Fundacja Rozwoju Śląska. Oni zakończą rok z sukcesem

Krzysztof Ogiolda
Przedsiębiorcy potrafią znakomicie wykorzystywać pożyczone w Fundacji Rozwoju Śląska Pieniądze. Pan Paweł Włodek z Karłowic jedną z pożyczek zaciągniętych w Fundacji przeznaczył na zakup ładowarki teleskopowej.
Przedsiębiorcy potrafią znakomicie wykorzystywać pożyczone w Fundacji Rozwoju Śląska Pieniądze. Pan Paweł Włodek z Karłowic jedną z pożyczek zaciągniętych w Fundacji przeznaczył na zakup ładowarki teleskopowej. Fot. FRŚl.
W 2017 Fundacja Rozwoju Śląska w ramach wszystkich funduszy podpisała 246 umów na kwotę 39,5 mln zł. Na nowe produkty i usługi zawarła 18 umów o wartości 2,8 mln zł.

Uważamy, że mamy się czym chwalić, choć perspektywa finansowa na lata 2014-2020 trwa od dawna, a okres pożyczkowy – decyzją Unii Europejskiej i władz politycznych - zaczyna się dopiero w tym roku – mówi Arnold Czech, prezes Fundacji Rozwoju Śląska.

- Przygotowania pochłonęły aż trzy lata. Ale wystartowaliśmy w konkursach i przetargach ogólnopolskich – mogliśmy wziąć udział w dwóch na pięć – i wygraliśmy. Produkt sprzedaje się tak dobrze, że udało się podpisać łącznie 380 umów, a to oznacza, że w skali kraju nasz udział w rynku wynosi aż 4,7 procent. Województwo pomorskie znacznie większe od naszego, które zaczynało pół roku wcześniej, dysponując sześć razy większymi kwotami, zostało daleko w tyle.

Prezes Fundacji Rozwoju Śląska wyciąga z tego optymistyczny wniosek. Gospodarka w regionie się rozwija, bo właśnie wtedy jest zapotrzebowanie na pożyczki. W dłuższej perspektywie widać, że wbrew stereotypowi o śląskim braku przebojowości rozwijamy się może nawet dwa razy szybciej niż inne regiony. - Żyjemy coraz lepiej i bezpieczniej i to jest powód do zadowolenia – mówi Arnold Czech.

Pięć lat temu Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego program „Pierwszy Biznes – Wsparcie na Starcie”. Nowy rząd zdecydował się na jego kontynuację. Jest on adresowany do zarejestrowanych bezrobotnych i absolwentów uczelni wyższych, do czterech lat po ukończeniu studiów. Maksymalna wartość pożyczki wynosi 20-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie nieco ponad 85 tysięcy złotych), oprocentowanie wynosi zaledwie 0,44 procent, zaś okres spłaty dla podejmujących działalność gospodarczą 7 lat (jest możliwość karencji na okres do 12 miesięcy).

- Ci młodzi ludzie mają fantastyczne pomysły – cieszy się Arnold Czech. - I potrafią realizować ciekawe rzeczy za stosunkowo nieduże pieniądze. Nie udało się jednej osobie na blisko 160, co daje rewelacyjny wskaźnik. Pozostali wykorzystali publiczne pieniądze, by znaleźć niszę na rynku i zapewnić sobie miejsce pracy. W przeróżnych dziedzinach: To są kosmetyczki, fryzjerzy, właściciele małych kawiarni i sklepów internetowych. Potrzeby rynku są zaspokojone.

Fundacja Rozwoju Śląska ma w ofercie także pożyczkę na nowe produkty i usługi. Duża Pożyczka Inwestycyjna może wynieść 1 milion 200 tysięcy złotych, Mała Pożyczka Inwestycyjna – 150 tysięcy złotych. Można ją otrzymać na wdrożenie innowacji, zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń - wprowadzenie nowych produktów i usług oraz inwestycje zwiększające skalę działalności.

Start-upy mogą tą pożyczką sfinansować sto procent inwestycji, pozostałe przedsiębiorstwa – 95 procent. Okres spłaty wynosi 7 lat.
- To jest oferta dla przedsiębiorców z dużą historią – objaśnia prezes Fundacji Rozwoju Śląska. - Natomiast Bank Gospodarstwa Krajowego dopuścił oprocentowanie zero w ramach tzw. pomocy de minimis. I my tak te środki europejskie pożyczamy. Kto pożyczy 150 tysięcy, tylko tyle oddaje. Kto ma pomysł na inwestycję, temu na pewno opłaca się z niego skorzystać. Do wykorzystania jest łącznie 55 mln zł.

Wkrótce Fundacja będzie oferować także Pożyczki na Efektywność Energetyczną. Ich adresatem są przedsiębiorstwa z sektora małych i średnich przedsiębiorstw zarejestrowane, mające siedzibę lub oddział lub prowadzące działalność w województwie opolskim.

Pożyczki można będzie przeznaczyć na finansowanie przedsięwzięć zamierzających do zmniejszenia energochłonności procesów produkcyjnych, a także pozwalających zwiększyć efektywność energetyczną. Maksymalna dopuszczalna kwota pożyczki wynosi 1.349.397,59 zł.

Zakres ewentualnych wydatków: zastosowanie energooszczędnych (energia elektryczna, ciepło, chłód, woda) technologii produkcji i użytkowania energii, zastosowanie technologii odzysku energii wraz z systemem wykorzystania energii ciepła odpadowego, zastosowanie energooszczędnych technologii w przedsiębiorstwach, głębokiej modernizacji energetycznej budynków w przedsiębiorstwach, instalacje służące do wytwarzania, przetwarzania, magazynowania oraz przesyłu energii ze źródeł odnawialnych. Oprocentowanie wynosi 0 procent, finansowanie do stu procent inwestycji, okres spłaty – 8 lat.

Kolejna oferta FRŚ, która wkrótce będzie do wykorzystania, to Pożyczka Termomodernizacyjna. Adresowana jest do spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot mieszkaniowych.

Pożyczki te będą przeznaczone na finansowanie przedsięwzięć mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych zarządzanych przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Maksymalna kwota pożyczki to 1.349.397,59 zł.

Można za te pieniądze sfinansować kompleksową modernizację energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkalnych wraz z wymianą wyposażenia na energooszczędne, w tym m.in.: ocieplenie ścian zewnętrznych i wewnętrznych budynku oraz stropów; wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, przegrody przeźroczyste oraz oświetlenia na energooszczędne; przebudowę/modernizację systemów grzewczych.

Oprocentowanie - 0 procent, finansować nim można do 100 procent inwestycji. Okres spłaty - 8 lat.

Wkład własny fundacji do wszystkich tych pożyczek wynosi 17 procent.

Zobacz OPOLSKIE INFO [22.12.2017]

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie