Fundacja Górażdże - Aktywni w Regionie przekazała pół miliona złotych w 2019 roku

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Lions Club Opole pod hasłem „Dbamy o wzrok opolskich dzieci” zorganizował darmowe badania przesiewowe wzroku dzieci i młodzieży szkolnej z naszego województwa.
Lions Club Opole pod hasłem „Dbamy o wzrok opolskich dzieci” zorganizował darmowe badania przesiewowe wzroku dzieci i młodzieży szkolnej z naszego województwa. archiwum fundacji
Pieniądze przeznaczono na sfinansowanie 30 projektów, 5 inicjatyw społecznych w ramach programu „Bliżej naszych sąsiadów”, 26 wolontariackich pomysłów pracowników firmy. Fundacja kontynuowała też współpracę z Domem Dziecka w Skorogoszczy i wsparła renowację zabytkowej Kalwarii w Górze św. Anny.

Rok rocznie fundacja przeznacza granty na kulturę, ochronę zabytków, sport, edukację, ochronę i promocję zdrowia.

W tym roku w obszarze kultury z grantu po raz kolejny skorzystało Stowarzyszenie Opolskie Lamy na organizację XVII edycji Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy oraz Stowarzyszenie Literatury i Sztuki "VADE-MECUM" na działania w Rakowicach Wielkich w ramach projektu „Bliżej poezji i sztuki”.

Dofinansowanie przyznano też Fundacji Fabryka Inspiracji Opole na przygotowanie IV Festiwalu Książki w Opolu oraz Domowi Współpracy Polsko-Niemieckiej na organizację Fotomaratonu "BAUhausowe powroty".

Ze wsparciaskorzystały też: Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie, który pozyskane fundusze przeznaczył na organizację koncertów muzyki klasycznej oraz Strzelecki Dom Kultury - twórca "Strzeleckich ogrodów jazzowych".

Znaczące środki przekazano również na remont zabytkowego muru i kaplicy w Choruli oraz na odnowę kościoła w Głębinowie w powiecie nyskim.

W 2019 r. fundacja Górażdży wsparła 8 lokalnych klubów sportowych i stowarzyszeń, dotując głównie organizację imprez sportowych, jak również poprawę i rozbudowę infrastruktury.

Granty trafiły po raz kolejny m.in. do Opolskiego Związku Zapaśniczego na organizację VIII Międzynarodowego Memoriału im. Henryka Wołoszyna w zapasach w stylu wolnym i zapasach kobiet czy do Klubu Sportowego MAGNUM w Choruli.

Klub Sportowy Chrząszcz przyznane pieniądze przeznaczył na ulepszenie infrastruktury boiska do piłki nożnej w Chrząszczycach. Dofinansowano też Turniej Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy Im” Lewin Brzeski oraz inne projekty.

Pieniądze trafiły też na sfinansowanie inicjatyw edukacyjnych, m.in. projektu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Dziewkowice „Zaprogramowani na przyszłość - z Ozobotami od najmłodszych lat”.

Duży grant trafił też do przedszkola w Górażdżach, filii Publicznego Przedszkola nr 1 Gogolin, na zadanie „Z językiem obcym za pan brat”. Umożliwił on kupno tablicy interaktywnej do nauki języków obcych.

Dofinansowanie przyznano także opolskiej Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym na organizację zajęć terapeutycznych dla niepełnosprawnych maluchów.

Zrealizowany w tym roku projekt „Alzheimer – strategia informacyjno-profilaktyczna” to seria sześciu spotkań poświęconych profilaktyce tej choroby zorganizowana na terenie Klubu Pokolenie Plus w Choruli. Seniorzy z Choruli, Malni i Górażdży uczyli się o czynnikach ryzyka Alzheimera związanych z trybem życia: złym odżywianiem, brakiem aktywności fizycznej, umysłowej i towarzyskiej, nieumiejętnością regeneracji i radzenia sobie ze stresem, niedoborem snu.

Lions Club Opole pod hasłem „Dbamy o wzrok opolskich dzieci” zorganizował darmowe badania przesiewowe wzroku dzieci i młodzieży szkolnej z naszego województwa.

Przy wsparciu Fundacji Górażdże zakupiono nowatorski aparat, który umożliwia szybkie i bezinwazyjne sprawdzenie, czy u dzieci począwszy od 6 miesiąca życia występują wady wzroku: krótkowzroczność, nadwzroczność, zamglony obraz, zez, nierówność źrenic, różnowzroczność.

Wyniki badań są przekazywane w postaci wydruków indywidualnego opisu każdego badania. W ciągu kilku miesięcy przebadano ponad 5.000 dzieci z województwa opolskiego.

Program "Bliżej naszych sąsiadów"

Fundacja Górażdże kontynuowała również zainicjowany w 2018 roku program „Bliżej naszych sąsiadów”, który pozwala Grupie Górażdże włączyć się w realizację przedsięwzięć ważnych dla lokalnych społeczności.

W ramach inicjatywy Fundacja wsparła 5 projektów związanych z poprawą infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w takich miejscowościach jak: Turze, Głębinów, Górki, Kobylice i Górażdże. Wszystkie zakończono w 2019 roku.

W niewielkiej miejscowości Turze (pow. Kuźnia Raciborska), sąsiadującej z KSM Ruda, kontynuowano projekt budowy „Rodzinnego parku rekreacji i czynnego wypoczynku”. Dzięki znaczącej pomocy Fundacji Górażdże powstał plac zabaw dla dzieci z siłownią na wolnym powietrzu, stoliki do gier i drewniana altana.

Uroczyste otwarcie parku odbyło się w październiku. W Górkach, z inicjatywy Stowarzyszenia Nasze Górki, stworzono miejsce spotkań nazwane „Grillowy zakątek”, w Głębinowie (pow. nyski) - dzięki pomysłowi członków Stowarzyszenia Lepsza przyszłość w Głębinowie - plenerową siłownię, a w Kobylicach ( pow. Kędzierzyn-Koźle) rozbudowano plac zabaw i siłownię plenerową.

Wolontariat pracowniczy

W minionym roku Aktywni w Regionie udzielili też wsparcia 26 projektom zgłoszonym przez wolontariuszy z Grupy Górażdże, z czego 23 zostały zrealizowane na terenie województwa opolskiego.

Projekty te to głównie działania związane z poprawą lokalnej infrastruktury (remonty świetlic, boisk, aranżacje terenów zielonych), jak również inicjatywy sportowo-rekreacyjne i działania edukacyjne. W 2019 roku w realizację projektów wolontariackich zaangażowało się ponad 100 pracowników.

Większość projektów została zrealizowana na terenach miejscowości położonych w bezpośrednim sąsiedztwie zakładów Grupy Górażdże.

O fundacji

Fundacja GÓRAŻDŻE - Aktywni w Regionie została założona w 2012 r. przez trzy spółki wchodzące w skład Grupy Górażdże: Górażdże Cement, Górażdże Kruszywa i Górażdże Beton.

Jej celem jest stałe wspieranie lokalnych społeczności, mieszkańców miast i gmin, na terenie których prowadzą swoją działalność fundatorzy, czyli spółki Grupy Górażdże, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców województwa opolskiego oraz gmin sąsiadujących z Górażdże Cement.

W ciągu siedmiu lat działalności fundacja wsparła około 400 projektów i zorganizowała kilka akcji społecznych na łączną kwotę ponad 4,7 mln złotych w obszarze kultury i ochrony zabytków, sportu, nauki i edukacji, ochrony środowiska, profilaktyki zdrowia oraz szeroko rozumianej dobroczynności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska