczał Adam Aniszewski. - Nie ma tu żadnych ograniczeń. Jedyne kryteria, które nas ograniczają, to taka firma musi działać przynajmniej dwa lata, jej przychody roczne muszą być na poziomie przynajmniej 4 mln zł, czyli musi prowadzić pełną księgowość.

Zaletą uzyskania finansowania w Agencji jest to, że nie jest ona bankiem i indywidualnie podchodzi do każdego wnioskodawcy.

- Nie stawiamy przed naszymi klientami takich warunków, jakie są w bankach – nie prowadzimy rachunków bankowych, nie wymagamy przeprowadzenia określonego poziomu obrotów na tych rachunkach, to nas nie interesuje. Indywidualnie podchodzimy do oceny każdego wniosku. Nie pobieramy też prowizji za rozpatrzenie wniosku – mówił prelegent. - Dwa nasze bardzo interesujące produkty to klasyczna pożyczka obrotowa, bo możemy finansować nie tylko inwestycje, ale także działalność bieżącą. Tu zaczynamy od kwoty 800 tys. zł. Taka pożyczka udzielana jest zwykle na okres 5 lat i spłacana w okresach miesięcznych lub kwartalnych. Innym ciekawym produktem jest pożyczka inwestycyjna dla firm, które chcą prowadzić inwestycje w postaci maszyn, urządzeń, linii technologicznych, zakupu nieruchomości w ramach Polskiej Strefy Inwestycyjnej. Jeśli taki inwestor otrzyma decyzję ze strefy o uldze podatkowej, to wtedy nasza pożyczka jest udzielana na preferencyjnych warunkach. Nie pobieramy prowizji za uruchomienie takiej pożyczki. Oprocentowanie takiej pożyczki jest obniżone – marża procentowa jest określona na poziomie 1,5 proc.

Partnerami wspierającymi Forum Lokalnego Biznesu byli VOLVO CAR WROCŁAW-BIELANY Autoryzowany Dealer Volvo, Gmina Kluczbork, powiat kluczborski, firma VSB, Politechnika Opolska oraz Salon Toyota Szic Opole - jedyny autoryzowany dealer marki Toyota na Opolszczyźnie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska