Francuzi nie garną się do masowych szczepień przeciwko Covid-19. Mają swoje lęki i obawy wobec szczepionek

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
AA/ABACA/Abaca/East News
Jak na razie tylko 40 procent Francuzów zamierza się zaszczepić przeciwko koronawirusowi. To ból głowy dla rządzących. W Wielkiej Brytanii i USA te wskaźniki wynoszą odpowiednio 77 proc. i 69 proc.

Wydawać by się mogło, że we Francji, kraju Louisa Pasteura, naukowca znanego z odkrycia zasad szczepień, akcja masowych szczepień przeciwko koronawirusowi ruszy z kopyta.

Nic bardziej błędnego. To jeden z najbardziej niechętnych narodów na świecie, który chciałby się zaszczepić przeciw COVID-19.

W pierwszych sześciu dniach po wprowadzeniu szczepionki 27 grudnia w Europie tylko 516 osób zaszczepiło się we Francji, która liczy 67 milionów mieszkańców. W tym samym czasie Niemcy zaszczepiły 200 tys. ludzi, a Włochy 100 tys.

W sondażu Ipsos Global Advisor, we współpracy ze Światowym Forum Ekonomicznym wynika, że tylko 40 proc. Francuzów zamierza się zaszczepić. W Wielkiej Brytanii i USA, odpowiednio 77 proc. i 69 proc. chce się zaszczepić.

Wahanie Francuzów wynika z różnych czynników. Wielu obawia się potencjalnych skutków ubocznych i szybkości, z jaką opracowywano szczepionki. Nieufność do rządu wzrosła po błędach popełnionych w walce z pandemią oraz poprzednich skandalach zdrowotnych i szczepionkowych we Francji.

Niekiedy uzyskiwanie zgody na przyjęcie szczepionki ugrzęzło w kampanii szczepień. A pracownicy służby zdrowia narzekali na brak strategii wprowadzania szczepionek i przekonania ludzi o ich wartości i skuteczności.

Prezydent Emmanuel Macron - który przeżył walkę z COVID-19 - obiecał, że tempo szczepień wzrośnie, a władze dodały pracowników służby zdrowia powyżej 50 lat do listy kwalifikujących się w pierwszym rzędzie do zastrzyku.

Anne Muraro, zajmująca się doradztwem, nie spieszy się z dołączeniem do kolejki chętnych do zaszczepienia się. Nie znamy skutków ubocznych, mówi 50-latka.

Muraro wymienia nową technologię RNA użytą do powstanie szczepionki Pfizer-BioNTech jako powód do niepokoju. Ta sama technologia jest też stosowana w szczepionce Moderna COVID-19 i dopiero teraz została dopuszczona w Europie. Wielu Francuzów obawia się, że szczepionka została szybko wprowadzona na rynek, częściowo z korzyścią dla firm farmaceutycznych.

Choć te obawy mogą być zrozumiałe, biorąc pod uwagę krótki czas, w jakim szczepionki trafiły do obiegu, nie odzwierciedlają one wiedzy środowiska medycznego na temat opracowywania i zatwierdzania szczepionek, mówi Catherine Hill, emerytowana epidemiolog z Paryża. Dodaje, że ​​powaga sytuacji wymaga od ludzi podjęcia działań przeciwko COVID-19.

Francja jest jednym z najbardziej dotkniętych koronawirusem krajem w Europie, z 2,7 mln zakażeń i 65 tys. zgonów. Ludzie przeżywają kolejny lockdown, władza obiecuje złagodzić ograniczenia, gdy liczba nowych zakażeń spadnie poniżej 5 tys. dziennie, co wydaje się bardzo odległe.

Wirus zabija 400 osób dziennie we Francji - mówi Hill. Wyobraź sobie codziennie spadający z nieba wielki samolot.

Kluczowe jest pozyskanie lekarzy rodzinnych i farmaceutów, którym Francuzi ufają. Eliette Gauthier z Bordeaux, mówi że ​ nie jest pewna, czy się zaszczepi, głównie dlatego, że jej lekarz powiedział, że nie ma wystarczających informacji, co jej doradzić.

Kampania szczepień we Francji dodatkowo ugrzęzła przez złożony proces uzyskiwania zgody, który nakazuje konsultacje z pacjentami przed szczepieniem. Ponieważ kampania jest dziś skierowana do osób starszych, z których część cierpi na problemy poznawcze, proces był pracochłonny. Minister Veran obiecał, że go uprości.

Frederic Adnet, szef oddziału ratunkowego w szpitalu Avicenne koło Paryża, uważa, że ​​większość ludzi nie odmawia wprost przyjęcia szczepionki, ale przyjmuje postawę wyczekującą.

Kiedy zobaczą, że jest skuteczna i bezpieczna, opinie się zmienią – mówi Adnet, dodając, że wysokie wskaźniki szczepień w USA i Wielkiej Brytanii powinny pomóc zwiększyć zaufanie . Myślę, że Francuzi są rozsądni, a za dwa miesiące wszyscy będziemy wołali, że szczepionek jest za mało.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Francuzi nie garną się do masowych szczepień przeciwko Covid-19. Mają swoje lęki i obawy wobec szczepionek - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska