Franciszkanie z Głubczyc modlili się i uczyli

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Tak przed wojną wyglądał klasztor franciszkanów. Z prawej strony budynek gimnazjum.
Tak przed wojną wyglądał klasztor franciszkanów. Z prawej strony budynek gimnazjum.
Gimnazjum przy klasztorze franciszkanów wykształciło wielu wybitnych absolwentów, którzy później rozsławiali miasto w całej Europie.

Do budowy barokowego klasztoru franciszkanów pod wezwaniem świętych Idziego i Bernardyna, przystąpiono w 1753 roku. Gmach powstał na miejscu poprzedniego z okresu średniowiecza (zachował się jedynie wirydarz). Prace ukończono pięć lat później.

- Ciekawostką jest ołtarz główny, dla którego obraz namalował w 1761 roku Józef Havelka z Brna - tłumaczy Katarzyna Maler, głubczycki historyk. - W kościele znajdziemy również XVIII-wieczne rzeźby śląskiego artysty Antona Esterreicha.
Architektem był prudniczanin Johann Innozenz Töpper. Wśród fundatorów znajdziemy m.in. księcia Liechtensteina, którego herb można obejrzeć na emporze organowej kościoła.

W 1752 roku do głubczyckiego klasztoru franciszkanów od strony zachodniej dobudowane zostało franciszkańskie gimnazjum, jedno z najstarszych na Górnym Śląsku. W 1767 roku wizytował je sam król Fryderyk Wielki.

- Głubczyckie gimnazjum wykształciło wielu wybitnych absolwentów, którzy później rozsławili miasto - mówi Katarzyna Maler.
Byli wśród nich: Biskup wrocławski hrabia Leopold Sedlnicki, urodzony w 1787 roku w pałacu Linhartovy a także dr med. Karl Proske, urodzony w 1794 roku w Grob-nikach. Uczyli się tu także: Restaurator katolickiej muzyki kościelnej prof. Gustav von Veit (urodzony w 1824 roku w Głubczycach); profesor zwyczajny ginekologii i położnictwa w Rostocku i Bonn, według którego wskazówek zbudowano klinikę położniczą w Bonn; prałat Josef Wilpert, urodzony w 1857 r. w Dzielowie koło Baborowa (powiat głubczycki) i znany archeolog i badacz katakumb rzymskich.Warto podkreślić, że rodzina Wilpertów żyje tu do dziś. W maju 2004 roku w Dzielowie odsłonięto poświęconą prałatowi tablicę pamiątkową. Absolwentem głubczyckiego gimnazjum był także urodzony w 1867 roku w Tłustomostach Josef Martin Nathan, biskup sufragan ołomuniecki, budowniczy kompleksu szpitalnego w Branicach oraz urodzony w 1867 r. w Głubczycach dramatopisarz Felix Holländer, pochodzący z wykształconej żydowskiej rodziny.

Historia klasztoru sięga XV wieku. List fundacyjny książę Jan wystawił Franciszkanom 26 września 1448 roku. W miejscu, gdzie dziś stoi barokowy kościół i klasztor kupił kilka domków, olejarnię, maślarnię i stajnię. Po wyburzeniu i uporządkowaniu terenu powstał plac pod budowę świątyni. Mieszkańcy miasta sami wznieśli drewniany kościółek i klasztor, a pomógł im w tym finansowo książę Jan. Ciekawostką jest to, że do 1911 roku przy klasztorze istniała studnia. Była w niej najlepsza woda w mieście. Została jednak zasypana, kiedy w Głubczycach był budowany wodociąg miejski. W 1929 roku podczas zakładania w kościele ogrzewania natrafiono na ludzkie kości. Najprawdopodobniej były to szczątki średniowiecznych zakonników, których wówczas grzebano w wirydarzach (kwadratowy lub prostokątny ogród wewnątrz zabudowań klasztornych) i pod krużgankami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska