Fotoradary na Opolszczyźnie. Generalna Inspekcja Transportu Drogowego zapowiada montaż nowych urządzeń na terenie województwa

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Nowe fotoradary staną przy drogach Opolszczyzny.
Nowe fotoradary staną przy drogach Opolszczyzny. GITD
Na Opolszczyźnie pojawią się nowe fotoradary. Generalna Inspekcja Transportu Drogowego podpisała już umowę na dostawę i instalację tych urządzeń.

Na podstawie badań bezpieczeństwa ruchu drogowego Generalna Inspekcja Transportu Drogowego wytypowała 26 lokalizacji na terenie 13 województw, w których zamontowane zostaną fotoradary. Dwa z nich są na Opolszczyźnie.

Są to miejsca, w których dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych, w tym wypadków ze skutkiem śmiertelnym, a kierowcy nagminnie nie stosują się do ograniczeń prędkości - informuje Monika Niżniak, rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

W naszym regionie urządzenie rejestrujące przekroczenia prędkości pojawi się na ul. Opolskiej 12 w Niemodlinie. To droga krajowa nr 46, jedna z najniebezpieczniejszych i najbardziej obłożonych ruchem w regionie.

Drugi fotoradar stanie zaś przy ul. Księdza Koziołka w Krapkowicach (droga wojewódzka 409).

Jak wynika z informacji GITD, pierwsze z 26 nowych urządzeń ma zostać zainstalowanych do końca maja 2021 roku, a ostatnie do końca lutego 2022 roku. Koszt przedsięwzięcia to 5,7 mln złotych.

Nowe fotoradary charakteryzuje wysoka jakość utrwalonego materiału dowodowego, mała awaryjność, a zdecydowaną zaletą jest możliwość kontroli jednocześnie kilku pasów ruchu - dodaje Monika Niżniak.

Zakup i instalacja wspomnianych 26 urządzeń to pierwszy etap rozbudowy systemu fotoradarowego CANARD, który obejmie zasięgiem wszystkie kategorie dróg publicznych.

W ramach całego projektu przewidziano zakup 358 nowych urządzeń rejestrujących, w tym 100, które zostaną zainstalowane w nowych lokalizacjach. Te urządzenia to:

  • 39 do odcinkowego pomiaru średniej prędkości
  • 26 stacjonarnych fotoradarów
  • 30 urządzeń służących do monitorowanie wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle
  • 5 rejestrujących niestosownie się do sygnalizacji świetlnej na przejazdach kolejowym

Kupimy też 11 przenośnych fotoradarów, które będą wykorzystywane w miejscach, gdzie np. z przyczyn technicznych nie jest możliwy montaż tych stacjonarnych - informuje Monika Niżniak.

Całkowity koszt projektu wynosi 162 mln zł, z czego 137,7 mln zł pochodzi z funduszy Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska