Francuska europosłanka mówi o przyszłości funduszu społecznego

Edyta Hanszke
Elisabeth Morin-Chartier, francuska europoseł.
Elisabeth Morin-Chartier, francuska europoseł.
Elisabeth Morin-Chartier gościła w Górażdżach na Opolszczyźnie na konferencji poświęconej Europejskiemu Funduszowi Społecznemu w latach 2014-2020.

Francuska europosłanka jest sprawozdawczynią Parlamentu Europejskiego do projektu rozporządzenia ws. EFS. Organizatorami konferencjji w Górażdżach byli polska i opolska europosłanka Danuta Jazłowiecka, samorząd województwa i starostwo krapkowickie.

Jak Pani ocenia wykorzystanie Europejskiego Funduszu Społecznego w Polsce? - Jesteśmy obecnie na bardzo ważnym etapie, bo w najbliższych miesiącach planujemy przyszłość funduszu społecznego w kolejnych latach: 2014-2020. W Polsce i w regionie macie bardzo dobre przykłady wykorzystania pieniędzy służących m.in. walce z bezrobociem czy włączeniu na rynek pracy takich grup społecznych jak kobiety czy długotrwale bezrobotni. Integracja rynku pracy w krajach unijnych powinna być pierwszym celem funduszu społecznego.

- Na ile pieniędzy z EFS mogą liczyć państwa unijne w kolejnych latach i ile z tej kwoty przypadnie Polsce? - Wierzę, że uda nam się obronić budżet w wysokości 84 mld euro do podziału między 27 państw członkowskich. Nie będzie to proste, bo wszyscy odczuwamy skutki kryzysu finansowego, ale możecie na mnie liczyć, że będziemy walczyć o taki budżet. Trudno dziś powiedzieć, ile z tego otrzyma Polska, bo jesteśmy przed takimi decyzjami.

Zobacz: Film z wizyty Elisabeth Morin-Chartier w Górażdżach

Zobacz wideo »

- Które grupy społeczne będą mogły po 2014 roku korzystać z funduszu społecznego? - Tak jak dotychczas, fundusz powinien służyć bezrobotnym, osobom młodym, którym trudno się znaleźć na rynku pracy, czy też osobom starszym, które także mają z tym problemy. Ale fundusz powinien też pomagać w przystosowaniu się pracownikom do nowych potrzeb unijnej gospodarki, żeby podnosić konkurencyjność państw unijnych i całej Europy.

- Czy planowane jest przyznawanie bezpośrednich dotacji na zakładanie działalności gospodarczej, które efektywnie wpływały na rozwój przedsiębiorczości? - Ten kierunek powinien być utrzymany. Dziś jeden na pięciu młodych Europejczyków w wieku 18-25 lat ma trudności ze znalezieniem pracy. Staje się to dużym problemem np. w Hiszpanii. Lepiej radzą sobie z nim Austriacy i Niemcy. Fundusz społeczny został stworzony m.in. po to, żeby pomagać młodym ludziom w wejściu na rynek pracy.

- Przy realizacji niektórych projektów finansowanych z EFS można było odnieść wrażenie, że bardziej służą one firmom czy instytucjom prowadzącym je niż uczestnikom. Co Parlament Europejski zamierza zrobić, żeby pieniądze były wykorzystywane skuteczniej?

- W przyszłym rozdaniu planujemy systematycznie monitorować wpływ funduszu na rynek pracy, np. czy uczestnicy projektów rzeczywiście znaleźli zatrudnienie, czy stopa bezrobocia się zmniejszyła. Potrzebne jest także zaangażowanie uczestników wszystkich szczebli (europejskiego, krajowego i regionalnego), żeby dotacje były lepiej wykorzystywane. Dużo zależy od władz w regionie, które najlepiej wiedzą, jakiego wsparcia potrzebują mieszkańcy.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska