Fotoradary mogą teraz robić zdjęcia tylko z żółtych masztów

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Teraz, żeby postawić taki przenośny fotoradar, trzeba mieć najpierw zgodę policji i koniecznie ustawić przed nim znak informujący o pomiarze.
Teraz, żeby postawić taki przenośny fotoradar, trzeba mieć najpierw zgodę policji i koniecznie ustawić przed nim znak informujący o pomiarze. Paweł Miecznik/Polskapresse
Straż miejska musi teraz pytać o zgodę, zanim postawi jakikolwiek maszt lub ustawi się przy drodze.

Kierowcy nie powinni się już obawiać szarych masztów fotoradarowych. Zdjęcia za przekroczenie prędkości, na podstawie których wystawiane są mandaty karne, robią teraz już tylko urządzenia w kolorze żółtym.

- I we wszystkich pomalowanych na żółto masztach pracują urządzenia pomiarowe - ostrzega Alvin Gajadhur z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Warszawie.

Dziś w całej Polsce jest 300 takich urządzeń. Na Opolszczyźnie pracują w Grodźcu i Sosnówce na drodze krajowej nr 46, w Ligocie Górnej i Sarnowie pod Kluczborkiem oraz w Łomnicy w powiecie Oleskim na DK 11, w Mokrem-Kolonii pod Głubczycami na DK 38, a także w Skorogoszczy, Strzelcach Opolskich i Walidrogach na DK 94. W przyszłym roku natomiast Inspekcja Transportu Drogowego planuje zakup kolejnych 100 nowych fotoradarów, z których część być może pojawi się w naszym regionie.

Straż musi mieć zgodę

- Wprawdzie przy niektórych drogach stoją jeszcze maszty z szarymi skrzynkami, nie ma w nich już jednak fotoradarów, a skrzynki są sukcesywnie demontowane - mówi Alvin Gajadhur.

W samym Opolu zdemontowano maszty na ul. Ozimskiej, Sosnkowskiego, Oświęcimskiej i Plebiscytowej.

Nowe przepisy ograniczają działalność straży miejskich, które wyposażone są w fotoradary. Teraz każde miejsce, w którym chcą postawić maszt pod fotoradar, muszą konsultować z Inspekcją Transportu Drogowego.

Maszty strażników też muszą być żółte. Taką procedurę przechodzi właśnie straż z Kędzierzyna-Koźla.
- Mieszkańcy osiedla Blachownia chcą mieć u siebie fotoradar na ul. Przyjaźni. Napisaliśmy więc taki wniosek do ITD i wciąż czekamy na odpowiedź - mówi Jacek Żarowski, komendant Straży Miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu.

Z kolei miejsca i czas, w których straż miejska chce mierzyć prędkość urządzeniami mobilnymi, trzeba konsultować z policją. Dodatkowo każde takie miejsce musi być oznaczone specjalnymi znakami informacyjnymi "kontrola prędkości", a to ogranicza pole manewru strażnikom.

- Dlatego prędkość mierzymy w tych punktach, gdzie takie znaki już stoją - przyznaje Grzegorz Smoleń, komendant Straży Miejskiej w Nysie.

W zeszłym roku nyscy strażnicy wystawili 1303 mandaty za przekroczenie prędkości na łączną kwotę 128 850 zł. Pieniądze zasiliły gminną kasę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

i
izyyy

już w sumie dużo yanosików na naszych drogach, ostatnio jak używałem to było coś koło 90 tysięcy :P

e
ela23

niby będą teraz lepiej widoczne, ale co z tego jak i tak nastawiają je gdzieś po krzakach, nie jeżdżę szybko, ale prosze was, czasem postawią taki foto w dziwnym miejscu ... zawsze w tle działa yanosik i na wszeli wypadek ostrzeże ;) 

k
kika

No to ja składam wniosek żeby takie coś postawili w Głubczyce Sady i na Królowe!

m
miro

i super, yanosik na pokład i się nie dać! 

E
Edward
W dniu 03.07.2014 o 10:00, popo napisał:

Straż Miejska jak sama nazwa wskazuje ma pilnować porządku w mieście. Mają zbierać suche opadłe liście, zamiatać psie kupy i odgarniać śnieg zimą. Wykonując te prace będą mieli szacunek ludności i w małym stopniu zapracują na swoje wynagrodzenie. Od wypisywania mandatów i pilnowania bezpieczeństwa na drogach mamy Policję drogową z doświadczonymi, wykwalifikowanymi funkcjonariuszami. Dość lekkiego życia na koszt miasta !

Popo może Ty sam zamieciesz liście na swojej posesji zbierzesz kupki po swoim psie i odgarniesz śnieg.... jak czytam takie durnoty to zaczynam wątpić w jakość naszego systemu oświaty :(

I
Igma

W Niemczech jest na opak.
Jak zobaczsz żółty błysk, to już jest za późno.

 

o
okl00
W dniu 03.07.2014 o 10:46, gość napisał:

Może szanowna redakcja zainteresuje się, dlaczego gmina Olesno wyrzuciła pieniądze podatników na bezprawne oklejenie na żółto masztu przy ulicy Kluczborskiej.

Na jakiej podstawie twierdzisz że bezprawnie został oklejony?

r
róza

co oznacza, że mimo wszystko yanosik an telefonie zostaje 

g
gość

Może szanowna redakcja zainteresuje się, dlaczego gmina Olesno wyrzuciła pieniądze podatników na bezprawne oklejenie na żółto masztu przy ulicy Kluczborskiej.

p
popo

Straż Miejska jak sama nazwa wskazuje ma pilnować porządku w mieście. Mają zbierać suche opadłe liście, zamiatać psie kupy i odgarniać śnieg zimą. Wykonując te prace będą mieli szacunek ludności i w małym stopniu zapracują na swoje wynagrodzenie. Od wypisywania mandatów i pilnowania bezpieczeństwa na drogach mamy Policję drogową z doświadczonymi, wykwalifikowanymi funkcjonariuszami. Dość lekkiego życia na koszt miasta !

E
Emil

Widzę, ze teraz aby być dziennikarzem to wystarczy tylko pisać, przecież w tym artykule nie ma nic nowego w obowiązującym stanie prawnym, a nie NIE TERAZ, SM chcąc dokonywać pomiaru prędkości była zobowiązana do uzgodnienia tego z właściwym miejscowo Komendantem powiatowym Policji i właściwego oznakowania takich miejsc więc co za rewelacje wypisuje autor tego tekstu.

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie