Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fragmenty legendarnej Bramy Odrzańskiej odnaleziono w Koźlu. Na miejscu pracuje archeolog

Tomasz Kapica
Brama Odrzańska.
Brama Odrzańska. Archiwum
Do ciekawego odkrycia doszło podczas prac nad wymianą sieci gazowej. Brama Odrzańska znajdowała się przy wjeździe w ulicę Anny w Koźlu od strony wyspy na Odrze. Ale wiedza o niej pochodziła dotąd jedynie z kronik oraz starych rycin. Prawdopodobnie już niedługo dowiemy się o niej dużo więcej.

- Podczas prowadzenia prac związanych z siecią gazową znaleziono fragmenty dawnej Bramy Odrzańskiej. To bardzo ciekawe odkrycie - mówi Krzysztof Spychała, zastępca opolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Na miejscu już pracuje archeolog. Prace są jednak utrudnione ze względu na fakt, że wykop jest bardzo wąski. Ponadto ulica Anny jest cały czas przejezdna. Ale wojewódzki konserwator zabytków liczy na to, że podczas kolejnych inwestycji w tym miejscu odkryte zostaną kolejne fragmenty bramy, dzięki czemu dowiemy się o niej jeszcze więcej.

Jak sama nazwa wskazuje broniła ona wejścia do miasta od strony Odry. Skomunikowana była z mostem, którego przejścia strzegł szlaban i uruchamiający go poborca podatkowy. Od bramy do lasu wiodła palisada z belek.

Istnienie bramy miało sens do czasu, kiedy Koźle było twierdzą. W drugiej połowie XIX wieku uznano jednak, że miasto nie musi już pełnić takiej roli.

Wtedy zaczęto rozbierać wały ziemne oraz inne umocnienia mające znaczenie militarne (sama twierdza przestała istnieć formalnie w 1873 roku). Bramę Odrzańską rozebrano jednak kilka lat wcześniej. Zgodę na to wydał pruski minister nauk medycznych i wyznaniowych.

Prace rozbiórkowe trwały trzy miesiące. Śląski kronikarz Augustin Weltzel odnotował, że po jej zburzeniu na ulicy Odrzańskiej (dziś ul. Anny) zniknęło zatęchłe powietrze, które doskwierało wcześniej mieszkańcom. Zapisał również, że podczas rozbiórki przez nieuwagę zginął jeden z robotników.

Na fundamentach dawnej Bramy Odrzańskiej, w 1861 roku kozielski szynkarz Erwin Braun zbudował piętrowy hotel i restaurację. Po latach budynek przejął za niespłacone długi raciborski Oberschlesische Bank eGmbH (Bank Górnośląski) i uruchomił w nim swoją filię.

Obecnie ma tam siedzibę powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna.

Zobacz też: Opolskie Info [8.12.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kedzierzynkozle.naszemiasto.pl Nasze Miasto