Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Finansowanie zwrotne. Pożyczka zamiast dotacji

mat. promocyjne
Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Finansowanie zwrotne.
Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Finansowanie zwrotne. mat. promocyjne
Od kilku tygodni przedstawiamy projekty, które mają szansę otrzymać dofinansowanie z Funduszy Europejskich. Pisaliśmy już o kulturze, transporcie, cyfryzacji czy ochronie środowiska.
Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Finansowanie zwrotne. Pożyczka zamiast dotacji

W poprzednich latach tysiące projektów nie zostałyby zrealizowane, gdyby nie dotacje z budżetu europejskiego.

Jednak dotacje to niejedyna forma wsparcia. Alternatywą są instrumenty finansowe, czyli nisko oprocentowane pożyczki i gwarancje. Instrumenty te będą szerzej wykorzystywane w najbliższych latach. Mają one tę zaletę, że pozwalają na kilkukrotne wykorzystanie tej samej kwoty dostępnych środków, a tym samym, inaczej niż w przypadku dotacji, na wsparcie większej liczby odbiorców.

Główną grupą, do której trafia ta forma pomocy, są przedsiębiorcy. Zwłaszcza ci, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w biznesie, mają często utrudniony dostęp do finansowania - banki niechętnie udzielają kredytów firmom, które nie mają już wyrobionej historii kredytowej.

Pożyczka lub gwarancja ze środków UE uzupełniają lukę w finansowaniu firm na rynku, to znaczy pomagają tam, gdzie rynek nie dostarcza żadnego finansowania dla firm lub daje zbyt małe, w szczególności dla mikro- i małych przedsiębiorców.

Do tej właśnie grupy odbiorców skierowane jest wsparcie w inicjatywie JEREMIE, ale nie tylko do nich, bo wsparcie zwrotne będą mogły uzyskać również m.in.: samorządy, osoby planujące uruchomienie działalności gospodarczej czy spółdzielnie mieszkaniowe.

Program działa w następujący sposób. Część Funduszy Europejskich, którymi dysponują województwa, przeznaczona jest na wspieranie małych firm z regionu. Z tych środków utworzony został fundusz powierniczy, który współpracuje z pośrednikami finansowymi. Takie fundusze działają w sześciu województwach: dolnośląskim, pomorskim,
zachodniopomorskim, mazowiec­kim, łódzkim i wielkopolskim.

W roli pośredników występują np. regionalne agencje rozwoju przedsiębiorczości, fundacje oraz banki. To do nich mogą się kierować przedsiębiorcy po poręczenia, kredyty i pożyczki. Dzięki takiemu wsparciu firma może rozwinąć skrzydła i umacniać swoją pozycję na rynku. Po upływie czasu określonego w umowie pieniądze należy zwrócić do pośrednika finansowego. Są one następnie przeznaczane na wsparcie kolejnych przedsiębiorców.

Program JEREMIE stara się zatem łagodzić lukę w finansowaniu wynikającą z tego, że komercyjny sektor finansowy nie chce lub nie może ponosić zbyt dużego ryzyka inwestycyjnego, a takie jest często związane z finansowaniem małych firm lub tych rozpoczynających dopiero swoją działalność.

Ważnym wyróżnikiem środków pochodzących z inicjatywy JEREMIE jest dość duża swoboda w ich wydawaniu. Można bowiem otrzymać wsparcie na różne sfery prowadzenia działalności biznesowej - na inwestycje budowlane (budowa, rozbudowa, remont), na tworzenie nowych miejsc pracy, na nowe rozwiązania technologiczne (np. nowe linie produkcyjne czy nowe oprogramowanie), na zakup urządzeń i środków transportu i inne cele związane bezpośrednio z prowadzoną przez nas działalnością.

Środki z inicjatywy JEREMIE są przeznaczone wyłącznie na finansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych i rozwojowych. Tych pieniędzy nie możemy przeznaczyć na spłatę zobowiązań zaciągniętych w innych instytucjach finansowych. Nie możemy ich również przeznaczyć na finansowanie stałych kosztów prowadzenia działalności, takich jak na przykład podatki czy ZUS.

Nie możemy nimi też pokryć wkładu własnego w przypadku otrzymania dotacji z Funduszy Europejskich. O szczegóły finansowania w ramach dostępnych instrumentów finansowych wdrażanych z udziałem środków UE należy pytać poszczególnych pośredników finansowych, których dane kontaktowe znajdziemy na stronie inter­netowej inicjatywy JEREMIE.

Dla kogo JEREMIE?

Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które:
- mają utrudniony dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania,
- rozpoczynają działalność, start-upy (w tym również absolwenci),
- nie posiadają historii kredytowej,
- nie mają zabezpieczeń o wystarczającej wartości.

Kontakt
Więcej o programie JEREMIE na stronie: www.jeremie.com.pl

Główny Punkt Informacyjny: Opole - tel.: (77) 440 47 20, e-mail: [email protected]

"Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska