Franciszkanie popatrzą w Słońce

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Swój pierwszy teleskop w klasztorze franciszkanie uroczyście uruchomili w ubiegłym roku. W niebo patrzy wicestarosta Józef Skiba.
Swój pierwszy teleskop w klasztorze franciszkanie uroczyście uruchomili w ubiegłym roku. W niebo patrzy wicestarosta Józef Skiba. Krzysztof Strauchmann
Klasztor w Głogówku kupuje drugi teleskop. Obserwatorium będzie czynne także w dzień.

Klasztor franciszkanów w Głogówku ogłosił, że szuka firmy, która dostarczy mu dodatkowe wyposażenie do obserwatorium astronomicznego. Tym razem chodzi m.in. o osobny teleskop do obserwacji słońca z zestawem filtrów, skomplikowane układy sterujące położeniem otwieranej kopuły i inne urządzenia. Zakup jest możliwy dzięki dofinansowaniu do projektu nazwanego “Nieboskłon Pogranicza". Franciszkanie wystąpili o dotację do Euroregionu Pradziad, który dysponuje pieniędzmi na małe projekty w ramach Funduszu Współpracy Transgranicznej Polska - Republika Czeska.

- Obecnym teleskopem możemy prowadzić obserwacje tylko w nocy - opowiada ojciec Krzysztof Hura, gwardian klasztoru. - Chodzi nam o stworzenie nowych możliwości obserwacji nieba w ciągu dnia, gdy w obserwatorium odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Dzięki teleskopowi słonecznemu z filtrami będzie to możliwe.

Dzięki nowemu wyposażeniu obraz z teleskopów można będzie umieścić w internecie. Internauci będą mogli w tej samej chwili obserwować tę część nieba, za którą podążać będzie teleskop. Obraz ma być transmitowany do sąsiedniej sali edukacyjnej, gdzie za pomocą rzutnika można go będzie pokazać na dużym ekranie. W ten sposób wszyscy uczestnicy pokazu będą mogli jednocześnie słuchać wykładu na temat astronomii. Obecnie na najwyższą kondygnację obserwatorium, gdzie mieści się teleskop, uczniowie wychodzili w małych grupach.

Teleskop astronomiczny franciszkanów z Głogówka zakupiono przed rokiem również dzięki unijnej dotacji. Część pieniędzy przeznaczono wtedy na remont i adaptację nieczynnej części klasztoru, która dziś mieści salę wystawową, koncertową i edukacyjną. Od maja w tym miejscu czynny jest punkt informacji turystycznej, gdzie goście mogą dostać materiały promocyjne o atrakcjach całego regionu. U przewodnika można się także umówić na wieczorną obserwację gwiazd.

- 6 czerwca tego roku próbowaliśmy obserwować przejście Wenus na tle tarczy słonecznej, ale bez większego efektu. Z nowym teleskopem taka obserwacja będzie już możliwa - mówi o. Krzysztof Hura. - Nie prowadzimy badań naukowych. Obserwatorium ma służyć edukacji młodych ludzi. Od jesieni będą tu prowadzone lekcje szkolne fizyki i astronomii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska