Forum seniorów Opolszczyzny w teatrze Ekostudio w Opolu

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
W czwartek, 20 kwietnia, po raz pierwszy w trybie otwartym po pandemicznej przerwie, seniorzy z Opola mogli uczestniczyć w forum wymiany myśli i doświadczeń pod hasłem: Opolski Senior. Spotkanie odbyło się w klimatycznych wnętrzach opolskiego teatru Ekostudio, a frekwencja przekroczyła oczekiwania organizatorów.

Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania szukaliśmy odpowiedzi na pytania dotyczące najstarszej grupy wiekowej naszego miasta i regionu.

Jacy w ogóle są seniorzy w roku 2023? Na ile najstarsi mieszkańcy Opolszczyzny zmienili się w trakcie trwania pandemii? Czy nasza propozycja spotkania panelowego dla seniorów jest w ogóle potrzebna? Zapytaliśmy o to jednego z partnerów naszego czwartkowego spotkania.

- Seniorzy w Opolu to w większości bardzo aktywne osoby, dlatego spotkania, które integrują, które pozwalają wymienić się doświadczeniami są dla nich bardzo ważne i seniorzy chętnie korzystają z zaproszenia na nie – powiedziała nam Małgorzata Jarosz – Basztabin, kierownik Centrum Informacyjno – Edukacyjnego SENIOR działającego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Opolu. - Mam przyjemność i szczęście pracować na co dzień z seniorami szalenie aktywnymi, którym zdrowie i poziom życiowej energii pozwalają na realizowanie przeróżnych pasji, więc wiem, że dla nich uczestnictwo w dzisiejszym wydarzeniu to szansa na kolejne doświadczenie, zdobycie nowej wiedzy. Ci ludzie tańczą, śpiewają, malują, piszą wiersze – przyszli dzisiaj na spotkanie z wielką ciekawością, bo po prostu są ciekawi świata. Oczywiście, mamy w naszym gronie także takie osoby, które wymagają wsparcia osób trzecich, seniorów samotnych, z dolegliwościami związanymi z wiekiem. Każdym z takich przypadków zajmujemy się w naszym centrum ze szczególną uwagą: niesiemy pomoc, służymy poradą – dodaje Małgorzata Jarosz – Basztabin.

Spotkanie w Teatrze Ekostudio oficjalnie otworzył Tomasz Kapica, redaktor naczelny Nowej Trybuny Opolskiej.

- Organizując takie spotkanie chcieliśmy przede wszystkim, dostarczyć państwu garść informacji, które mogą się przydać w codziennym życiu, a także stworzyć okazję do przyjemnego spędzania wolnego czasu – mówił podczas otwarcia. – Wiem doskonale, że stanowicie państwo największą grupę czytelników papierowego wydania naszej gazety. Staramy się, aby codziennie dostarczyć państwu jak najwięcej przydatnych dla was informacji, a dzisiaj dodatkowo możemy spotkać się tak po ludzku, twarzą w twarz – mówił redaktor Tomasz Kapica.

W podobnym tonie powitał seniorów Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski, który był jednym z głównych partnerów Forum Seniora.

– Dla mnie jesteście państwo swoistym kapitałem naszego województwa, kapitałem doświadczenia, które możemy wspólnie spożytkować dla dobra Opolszczyzny – mówił wojewoda Kłosowski. – Dziękuję wam za to, że jesteście aktywni, reagujecie na zjawiska i wydarzenia jakie są udziałem region. Młode pokolenie niestety dość powierzchownie podchodzi do rzeczywistości w przeciwieństwie do was, którzy zauważają jej wieloaspektowość czy wielopoziomowość. Cieszę się, że nierzadko dzielicie się ze mną swoimi przemyśleniami, wnioskami. Zainicjowana przez nto seria spotkań i dyskusji na temat problemów seniorów jest bardzo ważna dla naszego miasta, naszego województwa, bo jest szansą, żeby wykorzystać wasze przebogate doświadczenie z korzyścią dla całego regionu – mówił wojewoda Sławomir Kłosowski.

To był wstęp do trzech bloków tematycznych, które składały się na czwartkowe forum. Pierwszy poświęcony był fizjoterapii, a Nikol Rimpler z REHA CENTRUM w Niemodlinie, magister fizjoterapii z kilkuletnim doświadczeniem, przedstawiła wykład pod tytułem: "Zmiany zwyrodnieniowe - czy to zawsze musi boleć?”.

Drugim prelegentem była Zuzanną Rzepecką, mistrzynią naturoterapii z Opola, która opowiadała, a raczej prowadziła dialog z obecnymi na sali na temat odporności organizmu. Pani Zuzanna jest współautorką książki „Pięć palców do długowieczności”, której oczywiście nie zabrakło na spotkaniu.

Trzeci panel poświęcony był podróżom, ale w szczególnym ujęciu od strony ich organizacji. Robert Lodziński, redaktor Nowej Trybuny Opolskiej i zapalony podróżnik, od kilkunastu lat zwiedza Polskę i Europę na własną rękę, bez pośrednictwa biura podróży. Sam organizuje rodzinne wyjazdy, precyzyjnie planuje wszystkie elementy podróży i wypoczynku i jak się okazało na spotkaniu, taka wiedza była bardzo ciepło przyjęta przez seniorów.

W przerwach pomiędzy poszczególnymi panelami tematycznymi, do teatralnego bufetu zapraszali państwo Marciniakowie, opolscy mistrzowie w przygotowaniu obsługi gastronomicznej podobnych spotkań. W finale pierwszego spotkania w cyklu Forum Seniora, gospodarze, czyli teatr Ekostudio zaproponował uczestnikom powrót do przeszłości w postaci sztuki: „Dowcipny PRL - wykład humorystyczny”.

To było bardzo udane spotkanie i zostało wysoko ocenione przez uczestników. Z niecierpliwością czekamy zatem na kolejne spotkania w podobnym gronie, bo widać p czwartkowym forum, że warto. Wiele wskazuje na to, że kolejne panelowe wymiany myśli odbędą się w tym samym miejscu, czyli w teatrze Ekostudio, o szczegółach poinformujemy.


Patron honorowy


Regionalny Partner Główny


Partnerzy Wspierający

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska