Forum Rolnicze "Gazety Pomorskiej" w Żninie 2022. Debata, gala z nagrodami i mecz [zapis relacji]

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Forum Rolnicze "Gazety Pomorskiej" w Żninie 2022.
Forum Rolnicze "Gazety Pomorskiej" w Żninie 2022. Dariusz Bloch
Udział w dziewiątej edycji Forum Rolniczego „Gazety Pomorskiej” zapowiedziało kilkudziesięciu ekspertów i kilkuset słuchaczy. Zdalnie z Brukseli połączy się z nami Maciej Golubiewski, szef gabinetu Janusza Wojciechowskiego, Unijnego Komisarza ds. Rolnictwa.

Forum Rolnicze "Gazety Pomorskiej" 2022

Relacja na żywo z wydarzeń podczas Forum Rolniczego "Gazety Pomorskiej" 2022.
19:4226.11.2022

Laureaci konkursu Rolnik Roku 2022

Gospodarstwa do 100 ha:

1) Przemysław Kawula Frydrychowo, gm. Kowalewo Pomorskie:

2) Cezary Grzegórski, Brzeźno, gm. Koneck

3) Monika Przychodzka Plebanka, gm. Radziejów

Gospodarstwa powyżej 100 ha:

1) Barbara i Aleksander Pilarscy, Retkowo, gm. Szubin

2) Mateusz Stachowiak, Rzemieniewice, gm. Kcynia

3) Mariusz Słomski, Stary Dwór, gm. Koronowo

Innowacyjny Rolnik:

Cezary Grzegórski, Brzeźno, gm. Koneck

Redakcyjne wyróżnienie dla rolniczki:

Monika Przychodzka, Plebanka, gm. Radziejów

Dla KGW:

KGW Krzekotowo, gm. Dąbrowa, pow. mogileński

18:1626.11.2022

Po godzinie 18 rozpoczęła się uroczysta gala, podczas której wręczamy wyróżnienia w konkursie Rolnik Roku 2022, a także dla najlepszej rolniczki z Kujaw i Pomorza i wyróżniającego się koła gospodyń wiejskich. Tegoroczne Forum zakończy bankiet.

16:0726.11.2022

W przerwie między panelami uczestnicy Forum obejrzeli mecz Polska - Arabia Saudyjska. Radość z dwóch goli dla Polaków ożywiła ekspertów i słuchaczy. Wkrótce ruszy druga tura paneli: o roli kobiet na wsi, o biologizacji gleby, o kosztach energii oraz o maszynach, które będą na topie w związku z Europejskim Zielonym Ładem.

15:1126.11.2022

Pierwsze panele dyskusyjne przyciągnęły wielu słuchaczy. Była m. in. mowa o zagrożeniach w produkcji mleka, bo brakuje następców, młodzi rolnicy przerzucają się na produkcję roślinną. Wyjściem może być robotyzacja gospodarstw, do której zachęcał dr inż. Piotr Kliś z Lely Center Bydgoszcz: - Roboty udojowe i system zarządzania stadem przynoszą wiele korzyści. Coraz więcej rolników stawia na roboty. 

 • Jeszcze rok temu nie przeszłoby mi przez myśl, żeby zainwestować w roboty, a teraz myślę o tym coraz częściej - przyznał Piotr Doligalski, prezydent Kujawsko-Pomorskiego Związku Hodowców Bydła, który utrzymuje 900 sztuk bydła, w tym 400 krów mlecznych. 

 • Na początku mieliśmy 27 krów i 6 pracowników. Dzisiaj mamy 80 sztuk, a pracowników dwóch. Widać zwiększanie wydajności dzięki robotyzacji gospodarstwa - zachęcał jeden ze słuchaczy.

13:3526.11.2022

12:1426.11.2022

Jacek Janiszewski, były minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej: - Racją stanu państwa jest bezpieczeństwo żywnościowe i to, żeby ludzie chcieli mieszkać na terenach wiejskich. Zielony ład łagodnieje, rozwiązania biurokratyczne też.

Joanna Gierulska: - To był trudny czas. Negocjacje WPR zbiegły się z wybuchem wojny i miały wpływ na plan strategiczny. Udało się wynegocjować szereg działań nastawionych na inwestycje. To było trudne w negocjacjach z komisją. Dużym wyzwaniem był temat bezpieczeństwa żywnościowego i dobrostanu zwierząt. Polska zobowiązała się do ograniczenia stosowania antybiotyków. Mamy dwukrotnie wyższy budżet na dobrostan w I filarze. Ekoschematy zostały tak zaprojektowane, żeby zachęcały do skorzystania. 

 • Czy wymogi nie są zbyt restrykcyjne? Np. przyoranie obornika w ciągu 12 godzin - pytała red. Lucyna Talaśka-Klich.

Maciej Golubiewski, szef gabinetu Janusza Wojciechowskiego: - Staramy się stworzyć system pozwalający na dodatkowe dochody. Wszystkie rzeczy można doprecyzować, usprawnienia, ułatwienia tych praktyk. Jeśli są niejasności, proszę pisać do nas czy do ministerstwa. 

Wojciech Mojzesowicz, były minister rolnictwa, przewodniczący rady regionalnej NSZZ Solidarność RI: - Ja bym się zastanowił, jak ustabilizować rynek, podnieść wpływy. Przez problem na wschodzie nie możemy rozbijać polskiego rynku.

Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, poseł, były minister rolnictwa: - Rzeczywiście, żywność stała się bronią. Musimy być świadomi, że żywność stała się elementem walki. Trzeba nie dopuścić do tego, żeby polskie rolnictwo zostało zachwiane. Produkcja żywności w Polsce w najbliższym czasie będzie zagrożona. Potrzeba nowej, konkurencyjnej sieci dilerskiej w oparciu o podmioty państwowe

11:2626.11.2022

W Żninie rozpoczęło się Forum Rolnicze 2022. Trwa debata o bezpieczeństwie żywnościowym

Liczni eksperci i słuchacze zgromadzili się w zabytkowej sali Hotelu Cukrowni Żnin na debacie poświęconej bezpieczeństwu żywnościowemu, zorganizowanej w ramach Forum Rolniczego „Gazety Pomorskiej”. Jednym z pierwszych mówców był Ryszard Bartosik, Sekretarz Stanu z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: - Ostatnie lata pokazały, że produkcja żywności jest najważniejsza. Województwo kujawsko-pomorskie ma w tym duży udział, dlatego zawsze ma liczną reprezentację w ministerstwie rolnictwa.

 • Prawie połowę PKB w naszym regionie generuje rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy - podkreślił Mikołaj Bogdanowicz, Wojewoda Kujawsko-Pomorski: - Żyjemy w trudnych czasach, dlatego współpraca jest bardzo ważna. Forum Rolnicze to okazja do współpracy, wymiany doświadczeń i zdań. Życzę owocnych obrad.

Do zgromadzonych w Hotelu Cukrownia Żnin zwrócił się Janusz Wojciechowski, Unijny Komisarz ds. Rolnictwa, który połączył się z Forum z Brukseli: - Dziękuję rolnikom Pomorza i Kujaw, i wszystkim rolnikom za ich wielki wkład w bezpieczeństwo żywnościowe Europy. Ale to bezpieczeństwo nie jest dane raz na zawsze. Musimy myśleć o tym, co zrobić w kolejnych dekadach, żebyśmy byli bezpieczni w tym pokoleniu i następnych. Wyzwaniem jest przezwyciężenie rosnących kosztów produkcji, rolnicy są mocno tym dotknięci. Pierwszoplanowym problemem są koszty nawozów. Polski program rekompensat nawozowych był ewenementem, żaden kraj w Europie tego nie zrobił, rząd przeznaczył na to ponad 4 mld zł. Ale na przyszłość musimy myśleć o tym, żeby obniżyć zależność rolnictwa od nawozów chemicznych, postawić na nawożenie naturalne. To dłuższy proces, ale jest możliwy. Podam przykład Finlandii, która w ciągu jednej dekady zmniejszyła nawożenie chemiczne o jedną czwartą i w tym samym czasie zwiększyła plony też o jedną czwartą. Czyli racjonalizacja nawożenia może przynieść pozytywne rezultaty.

Po wystąpieniu Janusza Wojciechowskiego ruszyła debata pod hasłem "Bezpieczeństwo żywnościowe w czasach, gdy żywność stała się bronią. Finansowanie rolnictwa i gospodarki wiejskiej w czasie kryzysu". Nie dojechali wszyscy zaproszenie goście. Uczestniczą w niej:

 • -Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, poseł, były minister rolnictwa;
 • Krzysztof Jurgiel, europoseł, który zasiada w komisji Parlamentu Europejskiego - Rolnictwo i Rozwój Wsi;
 • Artur Balazs - od roku 1989 do 2001 był trzykrotnie ministrem, w tym ministrem rolnictwa (w latach 1999 – 2001), jest przewodniczącym kapituły Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej;
 • Wojciech Mojzesowicz, były minister rolnictwa, przewodniczący rady regionalnej NSZZ Solidarność RI;
 • Jacek Janiszewski, były minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej;
 • Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych;
 • Joanna Gierulska, wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do niedawna pełniła funkcję dyrektora w Departamencie Wspólnej Polityki Rolnej w resorcie rolnictwa;
 • Zdalnie z Brukseli połączył się Maciej Golubiewski, szef gabinetu Janusza Wojciechowskiego.

Wystąpienie Janusza Wojciechowskiego na Forum Rolniczym „Gazety Pomorskiej”

od 16 lat
10:5426.11.2022

Trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcie Forum Rolniczego "Gazety Pomorskiej". Coraz więcej gości pojawia się w Hotelu Cukrownia Żnin.

09:0526.11.2022

Kluczowym momentem będzie debata pod hasłem „Bezpieczeństwo żywnościowe w czasach, gdy żywność stała się bronią. Finansowanie rolnictwa i gospodarki wiejskiej w czasie kryzysu”, w której wezmą udział:

 • Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
 • Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, poseł, były minister rolnictwa;
 • Krzysztof Jurgiel, europoseł, który zasiada w komisji Parlamentu Europejskiego - Rolnictwo i Rozwój Wsi;
 • Artur Balazs - od roku 1989 do 2001 był trzykrotnie ministrem, w tym ministrem rolnictwa (w latach 1999 – 2001), jest przewodniczącym kapituły Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej;
 • Roman Jagieliński, były wicepremier, minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej, obecnie sadownik;
 • Marek Sawicki – były minister rolnictwa, poseł;
 • Wojciech Mojzesowicz, były minister rolnictwa, przewodniczący rady regionalnej NSZZ Solidarność RI;
 • Jacek Janiszewski, były minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej;
 • Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych;
 • Joanna Gierulska, wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do niedawna pełniła funkcję dyrektora w Departamencie Wspólnej Polityki Rolnej w resorcie rolnictwa oraz
 • Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
 • Zdalnie z Brukseli połączy się z nami Maciej Golubiewski, szef gabinetu Janusza Wojciechowskiego.
09:0426.11.2022

W dyskusji będzie przerwa. Na prośbę uczestników Forum, między panelami obejrzymy drugą część meczu Polska - Arabia Saudyjska na mistrzostwach świata w Katarze. O godz. 18 rozpocznie się uroczysta gala, podczas której wręczymy wyróżnienia w konkursie Rolnik Roku 2022, a także dla najlepszej rolniczki z Kujaw i Pomorza i wyróżniającego się koła gospodyń wiejskich. Tegoroczne Forum zakończy bankiet, początek o godz. 19.

09:0326.11.2022

Nie można pominąć Europejskiego Zielonego Ładu. Zapytamy ekspertów, czy ekoschematy wpłyną na poprawę konkurencyjności naszych gospodarstw i zaprezentujemy wybrane działania wspierające rolników. Z Zielonym Ładem łączą się też wyzwania dotyczące ochrony roślin. Czy warto postawić na środki biologiczne? Czy zaszczepianie gleby pożytecznymi bakteriami jest dobrym sposobem na oszczędzanie azotu w glebie?

09:0226.11.2022

O godz. 13.30 rozpoczną się panele dyskusyjne poświęcone bieżącym i najważniejszym sprawom rolników. Będzie mowa o produkcji trzody chlewnej na własny rachunek i w tuczu nakładczym oraz o słonecznikach, które wpisały się w zmiany klimatu. Omówimy rolę kobiet w społecznościach wiejskich oraz rosnące koszty nawożenia i energii, a także przyszłość sektora mlecznego i maszyn używanych w rolnictwie ekologicznym.

09:0026.11.2022

26 listopada o godz. 11 w Hotelu Cukrownia Żnin rozpocznie się Forum Rolnicze „Gazety Pomorskiej”. Otworzy je wicepremier Henryk Kowalczyk, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wystąpienie wideo przygotował też Janusz Wojciechowski, Unijny Komisarz ds. Rolnictwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Forum Rolnicze "Gazety Pomorskiej" w Żninie 2022. Debata, gala z nagrodami i mecz [zapis relacji] - Gazeta Pomorska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska