reklama

Fotele WOŚP dla matek w szpitalu w Katowicach stoją nieużywane. Jerzy Owsiak ostro reaguje ZDJĘCIA

aga
Ufundowane przez WOŚP fotele dla czuwających przy chorych dzieciach rodziców nie są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. #MuremZaOwsiakiem
Fotele WOŚP w szpitalu w Katowicach wykorzystywane są niezgodnie z przeznaczeniem. Miało być wygodne czuwanie przy chorych dzieciach, ale niestety w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach fotele ufundowane przez WOŚP nie mieszczą się w zbyt małych salach. A matki muszą płacić za łóżka polowe. Co robić? Jest ostra reakcja Fundacji WOŚP i Jurka Owsiaka.

Otrzymaliśmy informację od kilku mam, że ufundowane przez WOŚP fotele dla czuwających przy chorych dzieciach rodziców nie są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem.

Zobaczcie zdjęcia:

Oto jeden z głosów naszych Czytelniczek:

-

Zwracam się z uprzejmą prośbą o opublikowanie tego co dzisiaj spotkało mnie w katowickim szpitalu Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Sądzę, że jeżeli nagłośni się sprawę to zostanie coś z tym zrobione

Tak przedstawia sytuację... Chodzi o oddział laryngologii.

- Dziś do szpitala w Katowicach do Centrum Zdrowia Matki i Dziecka trafiła moja koleżanka ze swoim maluchem. Oczywiście musi spędzić tam kilka nocy przy dziecku. Wychodząc z windy i wchodząc na oddział zobaczyłam czerwone fotele ufundowane przez orkiestrę, na których jeździły po korytarzu dzieci. Ale myślę sobie ok, to są dzieci tylko...

Matka dziecka poszła do pokoju pielęgniarek z zapytaniem o nocleg przy swoim dziecku, jak to ma wyglądać.

- Pielęgniarka zaproponowała łóżko polowe za bodajże 13 zł z groszami! Karygodne! Gdy spytaliśmy o czerwone fotele z orkiestry odparła, że one są przeznaczone dla gości i nadają się na korytarz. Jeżeli zabraknie łóżek polowych wtedy mogą dopiero udostępnić fotel - pisze nasza Czytelniczka i dodaje: - Nie po to były one zakupione, aby dzieci nimi jeździły, ale po to aby matki mogły w miarę wygodnie nocować przy swoich dzieciach.

CZYTAJCIE KONIECZNIE
POBYT Z DZIECKIEM W SZPITALU MA BYĆ BEZPŁATNY

Otrzymaliśmy odpowiedź szpitala w tej sprawie.

Wypowiedział się rzecznik prasowy, Wojciech Gumułka:

- Szanowni Państwo, rozumiemy Państwa poruszenie sprawą użytkowania foteli przekazanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Pragniemy wyjaśnić, że fotele te, z powodu swoich rozmiarów, nie nadają się do pokojów pacjentów, gdyż mogłyby utrudnić prowadzenie akcji reanimacyjnej lub procedury ewakuacji. Utrudniałyby też konsultacje lekarskie, które w naszym szpitalu niemal codziennie odbywają się w pokojach chorych. Zgodnie z przeznaczeniem, które deklarowaliśmy w korespondencji z Orkiestrą, niektóre fotele w najbliższym czasie trafią na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Pozostałe przekażemy na Oddział Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka. Tam są najbardziej potrzebne, wielokrotnie prosili o to rodzice pacjentów hospitalizowanych tam małych pacjentów.

Fotele te, z powodu swoich rozmiarów, nie nadają się do pokojów pacjentów, gdyż mogłyby utrudnić prowadzenie akcji reanimacyjnej lub procedury ewakuacji

Jerzy Owsiak reaguje

Po ujawnionych nieprawidłowościach Jerzy Owsiak, prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wystosował do wszystkich szpitali, specjalny list. Treść załączamy w całości.

Szanowni Państwo,

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z uwagą obserwuje ostatnie doniesienia związane z wykorzystywaniem sprzętu podarowanego przez WOŚP szpitalom w całej Polsce. Konkretnie sprawa dotyczy leżanek, których kupiliśmy blisko 5 tysięcy, rozwiązując w ten sposób trwający od lat problem pobytu rodziców na oddziałach szpitalnych i ich minimalnego komfortu przy wparciu w opiece nad chorym dzieckiem.

Przez zakupem leżanek zwracaliśmy się z pytaniem do wszystkich szpitali, czy taki dar będzie przyjęty i wykorzystywany, informując oczywiście o gabarytach leżanek, ich funkcjach i zasadach, na jakich Fundacja sprzęt przekaże. Zapytaliśmy, ile leżanek szpital chciałby od nas otrzymać, po czym - spełniliśmy wszystkie otrzymane prośby. Tak naprawdę zaspokoiliśmy oczekiwania, czasem sięgające kilkuset leżanek w szpitalu. Zaznaczyliśmy też w dokumentach regulujących przekazanie sprzętu, że w żadnym wypadku, zgodnie z generalną zasadą Fundacji, żaden sprzęt nie może być wykorzystywany odpłatnie. Wszystkie szpitale podpisały umowy przekazania leżanek, godząc się ze wszystkimi wynikającymi z tego obostrzeniami.

Bulwersujące są doniesienia, które bardzo szerokim echem odbijają się w polskich mediach i które związane są z niewłaściwym użyciem leżanek. Pobierane są za nie opłaty, albo nie trafiają one do sal szpitalnych, na których leżą pacjenci. Jest to niedopuszczalne, a także społecznie naganne. W takich przypadkach mamy prawo i możliwość, zgodnie z umową pomiędzy Fundacją WOŚP a szpitalem, żądać zwrotu nieprawidłowo wykorzystywanych urządzeń, które przekażemy do innych placówek w Polsce. Na dzień dzisiejszy takie procedury chcemy uruchomić w stosunku do dwóch szpitali.

Zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą, aby szanować nasze wzajemne umowy, ponieważ Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, kupując sprzęt medyczny za pieniądze społeczne, pragnie, aby był on wykorzystany zgodnie z jego przeznaczeniem i wolą darczyńców.

To, Szanowni Państwo, formalność. A tak od serca - po prostu nie mieści nam się w głowie, że można tak niweczyć wspólny wysiłek, który podejmujemy wraz z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, i takimi złymi czynami okazywać lekceważenie w stosunku do rodziców i pacjentów. My się z tym nie zgadzamy.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Wideo

Materiał oryginalny: Fotele WOŚP dla matek w szpitalu w Katowicach stoją nieużywane. Jerzy Owsiak ostro reaguje ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 23

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Rodzice korzystający z leżanek podczas pobytu ich dzieci w szpitalu w Bielsku Białej także płacą.

P
Puchatek

Może ci przejdzie debilu. Chociaż wątpię.

a
abc

Cały problem z WOŚP to to , że był potrzebny jako pospolite ruszenie przez pierwsze max. 10 lat a od 15 lat nie rozwiązuje w najmniejszy stopniu problemu polskiej służby zdrowia. Kupowanie tylko sprzetu nic nie poprawia bo musi zbyć zmieniany i poprawiany cały system ,a nie tylko sprzęt. Porównam to z dotacjami UE gdzie oprócz sprzętu trzeba zapewnić wszystko czyli pracowników, realizację celu i wskaźników przez 3-5 lat. Nikt nie da kasy tylko na sprzęt bo wszyscy wiedzą na całym świecie , że to jest najprostsze i , ze tam jest najwięcej przekrętów.

b
beta

to prawda szpital Katowice Centrum Zdrowia jest szpitalem który żle się odnosi do opiekunów dziecka wyklucają się o pampersy ,krem itd. o wszystko A morze jest szpitalem prywatnym?

A
Adam Antoni
W dniu 30.01.2019 o 12:28, Samanta Blumstein napisał:

Stenogram z biznesowych rozmów Jarosława K . ??? :D  :D  :D

dobre ;)

b
bluss

to dureń szasta cudzymi pieniędzmi nie ma pojęcia co robi pewnie marycha wypaliła móżdżek

R
Rena z Małopolski

Jesli tak było z umowami to jak najbardziej jesli się nie wywiązują to powinni im odebrac. Np.w Nowym targu w szpitalu na iddziale dzieciecym myślę z doswiadczenia kilka takich lezanek chetnie by przyjeli bo będąc tam kilka razy w 2017/18 roku na oddziale zakaznym musialam spać na taborecie lub "wepchnąć" sie do łóżka z córeczką. Personel jest bardzo przyjazny więc nikt nie robił problemów

G
Gdańsk zawsze na czas .

Dzięki wszystkim którzy dają pieniądze na WOŚP to istnieje więc nie róbcie Boga z kogoś kto nim nie jest

e
ed

Zwariowałeś? Szpital nie mógł nie przyjąć prezentu od świętego Jerzego.
To jakby nie pocałować ręki papieżowi. Jak przychodzi do ciebie WOŚP i ci coś daje to klękasz i serdecznie dziękujesz całując w stópki. A potem nawet jak to jest niepotrzebne to trzymiesz u siebie na widoku żeby każdy widział.

G
Ginter

Jest problem, jest konkretna odpowiedź ze szpitala. Zamiast zamknąć sprawę, to zmiana tytułu i szczucie społeczeństwa. Oto sposób na "dziennikarstwo". A to bruk i dno przecież!!! Wont z takimi "sensacjami" leniwych pisma-ków!!!

A
Autentyk

Źródło jest podane w całości bo to osobiście ja pisałam do ww gazety.

G
Gość

Hehehe taka jest rzeczywistość...fotele się nie mieszczą zostaną przekazane gdzie indziej ale jak narazie jeżdżą na nich po korytarzu dzieciaki...brawo
Dlaczego szpital je w ogóle przyjął skoro jest świadomy wielkości sal

S
Samanta Blumstein

Przekazać fotele aktywistom pislamu ., będą po wyborach długo siedzieć.  :D  

S
Samanta Blumstein
W dniu 30.01.2019 o 12:01, jaka szkoda napisał:

Dam taki przykład (dla zrozumienia działalności „orkiestry”).Ty i ja handlujemy aparatami do usg. Takimi dobrymi, za 100 tys. złotych.U Ciebie jest cena 100 tys., a u mnie 110 tys. (taki sam aparat, tego samego producenta).Orkiestra ogłasza (?) przetarg, do którego obaj przystępujemy. Ty uczciwie chcesz sprzedać za 100 tys., a ja wygrywam przetarg oferując towar za 110 tys. Bo ja dodatkowo „po cichu” składam zobowiązanie, że kupujący dostanie nieoficjalnie ode mnie 10 tys. „wyrazów wdzięczności” w podziękowaniu.Ty ze swoimi aparatami dalej szukasz kupców, a ja mam zbyt i zarobek.POdobnie było z zakupem foteli.   

Stenogram z biznesowych rozmów Jarosława K . ??? :D  :D  :D

j
jaka szkoda

Dam taki przykład (dla zrozumienia działalności „orkiestry”).

Ty i ja handlujemy aparatami do usg. Takimi dobrymi, za 100 tys. złotych.

U Ciebie jest cena 100 tys., a u mnie 110 tys. (taki sam aparat, tego samego producenta).

Orkiestra ogłasza (?) przetarg, do którego obaj przystępujemy. Ty uczciwie chcesz sprzedać za 100 tys., a ja wygrywam przetarg oferując towar za 110 tys. Bo ja dodatkowo „po cichu” składam zobowiązanie, że kupujący dostanie nieoficjalnie ode mnie 10 tys. „wyrazów wdzięczności” w podziękowaniu.

Ty ze swoimi aparatami dalej szukasz kupców, a ja mam zbyt i zarobek.

POdobnie było z zakupem foteli.

 
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3