Fundacja Rozwoju Śląska: wizytujemy, analizujemy, wypłacamy

Redakcja
fot. sxc
fot. sxc
Wnioski oceniamy w 30 dni, a potem podpisujemy umowę - mówi Joanna Walecko z działu pożyczek Fundacji.

Istnieje możliwość wydłużenia terminu realizacji pozytywnie zaopiniowanej decyzji kredytowej - mówi nasz ekspert. - Jeśli na przykład z wniosku wynika, że przedsiębiorca zaplanował start inwestycji na 2-3 miesiące później, to szanujemy jego wolę.

Zobacz: Fundacja Rozwoju Śląska. Zyskał na tym cały region

Zanim jednak zapadnie decyzja osoba odpowiedzialna za przyjęcie wniosku sprawdza kompletną dokumentację pod względem zgodności zapisów z dokumentami. Sporządza analizę i prognozę dla planowanej inwestycji, ocenia założenia biznesplanu. A następnie wizytuje przedsiębiorcę, który złożył wniosek.

- Na miejscu sprawdzamy kondycję firmy, stopień przygotowania do realizacji założeń biznesplanu. Ze wszystkiego robimy dokumentację zdjęciową - relacjonuje Joanna Walecko.

Następnie osoba sprawdzająca przygotowuje ocenę ryzyka kredytowego, czyli wylicza czy przedsiębiorca będzie mógł bez problemów spłacać pożyczkę. - Tak jak bank sprawdzamy zdolność kredytową - mówi ekspertka.

Skrupulatnie badane są też zabezpieczenia pożyczki: poręczenia osób wg prawa wekslowego, zastawy (np. na samochodzie), przewłaszczenia (np. maszyn), hipoteka z cesjami praw z polis. Wszystko to ocenia również radca prawny Fundacji.

Tak przygotowana dokumentacja zostaje poddana ocenie na posiedzeniu Komitetu Pożyczkowego. W jego skład wchodzą: osoba prowadząca wniosek (to ona referuje), pracownicy Fundacji oraz kierownictwo Funduszu Pożyczkowego.

Zobacz: Fundacja Rozwoju Śląska. Złóż wniosek i możesz zaczynać inwestycję

Decyzję o przyznaniu kredytu podejmuje - na podstawie opinii Komitetu - Zarząd Fundacji w formie uchwały. - Trwa to do 30 dni, a wnioskodawca powiadamiany jest o efekcie już następnego dnia - mówi Joanna Walecko.

Decyzje negatywne (a tych jest niewiele) wynikają najczęściej z braku zdolności kredytowej albo braku należytych zabezpieczeń.

- Bywa też, że zapada decyzja o przyznaniu pożyczki, ale warunkowo, np. z prośbą o ustanowienie dodatkowych zabezpieczeń - informuje ekspert Fundacji.

W pisemnej decyzji o przyznaniu pożyczki przedsiębiorca dostaje dokładną przyznaną kwotę (zazwyczaj 100 proc. wnioskowanej), ma określony termin spłaty oraz informację o marży. Potem zostaje już tylko umówić się na podpisanie dokumentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska