Fundusze europejskie. Lubuskie nie marnuje czasu i wydaje pieniądze na dynamiczny rozwój regionu

Zbigniew Biskupski AIP
Mariusz Kapała / Polska Press
Dodaj komentarz:
Udostępnij:

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. W gronie siedmiu regionów, które nie mają problemów z wydatkowaniem środków zarezerwowanych przez Unię Europejską dla potrzeb polityki spójności jest województwo lubuskie.

Polityka spójności UE ma na celu wyrównywanie szans na dobre życie i pracę obywateli, niezależnie od regionu kraju czy części Unii, w której żyją. Ponadto - poprawienie konkurencyjności całej wspólnotowej gospodarki, by skuteczniej mogła ona stawiać czoła globalnym graczom gospodarczym: USA, Chinom i innym.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIR) wnikliwie monitoruje sytuację, bo w odniesieniu do funduszy europejskich zabudżetowanych na lata 2014-2020 obowiązuje zasada n+3. Ujmując rzecz w uproszczeniu, pieniądze rozpisane są na poszczególne lata i jeśli w ciągu kolejnych trzech nie zostaną wydatkowane oraz rozliczone, zostaną utracone.
„Prosta sytuacja - kto nie wydaje, ten traci. Naszych województw nie stać na utratę funduszy, ale nie jest jeszcze za późno. Trzeba mocno przyspieszyć” - mówi minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Obecnie najszybciej fundusze europejskie rozliczają województwa: opolskie, podkarpac-kie, pomorskie, wielkopolskie i dolnośląskie. Najwolniej z kolei - podlaskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie.

Według MIR na dzień 31 sierpnia 2018 r. województwo lubuskie miało 58 proc. podpisanych umów i jest pod tym względem na siódmym miejscu w kraju. Podobne miejsce region zajmuje pod względem zaawansowania rozliczeń funduszy (13,9 proc.), co mieści się w harmonogramie czasowym; dziewięć województw plasujących się za woj. lubuskim jest wciąż w niedoczasie i to im przede wszystkim grozi utrata środków z funduszy europejskich.

Fundusze unijne to jedno z narzędzi polityki rozwoju, jakie mają do dyspozycji marszałkowie województw. Dane MIR pokazują, że część naszych regionów, które mają opóźnienia w inwestowaniu funduszy unijnych, charakteryzuje się niekorzystnymi danymi makroekonomicznymi.

Nie dotyczy to jednak woj. lubuskiego. „Od dziesięciu lat mamy przewagę eksportu nad importem. PKB wzrosło dwukrotnie z 28 mld zł do ponad 40 mld zł. Bezrobocie spadło o połowę, przeciętne wynagrodzenie wzrosło dwukrotnie. Nasze wskaźniki ekonomiczne szybują” powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Regionalny Program Operacyjny - Lubuskie 2020 stanowi narzędzie realizacji polityki spójności na obszarze województwa lubuskiego w perspektywie finansowej UE na lata 2014 - 2020. Program realizuje cele województwa określone w zaktualizowanej Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2020 z dnia 19 listopada 2012 roku, zgodnie z kluczowymi kierunkami rozwoju regionu, poprzez wdrażanie projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem głównym programu jest długofalowy, inteligentny i zrównoważony rozwój oraz wzrost jakości życia mieszkańców województwa lubuskiego poprzez wykorzystanie i wzmocnienie potencjałów regionu i skoncentrowane niwelowanie barier rozwojowych. Na jego realizację w latach 2014-2020 zarezerwowano prawie 907 mln euro.
Co ważne, niedawno Komisja Europejska oceniła efektywność wdrażania funduszy europejskich w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 na 136 proc.

„Mam nadzieję, że ocena dla obecnego RPO, w tym okresie programowania, będzie podobna” powiedziała marszałek województwa lubuskiego. „To wszystko przełoży się na jakość życia naszych mieszkańców”.
„Powstały nowe firmy, nowe miejsca pracy, nowe kilometry dróg, kupiliśmy nowy tabor do transportu publicznego, również ekologicznego. Zrealizowaliśmy projekty, które służą włączeniu społecznemu i cyfrowemu,przeprowadzamy ogromny projekt wsparcia szkolnictwa zawodowego. Bez tego nie ma rozwoju gospodarczego. Dbamy o zdrowie Lubuszan, budujemy radioterapię w Gorzowie, Centrum Matki i Dziecka w Zielonej Górze, kupujemy wysokospecjalistyczny sprzęt dla szpitali”, podkreśla Elżbieta Anna Polak.

Artykuł jest częścią Specjalnego Raportu Regionalnego realizowanego w ramach partnerstwa medialnego z EURACTIV.pl dzięki wsparciu Komisji Europejskiej

Wideo

Materiał oryginalny: Fundusze europejskie. Lubuskie nie marnuje czasu i wydaje pieniądze na dynamiczny rozwój regionu - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie