Franciszek Macharski nie żyje

PBZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (10 zdjęć)
Zmarł kardynał Franciszek Macharski – metropolita krakowski w latach 1979-2005. Miał 89 lat. Zostanie pochowany na Wawelu.

Nie żyje kardynał Franciszek Macharski

Kardynał Franciszek Macharski zmarł w szpitalu, gdzie przebywał od 12 czerwca. Tego dnia stracił przytomność i upadł przy wychodzeniu z mieszkania na spacer. Kilka dni później przeszedł udany zabieg stabilizacji części potyliczno-szyjnej kręgosłupa. Kardynał początkowo był utrzymywany w śpiączce farmakologicznej, został z niej wybudzony, ale nie odzyskał przytomności.

- Stan kard. Macharskiego bardzo ciężki. Ten uraz był ogromny i mimo naszych starań, całego zespołu i tych kolegów, którzy z nami współpracują z innych ośrodków, których prosiliśmy o konsultację, niestety stan jest bardzo ciężki - opisywał w miniony czwartek stan kardynała kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie prof. Jerzy Wordliczek. Tego dnia podczas Światowych Dni Młodzieży kardynała w szpitalu z prywatną wizytą odwiedził papież Franciszek.

89-letni kard. Franciszek Macharski był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła.

Przez wiele lat kard. Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski (1979-94) oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego. W czerwcu 2005 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie.

Kardynał Macharski. Był jak Sapieha

Urodził się w Krakowie,przy ulicy Wyspiańskiego, gdzie mieszkał z rodzeństwem. Tam, podkreślał, były jego korzenie. W 1939 roku został przyjęty do Państwowego Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego w Krakowie. W czasie okupacji pobierał nauki w Szkole Handlowej oraz na tajnych kompletach gimnazjalnych. Maturę zdał po zakończeniu wojny. Wśród ludzi, którzy go ukształtowali wymieniał niezmiennie cztery osoby. Po pierwsze: rodzice. Zaraz po nich kardynał Adam Sapieha. Obaj mieli podobny stosunek do obowiązków społecznych i patriotycznych. Sapieha dużą wagę przywiązywał do pomocy wiernym w latach I i II wojny. Franciszek Macharski robił to samo w latach stanu wojennego. 2 lutego 1982 roku, ówczesny metropolita krakowski powołał Arcybiskupi Komitet Pomocy Osobom Uwięzionym. Oddał mu swoje prywatne pokoje, mnóstwo energii i wysiłku.

Komitet znalazł swoją siedzibę w Pałacu Biskupim. Tam docierały transporty z darami z Zachodu. W stanie wojennym przychodziły do kardynała żony internowanych, by szukać u niego pomocy dla swych mężów. - Kardynał Macharski umiejętnie korzystał z faktu, że przewodniczył komisji wspólnej rządu i episkopatu - mówił nam ojciec Jan Kłoczowski, dominikanin. - Z racji swojej pozycji mógł realnie wpływać na to, jak władza postępuje z osobami internowanymi i uwięzionymi. Z drugiej strony był świadom tego, jaki temperament mają duchowni, zwłaszcza ci młodzi. Musiał ich tonować. Potrafił w tamtych czasach zachować umiar i stanowczość w kontaktach z władzami komunistycznymi. Nie wzywał na barykady, wybierał rozwagę.

Kardynał Macharski. Metropolita przełomów

Jan Paweł II to ostatnia z czterech postaci, jakie kardynał wymienia jako te, które go ukształtowały. Nowy papież wyznaczył go na swojego następcę na urzędzie arcybiskupa metropolity krakowskiego. W dodatku zrobił to na mocy osobistej decyzji, podjętej bez konsultacji z kościelnymi władzami. - Być następcą Wojtyły, który właśnie został papieżem, to duża szansa, ogromny prestiż- zauważa bp Tadeusz Pieronek. - Otwierały się nowe możliwości, łagodzono zakazy, które władza komunistyczna stawiała wcześniej kościołowi. Droga do Rzymu stawała otworem. Jeździły tam pielgrzymki, więc i ludzie stawali się bardziej otwarci na świat. Kard. Macharski był do tej roli dobrze przygotowany, jeśli chodzi o rozeznanie w świecie, znajomość języków - ocenia bp Pieronek.

Kardynał Macharski. Człowiek o ogromnych zasługach
- To człowiek o ogromnych zasługach. A jednocześnie bardzo skromny i prosty. Za jego czasów powstało kilkaset nowych parafii i kościołów w archidiecezji krakowskiej. Kardynał troszczył się też o powołania kapłańskie. - Był metropolitą czasów przełomów - mówi ks. Wojciech Olszowski, który napisał książkę o kard. Macharskim. - Miał niezwykle trudne zadanie, by kościół do tych nowych czasów poprowadzić. Jego 26-letnią posługę można podzielić na dwa okresy: prześladowania kościoła przez komunistów. I okres zmian ustrojowych, gospodarczych. Przyczynił się do wybudowania bazyliki i rozbudowy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Reaktywował, i rozbudował krakowski Caritas. Troszczył się o chorych, biednych, niepełnosprawnych.

- Przez ostatnie lata był na emeryturze -przypomina ks. Olszowski. - Ale w miarę sił angażował się w posługę duszpasterską, cały czas pełnił rolę doradczą. Kiedy kard. Dziwisz, gdy przyjechał tu z Rzymu, by kierować kurią, korzystał z jego doświadczenia i wiedzy. Wiele osób odwołuje się do jego posługi. To ciepły, życzliwy i otwarty człowiek. W 2005 roku, związany wieloletnią przyjaźnią z papieżem, przeżywał jego chorobę i śmierć razem z wiernymi, stojąc w tłumie na Franciszkańskiej. Kard. Franciszek Macharski w maju skończył 89 lat. W 2005 r., po przejściu na emeryturę, zamieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie.

Papież Franciszek odwiedził ciężko chorego kardynała Machars...

Materiał oryginalny: Franciszek Macharski nie żyje - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

12

12

szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3 i 4)

Resztę obejmije PiS – lamowska CENZURA!

12

G
Gość
W dniu 02.08.2016 o 12:40, zatroskany napisał:

Odszedł skromny wielki Polak,który miał Boga w sercu i na ustach.Robił  zawsze to o czym dziś mówi ..Franciszek.

Prawdziwie sluzyl  ludziom nie to co jego nastepca ,, tlusty stasio...panowie polscy biskupi bierzcie wreszcie przyklad ze swojego szefa FRANCISZKA ... wy macie sluzyc ludowi a nie lud ma byc waszymi niewolnikami....

m
marian

byl jednym,ktory byl darzony szacunkiem.mial madrosc,inteligencje.

x
xxxx

To był realizm. Wiedział, gdzie będzie leżał. Zresztą, następca i uczeń kardynała Sapiehy.

l
l-y

jestem osobą niewierzącą bo tak mnie wychowano ale mam ogromny szacunek i sympatię do kardynała.Wielki Człowiek.

L
LOKI

I TAK SIĘ DZIEJE OD POCZĄTKU ISTENIA CZŁOWIEKA, NIE MA CO UPIĘKRZAĆ, UMARŁ I KONIEC, JUŻ SIE NIE OBUDZI

c
ciekawy

Skromne to nie było z jego strony.

p
poliglota
W dniu 02.08.2016 o 10:58, Gość napisał:

 To bardzo smutna wiadomość.Odszedł wielki człowiek i wspaniały Polak,kardynał Franciszek Macharski,były metropolita krakowski.polski duchowny wieloletni kardynał krakowski,który odgrywał ogromną rolę podczas pokojowej rewolucji "Solidarności".Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich duchownych i biskupów polskiego Kościoła Katolickiego i wybitnym autorytetem,dzięki któremu polski Kościół zyskał nowe oblicze.To za jego sprawą skończył się w Polsce reżim komunistyczny,a także komunizm.Był bardzo dobrym człowiekiem o niesamowitym poczuciu humoru,a także o wielkim sercu.Był także bliskim współpracownikiem papieża św.Jana Pawła II.Zawsze dobry,uczynny,dobroduszny,nie stronił też od udzielania pomocy innym ludziom,gdy ci byli w potrzebie.Był wspaniałymkardynałem. .Odejście kard.Franciszka Macharskiego to koniec pewnej epoki w historii polskiego Kościoła Katolickiego.Wyrazy głębokiego współczucia dla jego rodziny.Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.Cześć jego pamięci.

 

  Ten "zyciorys"  nic nie wart....Zwykli ludzie robia to samo  ale wara im od Wawelu....

k
krakus

Kilka lat temu, jeszcze jak Kard. Macharski był biskupem Krakowa, widziałem w Katedrze jak mówił do kleryków - "widzicie, tutaj u Kard. Sapiehy jest tylko pół płyty zapisanej bo ta druga połowa jest dla mnie; tu będę kiedyś spoczywał" i wskazywał ręką na miejsce pochówku Kard. Sapiehy.

z
zatroskany

Odszedł skromny wielki Polak,który miał Boga w sercu i na ustach.Robił  zawsze to o czym dziś mówi ..Franciszek.

z
zzzz

Katedra na wawelu, najpierw była (poźniej dopiero, Głów państwa) i jest nadal miejscem pochówku biskupów Krakowa. Nie dziwne, że i kardynał i następny też, będą tam leżeć.

k
kościelny

​Jak żył, księża mówili na niego "uschnięty dla pana"

a
ateista

kazdy,sie rodzi,kazdy umiera.wiek 89,w sam raz.moj tato jak zmarl mial 63 lata.dziwie sie tylko,czy telewizja jest publiczna,czy tylko wyznaniowa.gdzie nie wrzucisz kanal;1,info.tylko ze zmarl.jaki to byl dobry czlowiek,co to nie zrobil itp.wszystko jest,ale po smierci.dlaczego nie podaja informacji o jakims tam polaku,zmarl,w trakcie zbierania zlomu,o murarzu,gorniku.tylko o tych ze swiecznika.

G
Gość

 To bardzo smutna wiadomość.Odszedł wielki człowiek i wspaniały Polak,kardynał Franciszek Macharski,były metropolita krakowski.polski duchowny wieloletni kardynał krakowski,który odgrywał ogromną rolę podczas pokojowej rewolucji "Solidarności".Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich duchownych i biskupów polskiego Kościoła Katolickiego i wybitnym autorytetem,dzięki któremu polski Kościół zyskał nowe oblicze.To za jego sprawą skończył się w Polsce reżim komunistyczny,a także komunizm.Był bardzo dobrym człowiekiem o niesamowitym poczuciu humoru,a także o wielkim sercu.Był także bliskim współpracownikiem papieża św.Jana Pawła II.Zawsze dobry,uczynny,dobroduszny,nie stronił też od udzielania pomocy innym ludziom,gdy ci byli w potrzebie.Był wspaniałymkardynałem. .Odejście kard.Franciszka Macharskiego to koniec pewnej epoki w historii polskiego Kościoła Katolickiego.Wyrazy głębokiego współczucia dla jego rodziny.Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.Cześć jego pamięci.

 

123

WIECZNE ODPOCZYWANIE RACZ MU DAĆ PANIE A ŚWIATŁO WIEKUISTA NIECH ŚWIECI NA WIEKU WIEKÓW AMEN. KONDOLENCJE DLA NAJBLIŻSZYCH.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3